کشف واکسن ویروس کرونا برای حیوانات؟!

به گزارش بیست آمار، پژوهشگران گفته اند که نتایج این یافته در خصوص خوک ها مهم است، چون نشان می دهد که استفاده از دو چنده از این واکسن جدید به جای یک چنده، ممکن است بتواند ایمنی بسیار بیشتری در انسان ایجاد کند. اما این پژوهشگران اعلام نموده اند که در خصوص انسان باید بیشتر تحقیق نمایند.

کشف واکسن ویروس کرونا برای حیوانات؟!

کارشناسان می گویند دو واکسن برای مقابله با کووید 19 ساخته اند که در تزریق آزمایشی به حیوانات کارساز بوده است. پژوهشگران آزمایشگاه واکسین گروپ که با دانشگاه پلی ماوث همکاری می نمایند، گفته اند که این کشف گامی عظیم در نابودی ویروس سارس-کوو- 2 در حیواناتی است که اکنون به آن مبتلایند.

فایده دیگر کشف چنین واکسن هایی این است که می توان مطمئن شد که ویروس در بدن گربه ها و سایر حیوانات خانگی نمی ماند و موجب وقوع همه گیری های بعدی نمی گردد.

این شرکت امکان ساخت واکسن برای انسان را هم در دست آنالیز دارد و می گوید که مرحله بعدی این کشف، آنالیز اثرات این واکسن بر انسان است.

دکتر مایکل جارویس، دانشیار ویروس شناسی و ایمنی شناسی دانشگاه پلی ماوث و بنیان گذار واکسین گروپ، گفت: تا به حال چندین مورد انتقال این ویروس از انسان به حیوان گزارش شده و اخیراً هم اولین مورد انتقال از حیوان به انسان از یک راسو بوده است.

پیدایش دوباره ویروس سارس-کوو2 که اخیراً در پکن رخ داد، با آن که از منشأ حیوانی نبود، اما نشان می دهد که مهار این ویروس در درازمدت چقدر مهم است.

شاید یکی از ابزار های مهم در مبارزه با این همه گیری این باشد که بتوانیم سارس-کوو2 را مهار کنیم و از شیوع دوباره کووید 19 به وسیله حیوانات جلوگیری کنیم. به نظر می رسد که شرکت واکسن سازی ما توانایی دارد جا هایی را که سارس-کوو2 در آن ها تکثیر می گردد، ایمن سازی کند.

هم اکنون درمرحله اول، اثر واکسن ها را بر حیوانات می سنجیم، و اگر خوب جواب بگیریم، محتمل است بلافاصله راه برای فراوری واکسن انسانی نیز باز گردد. این شرکت در حال ساختن طیفی از واکسن ها است تا پادگن ها و روش های مختلف تحریک دستگاه ایمنی را آزمایش کند.

هنوز معین نیست کدام روش ها در ایجاد ایمنی بلندمدت هم در حیوان و هم در انسان مؤثر است. آزمایش ها نشان می دهد که پادگن های سارس-کوو 2 در بخش واکسن سازی این شرکت با موفقیت فراوری شده است و این واکسن ها وقتی به بدن حیوان مورد نظر تزریق گردد، می تواند در بدن واکنش ایمنی برانگیزاند.

دکتر جارویس اضافه نمود: هم اکنون در تلاشیم از این دو نوع واکسنی که فعلاً ساخته ایم تا روی حیوانات آزمایش کنیم مقادیر بیشتری بسازیم. این شرکت هم چنین می کوشد تا دو نوع واکسن دیگری را هم که احتمال موفقیتشان وجود دارد، بسازد. متیو وایت، رئیس شرکت بازاریابی فرانتیر آی پی که همکار واکسین گروپ در امور بازرگانی است، گفت: سرعت این گروه در ساخت این چند نوع واکسنی که محتمل است مؤثر از کار دربیایند، تحسین برانگیز است.

بر اساس کار هایی که قبلاً با همین گروه واکسن سازی انجام داده ایم، امیدواریم آزمایش این واکسن ها روی حیوانات به نتایج خوبی برسد. پژوهش دیگری که روی خوک اجرا شده است، نشان می دهد که تزریق دو چنده (دوز) از واکسن آزمایشی کرونا نسبت به تزریق یک چنده از آن منجر به فراوری مقدار بیشتری پادتن در بدن می گردد.

واکسن چ آداوکس 1 ان کوو-19 (ای زد دی1222) که در دانشگاه آکسفورد فراوری شده است، هم اکنون روی انسان آزمایش می گردد و پژوهشگران امیدوارند تا سرانجام سال جاری بتوانند واکسن مؤثری کشف و آماده مصرف نمایند. پژوهش های پیشین نشان می دهد که بوزینه دم کوتاه (نوعی میمون شبیه انسان) پس از یک بار ایمن شدن دیگر به بیماری های تنفسی دچار نمی گردد.

پژوهشگران گفته اند که نتایج این یافته در خصوص خوک ها مهم است، چون نشان می دهد که استفاده از دو چنده از این واکسن جدید به جای یک چنده، ممکن است بتواند ایمنی بسیار بیشتری در انسان ایجاد کند. اما این پژوهشگران اعلام نموده اند که در خصوص انسان باید بیشتر تحقیق نمایند.

استاد برایان چارلستون، مدیر مؤسسه پربرایت، گفت: این نتایج که دو بار تزریق همان واکسن باعث فراوری پادتن بیشتر و خنثی شدن ویروس می گردد، امیدوارنماینده به نظر می رسد. اما اثر آن بر انسان است که از اهمیت اصلی برخوردار است.

یافته ها نشان می دهد که این خوک نمونه ارزشمندی است که می توان واکسن انسانی سایر بیماری ها را روی آن آزمایش کرد و نوع واکنش ایمنی ایجاد شده در بدن با چنده های مختلف را امتحان کرد.

کالبد خوک نسبت به بعضی حیوانات آزمایشگاهی بیشترین شباهت را به انسان دارد؛ مثلاً وزن و آهنگ سوخت وساز بدن خوک شبیه انسان است. به علاوه این حیوان بیشتر از سایر پستانداران نخستین پایه غیرانسان در دسترس است.

منبع:ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 514

به "کشف واکسن ویروس کرونا برای حیوانات؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف واکسن ویروس کرونا برای حیوانات؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید