55 هزار نیروی آمریکایی در تیررس ، بمب افکن ها از برد موشک های ایران در امان می مانند؟

به گزارش بیست آمار، هر چند ارتش ایالات متحده برد قوی ترین موشک ایران را 2000 کیلومتر می داند اما ژنرال های آمریکایی با فرستادن بمب افکن های B52 خود به فاصله 3700 کیلومتری مرز ایران نشان دادند اطلاعات و آمار دقیق از توان نظامی و موشکی جمهوری اسلامی ندارند.

55 هزار نیروی آمریکایی در تیررس ، بمب افکن ها از برد موشک های ایران در امان می مانند؟

به گزارش بیست آمار به نقل از دیلی میل، آمار موجود در مرکز ملی اطلاعات هوا و فضای آمریکا حکایت از آن می نماید که نیروهای نظامی ایران دست کم سه نوع موشک با برد 2000 کیلومتر در اختیار دارند و در مواقع لزوم از آنها استفاده می نمایند. شهاب 3، عماد 1 و سجیل موشک هایی هستند که در نقشه با نشان قرمز تعیین شده اند و می توانند اهداف با فاصله 2000 کیلومتری از مرز ایران را بزنند.

وزارت دفاع آمریکا-پنتاگون هدف از اعزام شش فروند هواپیمای B52 را به جزیره دیه گو گارسیا در 3700 کیلومتری ایران دور کردن این هواپیماها از دسترس موشک های ایران و البته استفاده از آنها در عملیات نظامی در صورت احتیاج اعلام نموده است؛ اتفاقی که در سال های اخیر هرگز نیفتاده و رزمایش قدرت بهار سال جاری با اعزام بمب افکن ها به منطقه خلیج فارس نشان داد ارتش آمریکا بیشتر روی بار روانی این بمب افکن های غول پیکر حساب می نماید تا توان نظامی و عملیاتی آنها.

  • وحشت واشنگتن از انتقام سخت | فرار بمب افکن های B52 از ترس موشک های ایران

گرچه آمریکا تصور می نماید با دور کردن شش بمب افکن B52 از دسترس ایران اقدامی پیشگیرانه انجام داده اما وجود ده ها پایگاه نظامی در تیررس موشک های ایرانی در منطقه ارتش آمریکا را بسیار آسیب پذیر نموده است. آمریکا دست کم 55 هزار نیروی نظامی در کشورهای همسایه ایران دارد و اگر جنگی دربگیرد، ایران فقط چند دقیقه وقت احتیاج دارد تا موشک های بالستیک خود را به اهداف آمریکا و متحدانش شلیک کند.

در این بین، نیروی هوایی آمریکا بیش از هر چیز بر توان عملیاتی بمب افکن های B52 و B2 اسپیریت حساب نموده و البته از جابه جایی بمب افکن های B2 هنوز خبری منتشر نشده است. بسیاری از پایگاه های نظامی ایران در مناطق کوهستانی و بسیار دور از دسترس بنا شده اند و تقریبا هیچ کدام از تجهیزات دفاعی آمریکا نمی توانند جهت موشک ها را شناسایی و ردیابی نمایند. این یعنی ایران در جنگ موشکی با آمریکا در منطقه دست بالا را دارد.

حکومت استعماری بریتانیا سال 1965 جزایر چاگوس را از جزیره موریس جدا کرد و به ازای هر کدام سه میلیون پوند پرداخت. وقتی موریس در 1968 مستقل شد، این جزایر تحت کنترل باقی ماندند و نام آنها به قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند تغییر یافت. بریتانیا در 1966 جزیره دیه گو گارسیا را برای 50 سال به آمریکا اجاره داد و بین سال های 1968 تا 1973 بیش از 2000 هزار نفر از ساکنان چاگوس را به زور به موریس و سیشل کوچاند.

اجاره دیه گو گارسیا (که بعضی آن را گوانتاناموی شرق می نامند) در 2016 مدت 20 سال تمدید شد و حالا ارتش آمریکا می تواند پایگاه نظامی خود را در این جزیره تا 2036 در اختیار داشته باشد. حدود سه تا پنج هزار نیروی نظامی آمریکا در این پایگاه حضور دارند و نیروی هوایی آمریکا پیش تر از آن برای پشتیبانی از حمله به افغانستان و عراق استفاده نموده است. دیه گو گارسیا یکی از مراکز سیاه سازمان سیا برای عملیات جاسوسی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 88

به "55 هزار نیروی آمریکایی در تیررس ، بمب افکن ها از برد موشک های ایران در امان می مانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "55 هزار نیروی آمریکایی در تیررس ، بمب افکن ها از برد موشک های ایران در امان می مانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید