عوارض خروج از کشور چقدر است؟

به گزارش بیست آمار، یکی از اقداماتی که هر مسافری قبل از سفر خارجی باید آن را انجام دهد، پرداخت عوارض خروج از کشور است.

عوارض خروج از کشور چقدر است؟

به گزارش تجارت نیوز، در گذشته این هزینه بسیار جزئی بود و کمتر کسی به آن توجه می کرد، اما در حال حاضر به علت افزایش سفر های خارجی، این عوارض و هزینه آن در هر سال دستخوش تغییر قرار می گیرد و با توجه به شرایط کشور ممکن است افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد، بنابراین ضروری است شما آن را جزو هزینه های سفر خود لحاظ کنید.

عوارض خروج از کشور که با نام مالیات سفر هم شناخته می گردد، در واقع مبلغی است که همه شهروندان برای سفر های تفریحی و زیارتی خود هنگام خروج از کشور باید پرداخت نمایند. بهتر است بدانید که پرداخت این عوارض الزامی بوده و حتی با داشتن بلیط و ویزا، در صورتی که شما این مبلغ را پرداخت نکرده باشید، اجازه وجود به هواپیما و خروج از گیت را نخواهید داشت.

بر این اساس اگر شما هم قصد سفر به خارج از کشور را دارید و در پی خرید بلیط هواپیما مقرون به صرفه قیمت هستید و در عین حال می خواهید بدانید عوارض خروج از کشور چقدر است؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به سؤالات احتمالی شما درباره روش پرداخت نرخ عوارض، مدارک لازم و قوانین پرداخت عوارض پاسخ دهیم.

طبق قوانین پرداخت عوارض خروج از کشور کدام افراد شامل معافیت می شوند؟

بر اساس قوانین افراد زیر پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند:

خدمه پرواز، خدمه کشتی های مسافربری و تجاری

جانبازان و بیمارانی که با ارائه مجوز می خواهند برای درمان به کشور های دیگر مسافرت نمایند. (البته همراه آن ها می تواند از تخفیف 40 تا 60 درصدی پرداخت مالیات سفر برخوردار شوند)

دانشجویانی که دارای مجوز هستند و برای ادامه تحصیل در کشور های دیگر به سر می برند، به شرط اینکه بین سفر هایی که داشته اند بیشتر از 3 ماه فاصله باشد.

افرادی که دارای گذرنامه سیاسی هستند.

ایرانیان مقیم کشور های خارجی که مشغول کار بوده و از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی دارای کارنامه شغلی هستند.

برای پرداخت عوارض خروج از کشور چه مدارک ضروری است؟

برای پرداخت عوارض خروج از کشور احتیاج به مدرک خاصی نیست و هنگام پرداخت آن همین که کارت بانکی عضو شتاب داشته باشد و معینات معتبر متقاضی را وارد نمایید، کفایت می نماید. البته ضروری است به این نکته هم توجه داشته باشید که رسید مالیات سفر تنها برای فردی که عوارض خروج به نام او پرداخت شده است، امکان پذیر خواهد بود.

هزینه عوارض خروج از کشور چگونه محاسبه می گردد؟

بسیاری از افراد علاقه مند هستند بدانند، عوارض خروج از کشور چگونه معین می گردد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم: این عوارض با توجه به قانون بودجه کشور در نظر گرفته شده و کوشش دولت بر این است تا بتواند از طریق دریافت مالیات سفر از مسافران، بخشی از بودجه خود را جبران نماید.

در صورتی که هنگام آنالیز و تصویب بودجه دولت، بخش زیادی از بودجه کشور تأمین گردد، به احتمال زیاد، نرخ عوارض سفر های خارجی کاهش پیدا می نماید، اما اگر دولت با مسائل متعددی نظیر کسری بودجه روبه رو گردد، کوشش می نماید با افزایش هزینه مالیات سفر و نگه داشتن آن در قیمت تعادلی، اقدام به تکمیل و برطرف بودجه خود از طریق دریافت عوارض خروج از کشور از طریق مسافران نماید.

در واقع می توان این گونه بیان نمود که قانون بودجه مهم ترین عامل تأثیر گذار بر روی قیمت مالیات سفر بوده که در هر سال این هزینه بر اساس بودجه بندی سالیانه ممکن است دستخوش تغییرات قرار بگیرید و با کاهش یا افزایش روبرو گردد؛ و در خاتمه این مطلب یادتان باشد که هزینه عوارض خروج از کشور هر ساله تغییر می نماید، بنابراین اگر شما قصد دارید به خارج از کشور سفر کنید، بهتر است در جریان آخرین قوانین مالیات سفر قرار بگیرید.

به عنوان مثال چند سال پیش، بچه ها زیر هفت سال از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف بودند، در صورتی که حالا این عوارض حتی برای نوزادان هم باید پرداخت گردد و عوارض خروج از کشور برای بچه ها با نرخ آن برای بزرگسالان هیچ گونه تفاوتی ندارد و به ازای هر نفری که دارای کد ملی و بلیط پرواز هواپیما است، به همان شکل محاسبه می گردد. شما می توانید برای اطلاع از هزینه پرداخت عوارض خروج از کشور در سال 1401 به وب سایت ما مراجعه نمایید.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1620

به "عوارض خروج از کشور چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خروج از کشور چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید