کرونا و اربعین متفاوت ایرانی ها

به گزارش بیست آمار، خبرنگاران/زنجان سفر اربعین با همه جذابیت ها و حال خوب پیاده روی اش، سال جاری به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده و داغش را بر دل همه عزاداران اباعبدالله (ع) گذاشته است؛ داغی که التیامی ندارد و ما دل خوش نموده ایم به روضه ها و سلام های از راه دور...

کرونا و اربعین متفاوت ایرانی ها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

اربعین حسینی همه ساله برای شیعیان جهان حال و هوای متفاوتی دارد؛ پیاده روی اربعین عظیمترین گردهمایی شیعیان جهان است. در جهت رسیدن به بارگاه ملکوتی امام حسین (ع) در این روز غوغا به پاست، خوب که گوش بسپاری صدای قدم ها، صدای سایش کفش ها بر سینه جاده ها که دل فاصله ها را شکافته و توجه جهانیان را به این بارگاه منور معطوف می نماید را، می شنوی؛ گردهمایی که حتی مستکبران جهان نیز از عظمت آن انگشت بر دهان می مانند.

جهت پیاده روی اربعین هر سال رنگ و بوی متفاوتی دارد و اتفاقات بسیار شیرینی در دل این جهت رقم می خورد؛ یکی خرما بر سر گذاشته و دیگری مشکی آب به یاد لب عطشان حسین (ع) و یارانش در دست دارد و آن دیگری پاهای خسته و تاول زده از سختی راه را زوار را مداوا می نماید و یک دل سیر بر مصائب اهل بیت (ع) که در آن روزها فریادرسی نداشتند، می گرید.

نه اینکه فقط پاها باشند که بروند به سوی کربلا و نه فقط جسم که حرکت کند. قلب ها نیز در این روز سرگشته است؛ قلب ها هم به سمت کربلا مایل شده است، قدم قدم راه می رود و در هر قدم با یادآوری مصیبت های وارده بر امام حسین (ع) و اهل بیت (ع)، ضجه می زند.

در پیاده روی اربعین حسینی، ذره ذره، عاشقان حسین (ع) به یکدیگر می پیوندند تا بتوانند باری دیگر ارادت خود را به ایشان اعلام نمایند و صمیمانه و با عشق بگویند که ای آقا جان مان فدای تو و خاندان تو باد؛ اربعین حسینی نماد کشتی نجات است که هر مسلمانی را می تواند هدایت کند؛ پیاده روی اربعین راهی است که ما را به سعادت و آن کشتی نجات می رساند.

سال جاری هر چند به علت شیوع کرونا از حضور در پیاده روی اربعین محروم هستیم، اما این به معنای محرومیت از خود اربعین نیست؛ زیرا می توان در هر گوشه ای از جهان با هر اقدامی که رنگ و بوی حسینی داشته باشد از نورانیت اربعین بهره جست که این امر سال جاری در زنجان در غالب یاری های مومنانه متبلور خواهد شد.

اربعین و قداست آن در متون دینی

واژه اربعین در متون دینی و مجموعه های حدیثی، از ارزش والایی برخوردار است. آثار حفظ چهل حدیث، اخلاص عمل در چهل روز و دعای عهد در چهل صبح، کمال عقل در چهل سالگی، دعا برای چهل مؤمن، شهادت چهل مؤمن برای میت، برگزاری عبادت در چهل شب چهارشنبه برای دیدار حضرت ولی عصر (ع) و بعثت غالب انبیاء در چهل سالگی، از جمله مواردی است که ارزش و صندلی اصطلاح اسلامی و عرفانی را مشخص می سازد.

اربعین از اصطلاحات رایجی است که در متون اسلامی کاربرد زیادی دارد، مثلا در بعضی از روایات به عنوان نماد کمال، حدی برای تصفیه باطن و … قلمداد شده است.

وقایع اولین اربعیناربعی

یکی از مباحث مهم تاریخ عاشورا حضور اهل بیت (ع) در کربلا در اولین اربعین شهادت امام حسین (ع) بر سر مزار آن حضرت و دیگر شهدای کربلاست. در میان شیعه، مشهور است که اربعین روزی است که جابربن عبدالله انصاری، صحابی عظیم رسول خدا (ص) به زیارت قبر امام حسین (ع) نائل شد و در همان جا بود که اهل بیت (ع) هنگام بازگشت از شام نیز به زیارت مزار امام آمده و جابر را دیدار کردند. هم چنین در این روز سر امام حسین (ع) به بدن ملحق شده و دفن شد اما در مقابل این شهرت، بعضی اندیشمندان متقدم و معاصر شیعه، ورود اهل بیت (ع) را در روز اربعین سال 61 ق انکار نموده اند.

جابر نخستین زائر قبر امام حسین (ع) در روز اربعین

بدون شک اربعین اباعبدالله (ع)، با زیارت جابر بن عبدالله انصاری از قبر مطهر آن مظلوم توام است و در اربعین هر سال نام جابر زنده می گردد. جابر از خاندان وحی نیست ولی پیوند زندگی او با اهل بیت (ع) آن چنان محکم است که مرگ نیز نمی تواند این علقه را سست کند؛ جابر در زمان خروج اباعبدالله از مدینه نابینا و ناتوان شده بود ولی ذره ای تردید در حقانیت قیام آن حضرت نداشت.

جابر قدم به قدم در حالی که عصای او در دست عطیه بود پیش می آمد. به رغم ناتوانی، مردانه گام برمی داشت. رایحه خوش قبر مطهر اباعبدالله مشام او را نوازش می داد و در هر قدم نام خدا را زمزمه می کرد و اشک های جابر نگاهی بغض آلود به فرات کرد. فراتی که نتوانسته بود به لب های پاک ترین انسان های روزگار جرعه ای آب هدیه دهد.

بازگشت اسرای اهل بیت به کربلا در روز اربعین

با ورود همزمان اسیران به کربلا، همه آنها گریه و زاری می کردند و بر صورت سیلی می زدند. سیدبن طاووس در کتاب مقتل خود لهوف می نویسد: چون بر تربت پاک امام حسین (ع) رسیدند، جابربن عبداللّه را با گروهی از طایفه بنی هاشم و مردانی از آل پیغمبر (ص) دیدند که به زیارت حضرت آمده اند. زنان قبایل عرب نیز که در آن اطراف بودند، آغاز به عزاداری و نوحه سرایی کردند

بعضی از صاحب نظران این وقایع را بعید دانسته و منکر آن شده اند اما تحقیقات اجرا شده نشان می دهد که این بعید دانستن ها و انکارها صحیح نیست و دلیل قابل قبولی برای رد این دو واقعه وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 668

به "کرونا و اربعین متفاوت ایرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و اربعین متفاوت ایرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید