اسرار باغ مقدس بومارزو

به گزارش بیست آمار، روزی روزگاری جوان نجیب زاده ای بود که پس از مرگ همسر محبوب و معشوقش چنان از فرط غم و اندوه پریشان احوال شد که تصمیم گرفت دست به احداث باغی به یاد و خاطره همسرش بزند و به این شکل قلب دردناک خود را تسکین دهد. آن جوان نجیب زاده کسی نبود جز دوک بومارزو که با نام ایتالیایی پی یر فرانچسکو اورسینی و به شکل مختصر و خلاصه ویچینو شهرت داشت. همسر او با نام جویا فارنزه معروف بود که در سال 1560 میلادی چشم از دنیا فرو بست. باغ عجیب و مالیخولیایی که ویچینو بنا کرد ساکرو بوسکو یا باغ مقدس نام گرفت و هنوز و همچنان در دره ای پر از دار و درخت در شهر کوچک بومارزو در 90 کیلومتری شهر رم قرار گرفته است. در ادامه با مجله خبرنگاران همراه باشید.

اسرار باغ مقدس بومارزو

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

این باغ پر از مجسمه های ترسناک و بدقواره است. البته هدف از کارگذاری چنین مجسمه هایی نه مسرور کردن گردشگران بلکه جا خوردن آنان بوده است. برای مثال، مجسمه فیل غول پیکری می بینید که سربازان مضمحل شده را بر پشت خود حمل می نماید. غولی که دو پای دشمن خویش را گرفته و او را از وسط به دو نیم می نماید. اژدهایی که با دو شیر ژیان در نزاع است و دهان عظیم الجثه ای که گگردده تا گردشگران را ببلعد.

باغ بومارزو بر فراز تپه ای بنا شده و مجسمه های درون آن از سنگ های آتش فشانی و طبیعی همان جا ساخته شده اند. به همین دلیل، به نظر می رسد که در احداث چنین باغی توجه اندکی به اجرای نظم و ترتیب در آن شده است. بسیاری از مجسمه های هیولایی این باغ تو گویی هیچ ارتباطی با طرحی منطقی ندارند. اما بعضی از آنها حامل سنگ نوشته هایی هستند که به بازدیدکنندگان اشاراتی درباره تفکر و اندیشه ویچینو می دهند.

یکی از بزرگ ترین قطعات هنری در این باغ عبارت از یک فیل جنگی است که بر پشت خویش قلعه ای را به دوش می کشد و یک سرباز بخت برگشته رومی در پیچ و خم خرطوم او گرفتار آمده است. پاره ای بر این باورند که این مجسمه اشاره ای به یورش به ایتالیا به سرکردگی هانیبال در 218 قبل از میلاد مسیح است. دیگرانی نیز معتقدند که این فیل نماد داستان الیعازر است در کتاب مکابیز که در آن الیعازر فیل پادشاه را می کشد اما تقاص این کار خود را پس می دهد و زیر جنازه همان فیل لهیده می گردد.

پس از آن که ویچینو در سال 1584 از جهان می رود، باغ مقدس او به بوته فراموشی سپرده می گردد و علف های هرز در گوشه و کنار آن روییدن می گیرند. اما قصه های گوناگون و بی شماری درباره هیولاهای موجود در جنگل جن زده آن بر سر زبان مردمان شهر جاری می گردد تا آن جا که بسیاری از روستاییان حتی از نزدیک شدن به این باغ دستخوش ترس و وحشت می شوند. عاقبت این که همین هول و هراس کار را به جایی می رساند که نام باغ را به باغ هیولاها تغییر می دهد.

طبیعت سوررئال این باغ به طرز شگفت آوری آدمی را به یاد سالوادور دالی، هنرمند سوررئال اسپانیایی، می اندازد آن جا که با الهام از باغ مقدس ویچینو دست به خلق تابلوی نقاشی وسوسه قدیس آنتونی در سال 1946 می زند. اندکی بعد، این باغ به جوانی بتینی فروخته و تبدیل به جاذبه گردشگری می گردد.

در ادامه تصاویری از این باغ اعجاب انگیز را مشاهده کنید:

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 138

به "اسرار باغ مقدس بومارزو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار باغ مقدس بومارزو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید