6 واقعیت تازه درباره کرونا

به گزارش بیست آمار، در حالی که شمار مبتلایان به کرونا در جهان در حال فروکش کردن بود و آمار مرگ ومیر هم به طور قابل توجهی فرایند نزولی پیدا نموده بود، ناگهان سروکله سویه جدیدی از ویروس کرونا موسوم به امیکرون پیدا شد و به مرور بسیاری از کشورهای جهان را دربرگرفت.

6 واقعیت تازه درباره کرونا

روزنامه فرهیختگان در ادامه نوشت: هنوز چند هفته ای از همه گیری کرونا نگذشته بود که اخبار حکایت از شیوع ویروس نو دیگری به نام فلورونا داشت که سویه تازه ای از ویروس کروناست و ترکیبی از دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا را دربرمی گیرد. در این میان، هنوز امیکرون در جهان می تازد و شمار مبتلایان به این سویه نو افزایش می یابد. در بحبوحه شیوع این همه گیری ها و شروع تزریق دز تقویتی واکسن کرونا این پرسش مطرح می گردد که آیا این واکسن ها می توانند از بدن در برابر سویه امیکرون محافظت نمایند؟

توسعه سریع امیکرون در آفریقای جنوبی

همه گیری سندروم حاد تنفسی کرونا در آفریقای جنوبی با سه موج تعیین می گردد. موج اول با ترکیبی از تبار ویروس SARS-CoV-2 در ارتباط بوده درحالی که موج های دوم و سوم به ترتیب به سویه های بتا و دلتا مرتبط بوده اند. در نوامبر 2021، گروه های نظارت بر توالی ویروس در آفریقای جنوبی و بوتسوآنا سویه نوی از ویروس SARS-CoV-2 را پیدا کردند که با سرعت بالایی باعث توسعه دوباره این عفونت در استان گوتنگ در آفریقای جنوبی شده است. طی سه روز نخست شناسایی این ویروس نو، سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع این ویروس هشدار داد. سرعت انتقال این ویروس به حدی بالاست که تنها در سه هفته در 87 کشور شناسایی شد. سویه امیکرون بیش از 30 جهش در گلیکوپروتئین اسپایک دارد که پیش بینی می گردد روی خنثی سازی آنتی بادی و عملکرد پروتئین اسپایک تاثیر بگذارد. مهم ترین موضوعی که در آنالیز سویه نو به دست آمده، تاکید بر سرعت چند برابری انتقال ویروس در مقایسه با دیگر سویه هاست.

ارتباط پروتئین GP73 کرونا با نوسانات قند خون

حفظ هموستاسیز گلوکز در افراد سالم به حفظ تعادل میان فراوری قند کل بدن و استفاده از آن قند یاری می نماید که این تعادل از سوی شبکه هورمون ها و متابولیت ها در گردش بدن انجام می گردد. بیماری های مزمن و حیاتی، این تعادل را به هم زده و به علت فراوری بالای واسطه های پیش التهابی و هورمون های تنظیم نماینده ای که عملکرد انسولین را خنثی نموده و فراوری گلوکز هپاتیک را بیش از پیش تحریک می نماید، باعث بالا رفتن قند خون می گردد. افزایش قند خون در همه گیری عفونت ویروسی شدید کرونا از اهمیت بالاتری برخوردار شده اند. درواقع، عفونت SARS-CoV-2 اغلب با افزایش قند خون در ارتباط است که روی شدت بیماری و نتایج بالینی تاثیر می گذارد، اما این مکانیسم که نوسانات قند خون مرتبط با کووید را در درون بدن موجود زنده به وجود می آورد، بافت هدف را هم درگیر نموده و مزمن بودن قند خون را که دچار اختلال شده، در پی برطرف ضعیف این بیماری حاد، کنترل می نماید. محققان در آنالیز های خود پروتئین GP73 را کشف کردند که در واکنش به عفونت ویروسی کرونا به وجود می آید. یافته ها نشان می دهد بیماری های کبدی ویروسی و غیرویروسی، فراوری و ترشح این پروتئین را که شاخصی برای این بیماری ها هستند، افزایش می دهند. پژوهشگران نشان دادند که پروتئین GP73 در چند بافت متابولیک در موش ها در حالت ناشناس یا تغذیه با رژیم غذایی پرچرب ایجاد شده و در بدن موش ها و انسان ها بالا می رود. برای ارزیابی اثر متابولیکی مزمن این پروتئین، محققان نوعی ماده نوترکیب خالص شده از پروتئین ترشح شده را به بدن موش ها تزریق نموده و مشاهده کردند که قند خون و انسولین در بدن آنها طی 15 دقیقه تا حد زیادی افزایش یافت. اثر افزایشی سریع قند خون بر اثر این پروتئین در غیاب تغییر در هورمون های تنظیم نماینده یا سطوح گلیکوژن کبد ایجاد شدند.

تثبیت اثرات سویه های کرونا با اتصال به گیرنده ACE2

با تداوم توسعه همه گیری کرونا، سویه های مختلف این ویروس در ژنوم ویروسی پراکنده شده و بروز می نمایند. درحالی که بیشتر جهش های حاضر روی سطح فنوتیپی اثری به جا نمی گذارند. بعضی از این سویه ها به حدی توسعه می یابند که فزونی خود را نسبت به سویه های دیگر نشان می دهند. البته آنالیز ها بیانگر آن است که سویه هایی که شیوع پرسرعت تری دارند، معمولا در پروتئین اسپایک دچار جهش می شوند. اما ضروری است تا دانشمندان اثرات جهش های ایجادشده در این سویه های نو را برای تشخیص اندازه مسری بودن آنها آنالیز نمایند. آنها برای این هدف، شبیه سازی های مولکولی را روی مجموعه انتخابی از سویه های دارای پروتئین اسپایک انجام دادند تا به این طریق، اثر تثبیت جایگزین های اسیدآمینه را در مجموعه مولکولی ارزیابی نمایند.

پژوهشگران روی جهش هایی تمرکز نموده اند که سه جهش نگران نماینده داشته باشند که معمولا این تقابل مولکولی بین پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 و گیرنده انسانی ACE2 رخ می دهد. آنها دریافتند که یکی از جهش ها موسوم به فنیلالانین مشابه سویه انگلیسی بوده و در افزایش ثبات جهش آفریقای جنوبی مشارکت دارد که بیانگر لزوم نظارت بر شکل گیری این جهش ها در جمعیت هاست.

حمله امیکرون به ریه خطرناک نیست

از همان روزهای نخست که سویه امیکرون شیوع پیدا کرد، آزمایش های حیوانی نشان داد که امیکرون بافت ریه را تا حد زیادی درگیر نمی نماید. این شاید برترین خبری بود که در مقایسه با سویه های دیگر شنیده می شد به طوری که در سویه های دیگر همیشه با تهاجمی تر شدن ویروس، احتمال شدیدتر شدن علائم ریوی بیشتر می شد و همین امر شدت و مرگبار شدن آن را تشدید می کرد؛ اتفاقی که گویا در امیکرون خیلی محسوس نیست و به همین علت به رغم موج گسترده ابتلا به کرونا، مرگ ومیر ناشی از آن بسیار اندک است. شواهد اولیه به دست آمده از آفریقای جنوبی و انگلیس نشان می دهد که سویه امیکرون در مقایسه با جهش دلتا خطر کمتری دارد. درحال حاضر، محققان در مجموعه ای از مطالعات آزمایشگاهی به تعریفی از این سویه رسیده اند مبنی بر اینکه امیکرون با ورود به راه های هوایی فوقانی، سلول های ریه را به طور عمیق درگیر نمی نماید. اما در این میان، محققان بیان کردند که سرعت انتقال و سرایت این سویه به حدی بالاست که در مدت زمان کوتاهی شمار زیادی را مبتلا نموده و بیمارستان ها را مملو از بیماران کرونایی نموده است اما خبر خوب اینجاست که شدت بیماری در این سویه شدید و نگران نماینده نیست. مقامات آفریقای جنوبی در 30 دسامبر بیان کردند که این کشور بدون افزایش شمار مرگ ومیر ناشی از امیکرون، این موج را پشت سر گذاشتند. دولت انگلیس هم 31 دسامبر بیان کرد که تنها نیمی از مبتلایان به امیکرون در مقایسه با سویه دلتا، احتیاج به بستری در بیمارستان و بخش مراقبت های ویژه پیدا کردند و به عبارتی، شمار بستری در بیمارستان در سویه امیکرون تا 50 درصد کاهش یافت. اما محققان عنوان نموده اند به علت بالاتر رفتن ایمنی بدن افراد با واکسیناسیون و نیز ابتلا به کرونا در این دوره، به درستی نمی توان گفت که واقعا امیکرون عفونت خفیف تری را ایجاد می نماید یا اینکه به علت ایمن تر شدن بدن افراد است که علائم خفیف تری ایجاد می گردد. آنها برای رسیدن به پاسخ، موش های آزمایشگاهی مبتلا به امیکرون را آنالیز و اندازه درگیری ریه آنها را مطالعه کردند و دریافتند که در زمان ابتلا به امیکرون، ریه این موش ها 10 درصد کمتر درگیر شده و در مقایسه با سویه های پیشین، اندازه درگیری ریه به طور قابل ملاحظه ای کمتر است. علاوه بر این، برخلاف سویه های دیگر که باعث کاهش وزن شدید در بیماران می شد، در امیکرون، وزن موش های مبتلا به سرعت کاهش نمی یافت و این می تواند امیدوارنماینده باشد که با سویه خیلی خطرناکی روبه رو نیستیم.

تپش قلب سینوسی در سندروم پس از کرونا

بیش از 100 میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. بیشتر این بیماران علائم خفیفی را تجربه کردند که احتیاج به بستری پیدا نکردند؛ با وجود این، حدود 20 تا 40 درصد بیماران بعد از بهبودی از یک عفونت مزمن، هفته ها یا حتی ماه ها با عوارضی از بیماری دست وپنجه نرم می نمایند. تپش قلب سینوسی از عوارض شایعی است که در بیماران مبتلا به سندروم پس از کرونا، بین 4 تا 12 هفته یا بیش از 12 هفته رخ می دهد و تا امروز خیلی درباره آن بحث نشده است. در بیمارانی که دچار این نوع تپش قلب می شوند، بیماری قلبی زمینه ای وجود ندارد و این عارضه با کاهش پارامترهای تغییرپذیری ضربان قلب همراه بوده است. عدم تعادل سیستم عصبی اتوماتیک قلبی با کاهش فعالیت پاراسمپاتیک تعریف می گردد. در تپش قلب سینوسی، بیمار معمولا علائمی نظیر خستگی، درد قفسه سینه، درد عضلانی، احساس گیجی، تب، کوتاه شدن نفس ها، علائم گوارشی، سردرد، گلودرد، اختلال عصبی شناختی و تغییر ساختار خواب را تجربه می نماید. این عارضه باید به موقع تشخیص داده و درمان گردد. از علائم ثانویه تپش قلب می توان به کم خونی، عفونت و آمبولی ریوی اشاره نمود. بیماران معمولا از دارو برای درمان تپش قلب استفاده می نمایند.

پلاسمای سرد؛ ماده ای برای مقابله با ویروس ها

در علم فیزیک، پلاسما به عنوان حالت چهارم ماده اطلاق می گردد که بخش قابل توجهی از یک گاز حاوی اتم ها، رادیکال ها، یون ها و مولکول ها را در حالت های زمینی و برانگیخته، با تعادل بین چگالی ذرات منفی و مثبت شامل می گردد. نمونه هایی از پلاسما را می توان در طبیعت یافت مانند رعد و برق، نورهای شمالگان، ستاره ها و طیف وسیعی از کاربردهای فناورانه هم جوشی هسته ای که برای روشنایی به کار می فرایند. چنین طیف وسیعی از پلاسماها به توزیع انرژی در بین گونه های مولکول ها و ذرات تشکیل دهنده آنها واکنش می دهند. پلاسمای سرد یکی از پرطرفدارترین نوع پلاسماست که محققان از آن استفاده می نمایند. این پلاسمای سرد به شدت خارج از تعادل ترمودینامیکی واقع شده است و می تواند اندازه نسبتا کمی از انرژی حرارتی را به اجسام یا مواد دیگر منتقل کند. درواقع نمی توان از مفهوم دما به معنای واقعی در کار با پلاسما استفاده کرد. مقادیر زیاد گونه های فعال اکسیژن و نیتروژن در این پلاسماها و انتقال ضعیف حرارتی آن، پلاسمای سرد را به ماده ای بسیار موثر برای استفاده از حوزه های زیست شناسی، پزشکی، دامپزشکی، موادغذایی و زراعی تبدیل نموده است. پلاسمای سرد و پلاسمای فعال دو نوع فناوری موثر در برابر باکتری، قارچ، سلول های سرطانی و ویروس ها هستند که گروه های فعال اکسیژن و نیتروژن را با آسیب ناچیز به سلول های سالم به بافت زنده وارد می نمایند. فعالیت ضدویروسی پلاسمای سرد روی ویروس SARS-CoV-2 هم مورد مطالعه قرار گرفته و تعیین شده که پلاسمای سرد عملکرد مشابهی را در مواجهه با ویروس کرونا از خود نشان می دهد. اما چنین عملکردی در پلاسمای فعال دیده نشده است.

قابلیت پلاسمای فعال در غیبرطرفال کردن ویروس کرونا و ویروس آنفلوآنزای PR8 H1N1، با آسیب جزئی وارده به سلول های سالم بدن همراه است. پلاسمای فعال، با شناسایی و کاهش تکثیر ویروس، از توسعه آن جلوگیری می نماید. نکته موردتوجه اینجاست که استفاده از پلاسمای فعال موجب التهاب نمی گردد. نتایج به دست آمده از کاربرد پلاسمای فعال، می تواند راه را برای دستیابی به درمان های نو کرونا، آنفلوآنزا و دیگر بیماری های تنفسی هموار کند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1376

به "6 واقعیت تازه درباره کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 واقعیت تازه درباره کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید