آنالیز دوربین فوجی فیلم X، 100V؛ برترین دوربین کامپکت موجود با لنز پرایم

به گزارش بیست آمار، حدود یک دهه از زمان عرضه اولین سری دوربین های X100 فوجی فیلم می گذرد و دوربین فوجی فیلم X100V پنجمین دوربین از این سری است. در تمام این سال ها فوجی فیلم پیشرفت نموده و دوربین هایی قوی تر و توانمندتر ارائه نموده تا به مدل X100V رسیده است. X100V یک دوربین خانگی/کامپکت و با لنز پرایم است. با ان حال، فوجی فیلم برای ساخت این دوربین از ساخت لنز های پیشرفته و قابل تعویض دوربین X-Pro3 الهام گرفته و آن را در یک دوربین کوچک تر و خانگی قرار داده است.

آنالیز دوربین فوجی فیلم X، 100V؛ برترین دوربین کامپکت موجود با لنز پرایم

مروری بر مشخصات دوربین فوجی فیلم X100V

 • حداکثر رزولوشن: 4160 در 6240
 • نسبت تصویر: 1:1, 3:2, 16:9
 • پیکسل مفید: 26 مگاپیکسل
 • مقدار سنسور: APS-C (23.5 x 15.6 mm)
 • پردازنده: X-Processor Pro 4
 • سیستم لرزش گیر: ندارد
 • فاصله کانونی: 35 میلی متر
 • حداکثر دیافراگم: F2-16
 • حداقل فاصله برای فوکوس: 10 سانتی متر
 • تعداد نقاط فوکوس: 425
 • نمایشگر: 3 اینچ لمسی
 • چشم انداز یاب: الکترونیکی و اپتیکال (با پوشش 95 درصد)
 • حداقل و حداکثر سرعت شاتر: 4000/1 الی 30 ثانیه
 • وزن: 420 گرم
 • ابعاد: 53 * 75 * 128 میلی متر

این بدین معنا است که در دوربین X100V هم شما شاهد تازهترین حسگر مگاپیکسلی X-Trans و APS-C در کنار پردازنده دو هسته ای خواهید بود. همه اینها نوید عکاسی بهتر، فوکوس اتوماتیک بسیار بهبود یافته و برترین قابلیت فیلم برداری در میان تمام دوربین های کامپکت با لنز پرایم را به شما خواهد داد.

ویژگی های اصلی دوربین فوجی فیلم X100V

 • سنسور 26 مگاپیکسلی X-Trans
 • لنز بازطراحی شده (23 میلی متری - F2) سازگار با مبدل های قدیمی
 • مجهز به فیلتر کاهنده نور با 4 مکث
 • پنل ال سی دی متحرک با 1.62 میلیون نقطه رنگ
 • چشم انداز یاب الکترونیکی OLED با کیفیت 3.69 میلیون نقطه
 • بازطراحی سیستم چشم انداز یاب اپتیکال
 • فیلم برداری با کیفیت 4K/30p
 • پورت میکروفون 2.5 میلی متری و وصل هدفون به وسیله USB-C
 • یک فضا برای وصل کردن کارت حافظه جانبی
 • مقاوم در برابر آب و گردوخاک
 • قابلیت ثبت 350 عکس با چشم انداز یاب الکترونیکی و 420 عکس با چشم انداز یاب اپتیکال

به صورت کلی، دوربین های سری X100 همواره محبوب هستند. این دوربین ها کیفیت تصاویر فوق العاده ای دارند، طراحی آن ها زیبا است و استفاده از آ ن ها هم نسبتاً ساده است.

طراحی ظاهر و بدنه دوربین فوجی فیلم X100V

فوجی فیلم تغییرات زیادی را برای این دوربین اعمال نموده است. بعضی از آن ها خیلی واضح تر هستند و بعضی هم شاید چندان چشمگیر نباشند. ولی در مجموع، این تغییرات کاربری دوربین را تحت تأثیر قرار داده و تأثیرگذار هستند.

به کارگیری جوی استیک های 4 جهته در سری قبلی دوربین های X100F مورد استقبال واقع شده بود. کاربران به راحتی می توانند در بخش های مختلف دوربین از این دکمه ها استفاده نموده و موارد مختلفی مثل پروفایل های پیش فرض عکاسی، تنظیمات White Balance و موارد دیگری را با آن ها انتخاب نمایند. ولی در دوربین X100V تمام این کارها را می توانید با استفاده از LCD لمسی دوربین انجام دهید. کیفیت لمس و سهولت کار کردن با آن بسیار آسان تر از چیزی است که تصور را می کنید. استفاده از نمایشگر لمسی احتمالاً مهم ترین و چشمگیرترین تغییری بود که در دوربین فوجی فیلم X100V اجرا شده است.

برای ساخت بخش بالایی بدنه دوربین از آلومینیوم استفاده شده که لمسی مجذوب نماینده هم دارد. با این حال، مشکل اصلی سری های قبلی دوربین X100 عدم به کارگیری آلومینیوم در ساخت آن نبود. مهم ترین مشکل و انتقاد وارده به این دوربین ها در خصوص نبود آب بندی کافی بود که خوشبختانه فوجی فیلم اعلام نموده بدنه دوربین XV100 در برابر آب و گردوخاک مقاوم است! ولی این تمام ماجرا نیست. برای اینکه دوربین شما کاملاً در برابر شرایط جوی مقاوم باشد، باید یک فیلتر حلقه لنز بهره ببرید. البته کوشش فوجی فیلم برای ساخت یک دوربین ضدآب واقعاً قابل تقدیر است. ساخت یک دوربین مقاوم در برابر شرایط جوی با این ابعاد و قیمت و مقدار دکمه ها واقعاً کار سختی است.

انحنای جلوی دوربین و محل قرار گرفتن در دست هم بازطراحی شده است. این انحنا نسبت به سری های قبلی کمی زاویه بیشتری پیدا نموده و انحنا بسیار کوچکی هم در بخش پشتی دوربین تعبیه شده است. این تغییرات باعث شده نگهداری دوربین در دست امنیت بیشتری پیدا کند و احتمالاً سر و زمین خوردن اتفاقی آن کاهش پیدا نموده است. با این حال، توصیه می کنیم حتماً از یک بند گردنی هم بهره ببرید.

دکمه ها و تنظیمات دوربین فوجی فیلم X100V

علاوه بر اضافه شده نمایشگر لمسی که خیلی از تنظیمات را می توانید با استفاده از آن انجام دهید، تغییرات دیگری هم روی دکمه ها و شخصی سازی های دوربین اجرا شده است.

بیشترین تغییر مربوط به دکمه ISO دوربین است. در سری های قبلی کارکرد دکمه ISO به این شکل بود که باید آن را به سمت بالا کشیده و می چرخاندید. ولی این دکمه را اکنون به سمت بالا می کشید و روی موقعیت قابل، تنظیم ثابت می گردد. حالا می توانید دکمه را چرخانده و مقدار موردنظر را انتخاب کنید. در خاتمه مجدداً دکمه را به سمت پایین فشار می دهید تا از حالت قابل تنظیم خارج گردد. این تغییر استفاده از دکمه ISO را هم سریع تر و هم ساده تر نموده است. البته گزینه C هم به تنظیمات ISO اضافه شده است. در این حالت، با استفاده از دکمه های قابل شخصی سازی دوربین می توانید مقدار ISO را روی یکی از مقادیر پیش فرض خودتان قرار دهید.

دکمه Q هم کوچک تر شده و در کناره های دوربین قرار گرفته است. این دکمه هم اکنون قابلیت شخصی سازی دارد و هر کارکردی که دلتان بخواهد را می توانید به آن بدهید.

یکی از دکمه های بخش جلویی دوربین، اهرم تنظیم چشم انداز یاب است. با استفاده از این اهرم می توانید بین چشم انداز یاب الکترونیکی و اپتیکال یکی را انتخاب کنید. ولی اگر این دکمه را چند ثانیه به سمت راست نگه دارید، می توان یک کارکرد هم برای آن شخصی کرد. استفاده از این دکمه به راحتی دکمه های خود دوربین نیست، ولی در هرحال یکی از میان برهایی است که می توانید از آن بهره ببرید، چراکه درهرحال استفاده از آن بسیار سریع تر از ورود به منو تنظیمات دوربین است.

نکته جالب و قابل توجه دیگر این است که روی دکمه های قابل شخصی سازی دوربین X100F شما می توانستید یکی از 36 عملکرد تعریف شده را تنظیم کنید. ولی این مقدار در X100V بسیار بیشتر شده و به رقم 64 عملکرد رسیده است.

باتری و کارت حافظه

دوربین فوجی فیلم X100V هم مانند سری های قبلی تنها یک بخش برای وصل کردن کارت حافظه دارد. این دوربین بعلاوه از باتری NP-W126S استفاده می نماید که در میان سری دوربین های این شرکت بسیار متداول است. طول عمر باتری این دوربین نسبت به گزینه های قبلی مانند X100F بهبود قابل توجهی داشته است. با استفاده از چشم انداز یاب اپتیکال می توانید با هرمرتبه شارژ 420 عکس و با استفاده از چشم انداز یاب الکترونیکی نیز می توانید تا 350 عکس ثبت کنید. ولی در نظر داشته باشید که در واقعیت این ارقام چیزی حدود 2 برابر هستند! همه چیز در واقع به سبک عکاسی شما دارد.

کیفیت تصویر و لنز دوربین فوجی فیلم X100V

اگر با سری های قبلی دوربین های فوجی فیلم آشنایی داشته باشید، متوجه خواهید شد که سنسور این دوربین در مدل های دیگری هم به کار رفته بود؛ بنابراین، در ابتدا شاید انتظار تغییرات خاصی را از این دوربین داشته باشید. بااین حال، بعضی تنظیمات تازه احتمال شده و عملکرد دوربین از لحاظ کیفیت عکس ها به طرز چشمگیری پیشرفت نموده است. در میان ویژگی های اصلی عکس های دوربین فوجی فیلم X100V می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ثبت جزئیات و عملکرد ISO دوربین تا حد زیادی با مدل X100F شباهت دارد.
 • تصاویر JPEG که با ISO بالا ثبت شده باشند پیشرفت نموده و جزئیات را بهتر نشان می دهند.
 • حالت پردازش تازه Color Chrome FX Blue از دوربین X-Pro3 اقتباس شده و در این دوربین هم به کار رفته است.
 • عملکرد این دوربین نسبت به سری های قبل X100 بسیار بهتر است و عکس ها در تمام فاصله ها بهتر و باکیفیت تر هستند.

عکاسی با کیفیت RAW

تصاویر ثبت شده به وسیله X100V از لحاظ ثبت جزئیات شباهت بسیار زیادی به مدل پیشین خود، یعنی X100F دارند. ولی با این حال، این دوربین تازه در خیلی از زمینه ها عملکرد خیلی بهتری از مدل های قبلی دارد. از سوی دیگر، در بعضی از موارد هم دوربین X100F عملکرد نسبتاً بهتری دارد. عملکرد بیشتر لنزهای APS-C هنگام بالاتر بردن مقدار ISO قابل پیش بینی است. ولی فوجی فیلم به نظر تغییرات تازهی اعمال نموده و مقدار Noise تصویر را کاهش می دهد. با این حال، عکاسی با مقدار ایزو بالاتر از 12٬800 را توصیه نمی کنیم.

عکاسی با کیفیت JPEG

موتور JPEG ساز دوربین فوجی فیلم X100V عملکرد بسیار خوبی در زمینه شفاف کردن تصاویر دارد. رنگ تصاویر کاملاً زنده و واضح است و ایرادی را در این زمینه نمی توان متوجه دوربین دانست. مقدار Noise تصاویر هم با بالاتر رفتن مقدار ISO چندان تغییر نمی نماید و دوربین عملکرد مناسبی در زمینه کنترل آن دارد. با این حال، کوشش دوربین برای کاهش مقدار Noise تصویر ممکن است باعث کمی تغییر در رنگ آن گردد. از سوی دیگر، در عملکرد X100V و X100F در زمینه ثبت جزئیات با کنتراست پایین، عملکرد مدل تازه فوجی فیلم بهتر است.

کیفیت لنز دوربین فوجی فیلم X100V

یکی از بزرگ ترین تغییرات دوربین فوجی فیلم X100V مربوط به بازطراحی کامل لنز است البته منظور از بازطراحی، طراحی فنی و داخلی لنز است. ولی بخش بیرونی آن به شکل قبلی به جای مانده تا قابلیت سازگاری خود با سایر تجهیزات را از دست ندهد. برای ساخت این لنز از یک فرمول اپتیکال تازه استفاده شده که یک عنصر غیرکروی بیشتر از نمونه های قبلی به آن اضافه می گردد. علاوه بر آن، فیلتر ND هم در داخل لنز تعبیه شده که نسبت به مدل های قبلی قوی تر است. این فیلتر در مدل های قبلی 3 مکث (توقف) داشت، ولی در دوربین X100V چهار توقف دارد. در مجموع، به روزرسانی مناسبی شمرده می گردد.

مقایسه عملکرد لنزهای X100F و X100V در مرکز تصویر شباهت بیشتری دارد و کاملاً متمرکز هستند. ولی وقتی کناره های تصویر را هم در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که X100V ثبات بسیار بیشتری دارد. در خاتمه هم باید به بحث حداقل فاصله برای فوکوس بپردازیم. عملکرد X100V در این زمینه عالی است و بر خلاف تمام مدل های پیشین، تصاویری کاملاً شفاف و واضح ثبت می نماید. ولی نکته جالب این است که هنگام انجام این کار، کمی از رزولوشن تصویر آن کاسته می گردد. در مجموع، کارایی X100V برای ثبت تصویر از فاصله کم خیلی بیشتر از سایر مدل های مشابه است.

فوکوس اتوماتیک فوجی فیلم X100V

فوجی فیلم X100V سیستم فوکوس اتوماتیک خود را از X-Pro3 گرفته است؛ بنابراین، بدون شک برترین سیستم فوکوس اتوماتیک را در میان تمام دوربین های سری X100 دارد.

قبل از پرداختن به جزئیات آنالیز فوکوس اتوماتیک، باید در نظر داشته باشید که X100V یک دوربین حرفه ای نیست و کاربرد آن بیشتر شخصی و روزمره است؛ بنابراین، سبک فوکوس اتوماتیک موردنیاز برای این دوربین طبعاً فرق دارد و نباید انتظارات بسیار بالایی از آن داشت. آنالیز های اجرا شده روی فوکوس اتوماتیک Single Point تقریباً بی نقص و کامل بود. البته در بعضی سناریوها و حالات خاص ایرادهایی مشاهده شده بود که خیلی بعید است در دنیای واقعی و استفاده روزمره چنین شرایطی پیش بیاید.

دوربین فوجی فیلم X100V 4 حالت فوکوس اتوماتیک دارد:

 • حالت Single Point: به شما اجازه می دهد مقدار نسبی نقطه مورد نظر را تغییر دهید
 • Zone: فوکوس روی منطقه انجام می گردد. منطقه نسبتاً بزرگ تری از تصویر را انتخاب می کنید.
 • Wide/Tracking: با استفاده از تمام نقاطی حساس تصویر، نقطه مورد فوکوس را انتخاب نموده و جهت حرکت آن را ردیابی می نماید.
 • ALL: این حالت در واقع ترکیبی از 3 حالت قبلی است و با استفاده از جوی استیک می توانید منطقه ها موردنظر را انتخاب کنید.

اگر از چشم انداز یاب الکترونیکی بهره ببرید، عملکرد دوربین در ردیابی سوژه ها و حفظ فوکوس روی آن ها تقریباً شبیه به X-T3 یا X-Pro3 است. به این معنا که به خوبی برترین دوربین های بازار نیست، اما عملکردی کاملاً قابل قبول دارد. ولی باتوجه به طراحی تازه لنز، سرعت فوکوس لنز روی اجسامی که سرعت حرکت بالایی دارند (مثلاً بچه هایی که در حال دویدن و بازی کردن هستند) شاید گاهی اوقات کافی نباشد. شرکت فوجی فیلم بیان می نماید که موتور فوکوس این دوربین سرعت بیشتری از مدل های قبلی دارد. اما آنالیز ها حاکی از آن است که این تفاوت سرعت آن قدر محسوس نیست و باید دوربین ها را در کنار هم مقایسه کنیم تا متوجه این تفاوت ها شویم.

توانایی دوربین از نظر توانایی شخصی سازی تنظیمات فوکوس با دوربین X-T3 قابل مقایسه و برابر است. خیلی بعید می دانیم کاربران X100V قصد عکاسی از یوزپلنگ را داشته باشند! اگر پیش تر هم یک دوربین فوجی فیلم استفاده نموده باشید، احتمالاً با این تنظیمات آشنا باشید. در مجموع، به نظر ما نیازی به تنظیمات پیشرفته تنظیم فوکوس اتوماتیک نبود و بهتر بود منو ساده تر طراحی می شد. باتوجه به اینکه کاربران مخاطب این دوربین چندان حرفه ای نیستند، این تنظیمات شاید برای آن ها چندان راحت نباشد.

یکی دیگر از تغییراتی که روی این دوربین اجرا شده، تغییر در الگوریتم های فوکوس اتوماتیک است. پیش تر، دوربین با نصفه فشردن دکمه شاتر همواره فوکوس را تنظیم می کرد. اما با تغییرات تازه، اگر فاصله شما با سوژه تغییر ننموده باشد، دیگر فوکوس انجام نمی گردد و بنابراین عکس های سریع تر و راحت تر خواهید داشت.

فوکوس اتوماتیک در محیط های کم نور

یکی دیگر از بخش هایی که دوربین فوجی فیلم X100V در آن پیشرفت زیادی نسبت به مدل های قبلی خود داشته، بحث عکاسی و فوکوس در محیط های کم نور است. فوجی فیلم ادعا دارد که این دوربین حالا می تواند در محیط های کم نور با مقدار نور -5 EV (تقریباً تاریک) هم به خوبی فوکوس کند. عملکرد X100V در این زمینه عالی است. دوربین X-Pro3 قادر بود در محیط های -6 EV فوکوس کند. ولی با توجه به قوی تر بودن لنز X-Pro3، عملکرد این دو دوربین در زمینه عکاسی و فوکوس در نور کم را می توان نسبتاً مشابه دانست.

شناسایی چشم و چهره

اگر تنظیمات شناسایی چشم و چهره را فعال کنید، متوجه خواهید شد که دوربین فوجی فیلم X100V در این زمینه هم دقیق و سریع عمل می نماید. فرقی نمی نماید فاصله شما تا سوژه چقدر باشد و یا اینکه مقدار چشم و چهره آن ها چقدر باشد، دوربین کار خود را به خوبی انجام می دهد. به محض اینکه دوربین چهره را شناسایی می نماید، تنظیم فوکوس شما را رها نموده و روی چهره فوکوس می نماید. وقتی چهره را گم کند و یا اینکه چهره از کادر خارج گردد، مجدداً تنظیم فوکوس شما فعال خواهد شد. اگر چهره شناسایی شده ولی شما فوکوس دلخواه خودتان را ترجیح می دهید، باید با جوی استیک مجدداً آن را تنظیم و انتخاب کنید.

اگر چند چهره در کادر وجود داشته باشد، باید از انتخاب چهره بهره ببرید. با استفاده از جوی استیک می توانید چهره فرد مورد نظر را انتخاب کنید تا فوکوس براساس آن فرد انجام گردد. لغو فوکوس اتوماتیک روی چهره و انتخاب فوکوس شخصی خودتان هم همچون قبل امکان پذیر است. ضعف دوربین در زمینه شناسایی چهره این است که تنظیمات آن در بخش فوکوس اتوماتیک قرار نگرفته است و هر دفعه باید خودتان با استفاده از دکمه ها آن را فعال کنید. ایراد دیگر این است که بعد از هر مرتبه خاموش و روشن کردن دوربین، این تنظیمات لغو شده و سیستم شناسایی اتوماتیک چشم و چهره خاموش می گردد؛ بنابراین همواره باید یادتان باشد که آن را فعال کنید. علاوه بر این، دوربین گاهی اوقات اشتباه می نماید و در بعضی تصاویری که هیچ فردی در آن حضور ندارد هم یک چهره شناسایی می نماید. این مشکل در زمان عکاسی از شاخ وبرگ درختان بیشتر متداول است. در مجموع، این قابلیت برای عکاسی پرتره و عکاس های آماتور می تواند بسیار مفید باشد.

آنالیز ویدئوهای دوربین فوجی فیلم X100V

اگر اهل فراوری محتوای ویدئویی باشید، X100V احتمالاً اولین و برترین گزینه برای شما نیست، ولی بااین حال، ویدئوهای ثبت شده با این دوربین بسیار باکیفیت و با سرعت بالایی هستند. در میان دوربین های سری X100 فوجی فیلم، X100V در زمینه ضبط فیلم با اختلاف زیاد برترین گزینه است. شاید خیلی از افرادی که کارهای ویدئویی را به صورت حرفه ای انجام می دهند سراغ گزینه های بهتر بازار بروند و چندان به X100V توجه ننمایند. ولی این حجم از توجه فوجی فیلم به بحث فیلم برداری در این دوربین و به کارگیری برترین ویژگی های دوربین های با لنز تعویض شونده و پرچم دار خود در این مدل بسیار عجیب است.

ثبت جزئیات در فیلم برداری 4K استثنائی و قابل مقایسه با مدل بسیار پیروز X-T30 است. اگر با کیفیت Full HD هم فیلم برداری کنیم، باز هم عملکرد دوربین بسیار قوی و عالی است. در مجموع، با توجه به کامپکت بودن بدنه دوربین که باعث می گردد کار طراحی و کیفی (مثلاً سیستم خنک کردن قطعات) سخت گردد، عملکرد دوربین در زمینه فیلم برداری تحسین برانگیز است. حداکثر زمان برای هر دفعه ضبط ویدئو با کیفیت 4K تنها 10 دقیقه و با کیفیت Full HD برابر با 15 دقیقه است. این مقادیر به احتمال زیاد برای اجتناب از داغ شدن دوربین اعمال شده اند.

اگر قصد استفاده از این دوربین برای ویدئو بلاگر شدن را داشته باشید، باید بگوییم X100V برترین انتخاب شما نخواهد بود. عدم تعبیه سیستم لرزش گیر، لنز نسبتاً کم عرض و محدودیت چرخش LCD دوربین باعث می گردد که انتخابی خیلی عالی برای Vloggerها نباشد. ولی عملکرد دوربین برای استفاده های روزانه و غیرحرفه ای و غیرتجاری عالی است. پروفایل های رنگی پیش فرض فوجی فیلم هم روی این دوربین برنامه ریزی شده که با استفاده از آن ها می توانید سبک و سیاق خاصی به ویدئوهای خود ببخشید.

یک جک میکروفون 2.5 میلی متری نیز روی دوربین تعبیه شده است که به کارایی جک های 3.5 میلی متری نیست. ولی بودن آن بهتر از نبود آن است! پورت USB-C هم تعبیه شده است که از آن می توانید برای وصل کردن هدفون هم بهره ببرید. میکروفون های داخلی دوربین عملکرد بدی ندارند. ولی اگر سیستم فوکوس اتوماتیک دوربین روشن باشد، تمرکز صدا را بیشتر روی بخش فوکس شده تصویر قرار می دهند.

عملکرد دوربین فوجی فیلم X100V در زمینه فوکوس اتوماتیک حین فیلم برداری هم رضایت بخش است و در بیشتر طول ویدئو به خوبی عمل می نماید. البته عملکرد آن را نمی توان کاملاً بدون نقص دانست، ولی نسبت به مدل های قبلی بسیار پیشرفت نموده است.

اگرچه از سیستم تخصصی لرزش گیر در دوربین استفاده نشده است، ولی با فعال کردن فیلترهای ND می توانید تا حد زیادی جلوی لرزش تصویر حین فیلم برداری را بگیرید. استفاده از این ویژگی برای زمانی که سرعت شاتر طولانی تر را انتخاب می کنید بسیار مفید است و می تواند تا حد زیادی جلوی لرزش های تصویر را بگیرد.

جمع بندی

سری X100 فوجی فیلم پیش تر از تمام دوربین های با لنز قابل تعویض X-Mount ساخته شده است. این سری از دوربین ها در واقع نقش زیادی در قرار دادن شرکت فوجی فیلم در جهتی دارند که امروزه می بینیم؛ بنابراین، محصولات سری X100 برای فوجی فیلم بسیار بااهمیت هستند، چراکه DNA آن ها در تمام محصولات دیگر شرکت هم دیده می گردد. با تمام این توضیحات، به روز کردن مناسب این سری از دوربین ها بدون فاصله گرفتن از اصل و فرمول اولیه ای که باعث محبوب و نمادین شدن آن ها شده بود، بسیار سخت است. ولی این دقیقاً کاری است که فوجی فیلم در طی 10 سال گذشته انجام داده و دوباره با ساخت X100V هم پیروز شد.

دوربین فوجی فیلم X100V یک دوربین بسیار عالی و باکیفیت است که تصاویری زیبا و فیلم برداری فوق العاده دارد. سیستم فوکوس اتوماتیک دوربین عالی کار می نماید و بدنه آن هم تا حد قابل قبولی در برابر رطوبت و گردوخاک مقاوم است. در مقایسه با مدل های قبلی سری X100، این مدل پیشرفت های چشمگیری نموده و بسیار کارآمدتر از آن ها ظاهر شده است. صفحه نمایش گردان و لمسی، چشم انداز یاب دوگانه (الکترونیکی و اپتیکال) به روز شده و طراحی مجدد لنز همگی به دوربین X100V یاری نموده تا عالی و کم نقص به نظر برسد. با فرض اینکه شخصاً مسئله ای با لنز معادل 35 میلی متری نداشته باشید، X100V فوجی دوربین کم وزن و خانگی عالی برای انواع مقاصد عکاسی خواهد بود.

دوربین فوجی فیلم X100V تقریباً از همه نظر پیروز است. این دوربین به زیبایی طراحی شده است، احساس خوبی در دست شما دارد و شما را طوری درگیر عکس گرفتن می نماید که کمتر دوربینی این روزها آن را انجام می دهد. در روزهایی که گوشی های هوشمند به سرعت به سطحی از کیفیت نزدیک می شوند که می توانیم از دوربین های با سنسور چهار سوم یا APS-C انتظار داشته باشیم، مجذوب نماینده بودن دوربین و کاربرپسند بودن آن عاملی است که نباید آن را دست کم گرفت.

در مجموع، این دوربین برای عکاسی های خیابانی و روزمره، عکاسی پرتره، عکاسی از چشم انداز و به خصوص سفر بسیار مناسب است. اگر به عنوان یک بلاگر ویدئویی قصد استفاده از این را دارید و یا اینکه از آن برای گرفتن تصاویر ورزشی، بسیار هیجانی و یا با فاصله کانونی بالا نیاز دارید، X100V چندان مناسب شما نیست.

نقاط قوت دوربین فوجی فیلم X100V

 • سنسور 26 مگاپیکسلی آپدیت شده که کیفت بالا و Noise کنترل شده ای دارد.
 • موتور تبدیل به JPEG عالی با عملکرد فوق العاده که Noise را به شدت کاهش می دهد
 • حالت های فیلم برداری مختلف با خروجی رنگ بسیار مناسب
 • طراحی مجدد ساختار لنز باعث کیفیت بسیار بالاتر تصاویر، از بین بردن تار شدن های احتمالی و بهبود عملکرد دوربین در گوشه های تصویر شده است
 • قابلیت ضبط ویدئو با کیفیت 4K در حد دوربین های پرچم دار
 • نمایشگر لمسی
 • جنس بدنه مناسب و مقاوم در برابر شرایط جوی (آب و گردوخاک)
 • چشم انداز یاب الکترونیکی و اپتیکال عالی
 • عملکرد عالی سیستم فوکوس اتوماتیک در محیط های کم نور

نقاط ضعف دوربین فوجی فیلم X100V

 • کم بودن تعداد دکمه های دوربین و حذف دکمه های 4 جهت اصلی (کنترل با لمس نمایشگر باب میل خیلی ها نیست)
 • سرعت فوکوس اتوماتیک می توانست کمی بیشتر باشد
 • رابط کاربری بخش شناسایی چشم و چهره کمی گیج نماینده است
 • مقاومت کامل در برابر رطوبت و گردوخاک نیازمند خرید تجهیزات جانبی دیگر است
 • وجود بعضی محدودیت های عجیب برای تنظیم دکمه های میان بر
 • منوهای تنظیمات کمی پیچیده و گمراه نماینده است
 • فوکوس اتوماتیک دوربین در حالت چشم انداز یاب اپتیکال کمی ضعیف تر است

منبع: dpreview

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1396

به "آنالیز دوربین فوجی فیلم X، 100V؛ برترین دوربین کامپکت موجود با لنز پرایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز دوربین فوجی فیلم X، 100V؛ برترین دوربین کامپکت موجود با لنز پرایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید