پرونده پوآرو زیر دست قاضی جرقویه، مخالفت با انتقال پرونده از شعبه محلی به استان اصفهان

به گزارش بیست آمار، خبرنگاران: پرونده پوآرو فردی که چند هفته پیش اقدام به برگزاری آموزش میدانی گنج یابی با حضور 500 تن در قالب 140 خودرو در یکی از روستاهای جرقویه از توابع استان اصفهان کرده بود، زیر دست قاضی رسیدگی کننده دادگستری جرقویه مانده است.

پرونده پوآرو زیر دست قاضی جرقویه، مخالفت با انتقال پرونده از شعبه محلی به استان اصفهان

براساس گزارش های ارسال شده به خبرنگاران، قاضی رسیدگی کننده به پرونده کوهسار بادفر، مشهور به پوآرو که با راه اندازی صفحات مجازی آموزش گنج یابی اقدام به معرفی محوطه های تاریخی کشور و حتی حضور میدانی در این محوطه ها برای آموزش میدانی گنج یابی کرده است با انتقال این پرونده به دادگستری استان اصفهان موافقت نکرده است.

براساس خبرهایی که برخی منابع موثق به خبرنگاران ارسال کرده اند، یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور در حال مذاکره با قاضی رسیدگی کننده به پرونده پوآرو برای انتقال پرونده به مرکز اصفهان است. پیگیری های خبرنگاران تعیین کرده است که نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و حتی نیروهای انتظامی شهرستان جرقویه به دلیل کمبود تجهیزات و حتی کمبود پرسنل امکان پیگیری مناسب پرونده را ندارند و اصرار یگان حفاظت میراث فرهنگی برای انتقال پرونده به استان اصفهان نیز به دلیل برخورداری نیروهای یگان حفاظت مرکز استان از تجهیزات و پرسنل کافی برای رسیدگی به پرونده پوآرو هستند.

پوآرو، فردی که خود را در فضای مجازی با نام کوهسار بادفر نیز معرفی می کند، هم اکنون متواری است. اما مقامات یگان حفاظت میراث فرهنگی به خبرنگاران خبر داده اند که دستور توقیف اموال و خودرو او به تمامی شهرها و استان های سراسر کشور ارسال شده است، اما بازداشت او همچنان به دلیل مخالفت قاضی رسیدگی کننده به پرونده او در شهرستان جرقویه با انتقال پرونده به دادگستری کل استان اصفهان با تاخیر روبرو شده است.

مقامات یگان حفاظت میراث فرهنگی همچنین به خبرنگاران خبر داده اند که احتمال موافقت قاضی رسیدگی کننده به پرونده پوآرو در شهرستان جرقویه استان اصفهان با انتقال پرونده او به مرکز استان در هفته جاری افزایش یافته است و قاضی پرونده هم اکنون در انتظار گزارش های تکمیلی برای انتقال احتمالی پرونده پوآرو به مرکز استان اصفهان است.

خبرنگاران دو هفته قبل در گزارشی از راه افتادن کاروان آموزش میدانی گنج یابی در کشور خبر داد و در آن گزارش ویدیوهای این اقدام غیرقانونی که با حضور 500 علاقمند به یافتن اشیای تاریخی با 140 دستگاه خودرو در بیابان های استان اصفهان برگزار شد نیز منتشر شد.

پس از انتشار این گزارش، بلافاصله پرونده برخورد با پوآرو به جریان افتاد و فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور از بازداشت سه تن از برگزارکنندگان آموزش میدانی گنج یابی خبر داد و گفت که پوآرو نیز بزودی دستگیر می شود. اکنون اما دو هفته از این ماجرا گذشته است و هنوز عامل اصلی این رویداد بازداشت نشده است. با این حال پوآرو در ویدیویی که سه روز بعد منتشر کرد در واکنشی جالب گفته بود که این جمع دوستانش بوده اند که برای کباب خوری به بیابان های اطراف اصفهان دعوت شدند.

راه اندازی کاروان آموزش میدانی گنج یابی در کشور چنان اتفاق عجیبی بود که حتی مهدی حجت کننده شورای جهانی بناها و محوطه های تاریخی در ایران نیز آنرا دهن کجی به تمامی قوانین میراث فرهنگی و میئولان کشور ارزیابی کرد و این اقدام را یک آبروریزی فرهنگی برای ایران خواند که منجر به از دست رفتن اعتبار جهانی ایران در یونسکو و سازمان های بین المللی فرهنگی و میراثی می شود.

رییس ایکوموس ایران همچنین در گفت وگو با خبرنگاران از قوه قضاییه و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشور خواست با جدیت به موضوع قاچاق اشیای تاریخی و برپایی چنین رویدادهایی ورود کنند و اجازه از دست رفتن آبروی فرهنگی ایران را ندهند.

حالا دو هفته از ماجرای به جریان افتادن پرونده برخورد با پوآرو به دلیل راه اندازی کاروان میدانی آموزش گنج یابی در کشور گذشته است. حکم توقیف اموال و خودروی شخصی او به سراسر کشور ابلاغ شده و سه تن از افرادی که او را در برپایی این رویداد غیرقانونی و خلاف موازین میراث فرهنگی همراهی کردند در بازداشت به سر می برند. اما پوآرو عامل اصلی برپایی کاوران مآموزش میدانی گنج یابی همچنان متواری است و یگان حفاظت میراث فرهنگی در تلاش برای انتقال پرونده او از دادگستری شهرستان جرقویه اصفهان به مرکز استان و شهر اصفهان است تا در صورت موافقت قاضی رسیدگی کننده با انتقال پرونده از جرقویه به شهر اصفهان و با بهره گیری از امکانات بیشتر موجود در مرکز استان اصفهان پوآرو بازداشت و تحویل مرجع قضایی شود.

منبع: صدای میراث
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 576

به "پرونده پوآرو زیر دست قاضی جرقویه، مخالفت با انتقال پرونده از شعبه محلی به استان اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده پوآرو زیر دست قاضی جرقویه، مخالفت با انتقال پرونده از شعبه محلی به استان اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید