تلفن همراه شما زیر نظر محققان ، با حفظ امنیت اطلاعاتی، از سلامت روانی خود با خبر شوید

به گزارش بیست آمار، محققان کانادایی برنامه ای طراحی کرده اند که رفتار تلفن های هوشمند کاربران را برای نظارت بر سلامت آن ها دنبال می کند.

تلفن همراه شما زیر نظر محققان ، با حفظ امنیت اطلاعاتی، از سلامت روانی خود با خبر شوید

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران؛ یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه دالهاوزی کانادا برنامه ای ساختند که اطلاعاتی از تعاملات اجتماعی ضبط می کند. این برنامه با هدف ایجاد بینشی از سلامت روانی جوانان بخصوص در دوران قرنطینه طی بحران ویروس کرونا طراحی شده است.

این برنامه داده های جمع آوری شده توسط تلفن هوشمند شرکت کننده ها را دنبال کرده و اطلاعاتی درباره ارتباطات، فعالیت های فیزیکی و اولویت های تفریحی آن ها جمع آوری می کند. 15 نوع داده از جمله تاریخچه تماس ها، ورودی پیام ها، زمان صفحات نمایش، تنظیمات موسیقی و زمان خواب از تلفن های هوشمند جمع آوری شدند.

علاوه بر داده های بدست آمده از ورودی تلفن های هوشمند، محققان از کاربران درخواست کردند تا گزارش های شفاهی هفتگی از حالت های خود را ارسال کنند. کاربران در کلیپ های صوتی 90 ثانیه ای درباره احساسات خود، اضطراب و راحتی صحبت کرده و با 5 سطح آن ها را رتبه بندی می کنند.

محققان تاکید کردند که محتوای ارتباطات کاربران برای آن ها مهم نیست و در تدوین و پردازش داده های شخصی جمع آوری شده، اصول اخلاقی کاملا رعایت شده و آن ها به محتوای هیچگونه تماس یا پیامی دسترسی ندارند؛ اما نسبت به معیار های دیگری مانند فرکانس ارتباطات یا فشار وارد بر صفحه کلید حین تایپ کردند، حساس هستند.

ریتا اُرجی دانشمند علوم کامپیوتری گفت: وقتی مردم احساسی هستند، مثلا عصبانی اند تمایل دارند که پیامی ارسال کنند. در این مورد هم سرعت تایپ کردن و هم فشار وارد بر صفحه کلید تغییر می کند. درواقع ما می خواهیم حالت آن ها از اضطراب تا افسردگی را تشخیص بدهیم. برای این موضوع نیاز نیست از محتوای پیام خبر داشته باشیم تنها لازم است که به آن ها گوش کرده و از نحوه صحبت کردن آن ها حالت احساسی شان را تشخیص دهید.

وی اضافه نمود: منظور ما از ردیابی پیام یا تماس درواقع چیزی که می گویید یا شخصی که با او در ارتباط هستید، نیست. ما تنها فرکانس آن ها را بررسی می کنیم. شرکت کنندگان ابتدا رضایت نامه ای که لیست انواع داده های مورد نظر را نشان می دهد، امضاء می کنند و خیال آن ها از امنیت محتوای تلفن خود راحت است. درنهایت داده های جمع آوری شده رمزگذاری و در یک مکان امن در دانشگاه نگهداری می شوند.

این برنامه به کاربران اجازه می دهد تا روحیه خود را ارزیابی کرده و کلیپ های صوتی ارائه دهند و احساسات خود را بیان کنند. همچنین برای بهبود زیست جسمی و روحی از درمان رفتاری- شناختی استفاده کرده و زمینه های خاصی از اضطراب ر ابرطرف می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 556

به "تلفن همراه شما زیر نظر محققان ، با حفظ امنیت اطلاعاتی، از سلامت روانی خود با خبر شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفن همراه شما زیر نظر محققان ، با حفظ امنیت اطلاعاتی، از سلامت روانی خود با خبر شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید