تاسیسات الکتریکی ساختمان: مراحل اجرا و نکات اساسی

به گزارش بیست آمار، تاسیسات الکتریکی ساختمان یکی از اجزای مهم و حیاتی در طراحی و ساخت ساختمان است. این تاسیسات شامل طیف وسیعی از امکانات و سیستم ها از جمله برق، روشنایی، تلفن، آنتن مرکزی، سیستم اعلام حریق و غیره می باشد. اجرای صحیح و با رعایت استانداردها در این بخش می تواند در ارتقای کیفیت ساختمان و افزایش رفاه و ایمنی ساکنان نقش بسزایی داشته باشد. در این مقاله به بررسی مراحل اجرای تاسیسات الکتریکی و نکات مهم در این زمینه پرداخته می شود.

تاسیسات الکتریکی ساختمان: مراحل اجرا و نکات اساسی

جهت دریافت خدمات ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات معماری، ساخت و اجرای ساختمانی را به ما بسپارید.

طراحی و اجرای سیستم های سیم کشی منازل مسکونی و مراکز صنعتی را تاسیسات الکتریکی می گویند که موارد زیادی از جمله تلفن، آنتن مرکزی، روشنایی، سیستم اعلام حریق، منبع تغذیه اضطراری، خدمات دوربین مدار بسته، آسانسور و... را شامل می شود.

ترتیب انجام تاسیسات الکتریکی در ساختمان

انجام تاسیسات برقی شامل چند مرحله می باشد:

اولین مرحله در زمان طراحی ساختمان است که مهندس برق پس از مراحل مختلف تاسیسات مکانیکی با هماهنگی معمار، تجهیزات برقی را معین می نماید.

دومین مرحله بعد از زیرکاری گچ است (سیمان یا خاک گچ) که نقشه های برق از جمله سیستم های صوتی و روشنایی، پریز برق، تلفن، برق اضطراری، آیفون، کلیدهای برق، موتورخانه و... می باشد. برای اجرا باید یکسری نکات را رعایت کرد. این نکات شامل تراز کردن به وسیله لیزر یا شلنگ تراز، تراشیدن و معین کردن مسیر لوله ها، ایجاد شیارهای عمیق جهت قوطی کلید و پریز، نصب قوطی های کلید پریز، ساپورت های نگهدارنده لوله ها و.... می باشد. کلید و پریز ها انواعی دارند که از جمله انواع کلید ها: کلید یک پل، دوپل، سه پل، کلید دو راه یا تبدیل، کلید صلیبی، جیوه ای و پریزها: ﭘﺮﻳﺰﻫﺎﻱ ﺭﻳﺶ ﺗﺮﺍﺵ، ﭘﺮﻳﺰﻫﺎﻱ ﺑﻲ ﺧﻄﺮ و ﭘﺮﻳﺰﻫﺎﻱ ﺻﻨﻌﺘﻲ را می توان نام برد.

سومین مرحله پس از سفید کردن و کف سازی است که در مرحله اول باید قوطی ها را تمیز نموده و لوله ها مرتب شوند. سپس سیم کشی داخل لوله ها انجام می شود. کابل کشی های مختلف تلفن، آنتن ماهواره و آیفون در مسیر خود انجام می شود. سر سیم ها قلع اندود و تجهیزات برقی و روشنایی وصل می شوند.

مرحله آخر بعد از نقاشی و اجرای کامل کف است که تمام تجهیزات از جمله کلید و پریزها، تجهیزات نور مخفی، روشنایی، تجهیزات موتورخانه و سایر کابل کشی های نهایی انجام می شود.

نکات اجرای تاسیسات برقی ساختمان

 • آیفون و تابلو در فاصله معین 1/60 متری قرار می گیرند.
 • لوله های پشت کاشی ها را باید شیار زنی کرد تا به کاشی نچسبد.
 • بعد از مرحله نصب لوله ها باید از ورود ضربه محافظت کرد و یا از وارد شدن ملات به آن ها جلوگیری کرد.
 • باید تعداد خم های استاندارد 90 درجه را در یک مسیر به کار برد و اگر از چهار خم بیشتر بشود دیگر فنر رد نمی شود.
 • پس از قرارگیری لوله ها و لوله های خرطومی در موقعیت معین شده باید به وسیله سیم مفتولی بسته شوند.
 • در سقف های کاذب باید لوله کشی و سیم کشی پس از کلاف کشی انجام شود.
 • لوله هایی که از کف عبور نموده اند باید با ماهیچه بتنی در برابر ضربات محافظت شوند.
 • تمامی کلید و پریزها را در مرحله نهایی پس از وصل برق باید تست کرد و تست به وسیله فازمتر دقیق نیست زیرا ممکن است سیم نول قطع باشد.
 • اتصالات لوله ها به یکدیگر باید به وسیله چسب به صورت محکم بهم متصل شوند.
 • جهت وصل کردن سیم برق از ترمینال استفاده بشود.
 • در هنگام شیار زدن نیز باید دقت کرد که از وارد کرن ضربه به دیوارها خودداری کرد و از شیارزن برقی با دقت استفاده کرد.

مقدمه: تاسیسات الکتریکی ساختمان یکی از اجزای مهم و حیاتی در طراحی و ساخت ساختمان است. این تاسیسات شامل طیف وسیعی از امکانات و سیستم ها از جمله برق، روشنایی، تلفن، آنتن مرکزی، سیستم اعلام حریق و غیره می باشد. اجرای صحیح و با رعایت استانداردها در این بخش می تواند در ارتقای کیفیت ساختمان و افزایش رفاه و ایمنی ساکنان نقش بسزایی داشته باشد. در این مقاله به بررسی مراحل اجرای تاسیسات الکتریکی و نکات مهم در این زمینه پرداخته می شود.

سخن پایانی

طراحی و اجرای صحیح تاسیسات الکتریکی ساختمان نقش بسیار مهمی در ایمنی، رفاه و کیفیت زندگی ساکنان ایفا می کند. رعایت استانداردها و نکات فنی در هر مرحله از اجرا می تواند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و از ایمنی ساکنان اطمینان حاصل نماید. با توجه به اهمیت این موضوع، همکاری مستمر مهندسان، مجریان و ناظران در تمام مراحل طراحی و اجرا ضروری می باشد.

نکات تکمیلی:

 1. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر، سیستم های هوشمند و مدرن در تاسیسات الکتریکی ساختمان مانند سیستم های کنترل هوشمند روشنایی، سیستم های امنیتی هوشمند و غیره نقش روزافزونی پیدا کرده اند. این سیستم ها علاوه بر افزایش راحتی و ایمنی ساکنان، می توانند در بهبود مصرف انرژی و حفظ محیط زیست نیز موثر باشند.
 2. رعایت الزامات ایمنی در اجرای تاسیسات الکتریکی بسیار حائز اهمیت است. استفاده از تجهیزات استاندارد و مورد تایید، نحوه صحیح اتصالات سیم ها، حفاظت در برابر برق گرفتگی و آتش سوزی و غیره از جمله موارد مهم در این زمینه هستند.
 3. استفاده از مصالح و تجهیزات باکیفیت و دارای استاندارد در اجرای تاسیسات الکتریکی می تواند طول عمر سیستم را افزایش داده و از خرابی های زودرس جلوگیری کند. در این راستا، انتخاب صحیح انواع کابل ها، کلید ها، پریزها و سایر ملزومات الکتریکی بسیار حائز اهمیت است.
 4. آموزش کافی و مستمر نیروی انسانی درگیر در اجرای تاسیسات الکتریکی اعم از مهندسان، تکنسین ها و کارگران از جمله اقدامات مهمی است که می تواند در ارتقای کیفیت اجرا و افزایش ایمنی نقش بسزایی داشته باشد.
انتشار: 17 فروردین 1403 بروزرسانی: 17 فروردین 1403 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1048

به "تاسیسات الکتریکی ساختمان: مراحل اجرا و نکات اساسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیسات الکتریکی ساختمان: مراحل اجرا و نکات اساسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید