کرونا رمقی در جان گردشگری نگذاشته است

به گزارش بیست آمار، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کرونا رمقی در جان گردشگری نگذاشته است.

کرونا رمقی در جان گردشگری نگذاشته است

از سفر با تورهای پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

کسی حالی از این بیمار محتضر نمی پرسد!

جهانگردی که روزی از آن به عنوان پولسازترین صنعت دنیا یاد می شد، امروز به وضع اسفباری دچار شده است؛ وضعی که کسی را یارای تحمل آن نیست و هر روز هم حالش نسبت به دیروز وخیم تر می گردد.

کرونا مجالی برای سفر باقی نگذاشته است، هفت ماه است که توری برگزار نشده، سفرها کاهش یافته و افرادی که در این شرایط دل به جاده می زنند، در واقع فقط برای عوض کردن آب و هوا سفر می نمایند و در واقع کمکی به رونق جهانگردی نمی نمایند.

استان مرکزی هم با پتانسیل های خاص خودش بویژه تعداد بالای روستاها، می تواند به عنوان مقصد طبیعت گردی و جهانگردی روستایی شناخته گردد و در طول سالهای اخیر کوشش و برنامه ریزی هایی برای تحقق این هدف صورت گرفت، اما سال جاری طبیعت روی جهانگرد به خود ندید، نوروز و بهار که همه در خانه ماندیم، تابستان هم که بسیاری مان جرات سفر رفتن نداشتیم و پاییز خوش آب و رنگ هم که از جهانگردان بی نصیب ماند و همین امر باعث شده است که اقتصاد این صنعت در استان مرکزی تقریبا به زمین بخورد.

بسیاری از دفاتر خدماتی پاییز را فرصتی می دانستند که تورهای مسافرتی را به دل روستاهای زرد و قرمز راهنمایی نمایند و رونق جهانگردی را رقم بزنند، اما حال و روز این دفاتر این روزها اصلا خوب نیست و قطعا در روزهای آینده هم وخیم تر می گردد.

استان مرکزی دارای 60 دفتر خدمات مسافرتی است که به گفته رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان، 14 دفتر به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده و غیبرطرفالند و باقی نیز تنها سه چهار ساعت در روز فقط دفتر را باز می نمایند، اما خبری از مسافر، جهانگرد و تور و ... نیست.

بیکاری بیش از 1200 نفر در حوزه خدمات مسافرتی استان مرکزی

رضا نظامی پیرامون کرونا رمقی در جان جهانگردی نگذاشته است، گفت: از اول اسفندماه 1398 تا امروز، دفاتر خدمات مسافرتی از نظر کاری تعطیلند و عملا درآمدزایی نداشته اند بطوریکه به صورت مستقیم 200 نفر و به صورت غیرمستقیم بیش از هزار نفر در استان مرکزی از کار بیکار شده اند.

خسارت 15 میلیاردی دفاتر مسافرتی

وی با بیان اینکه این دفاتر حداقل 15 میلیارد تومان خسارت متحمل شده اند، اضافه نمود: متاسفانه تا این لحظه بسته های حمایتی دولتی برای صنعت جهانگردی و دفاتر خدماتی موثر نبوده و استقبالی هم صورت نگرفته و در واقع این تدابیر اثربخشی لازم را ندارد.

نظامی با اشاره به امهال بیمه تامین اجتماعی، پرداخت هزینه حامل های انرژی، مالیات اظهار کرد: اعضای صنف دفاتر خدماتی هفت ماه درآمد نداشته اند و با این امهال مسلما مقروض تر می شوند. در واقع این امهال باید تبدیل به معافیت گردد که متاسفانه سازمان های مربوطه زیر بار معافیت نمی فرایند تا حداقل با این معافیت بتوان مانع تعدیل نیرو شد.

وی پیرامون کرونا رمقی در جان جهانگردی نگذاشته است، توضیح داد: در بسته حمایتی جدید حوزه جهانگردی اعلام شده است که تا خاتمه سال هزینه ها امهال گردد، با این شرایط در خاتمه سال و حتی با فرض اتمام کرونا، دفاتر خدماتی به اندازه یک سالی که کار نکرده اند به دولت مقروض خواهند بود و مسلما در جامعه ای که هر روز به دلیل مسائل مالی توان مالی هم کاهش می یابد، با آغاز فعالیت این دفاتر در سال آینده و نبود توان مالی بالا در جامعه مجدد دفاتر با مسائل مالی روبرو می شوند و در کنار آن باید مبالغ امهال شده در سال 1399 را نیز پرداخت نمایند.

وام 12 میلیونی دردی را دوا نمی نماید

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان مرکزی اضافه نمود: قرار بود پرداخت تسهیلات 12 میلیون تومانی به ازای هر یک نفر پرسنل و مشروط بر حفظ پرسنل انجام گردد، اگر هر پرسنل با همه هزینه ها، ماهانه سه میلیون تومان حقوق دریافت کند، این رقم برای 6 ماهی که دفاتر عملا درآمدزایی نداشتند برابر با 18 میلیون تومان بوده است، پس در واقع این وام 12 میلیون تومانی با سود 12 درصدی هم اثر مثبتی برای دفاتر نداشته است هرچند که استقبالی هم از آن صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه متاسفانه جهانگردی در استان مرکزی جایی ندارد و ظرفیتی است که در سطح کلان مدیریتی استان و میراث فرهنگی فراموش شده، گفت: به محض بروز مشکل در یک بخش از صنعت استان تمام مسئولان برای برطرف مشکل به سرعت ورود می نمایند که اتفاقا اقدامی بسیار عالی است، اما جهانگردی که صنعت خطاب می گردد با وجود هفت ماه تعطیلی، تعدیل نیرو و بیکاری پرسنل که عموما خانم هستند و بیکاری آنها می تواند آسیب زا باشد کسی حتی احوالپرسی ساده هم از فعالان این عرصه نکرده و حتی فرصتی هم برای بیان مسائل اختصاص ندادند که این فرایند نشانگر نبود هیچ دغدغه ای برای صنعت جهانگردی در استان است.

نظامی با تاکید بر اینکه مسئولان به هیچ عنوان در این روزها خود را درگیر مسائل صنعت جهانگردی و دفاتر خدمات مسافرتی نکرده اند و حتی در جلسات هم دفاعی از ما صورت نگرفته است و این عدم دفاع باعث شده است که این صنف و صنعت دیده نشوند، اعلام کرد: متاسفانه ادارات مربوط به صنعت جهانگردی با هر بار طرح مسائل، خود را در سایه تصمیمات کشوری می برند، اگر همه چیز به تهران و تصمیمات کشوری گره خورده است، پس فلسفه وجود این ادارات و مدیران چیست؟ هیچ اهتمامی جهت حمایت و همفکری با بخش خصوصی دیده نمی گردد.

وی توضیح داد: تعامل میراث فرهنگی با یکی دو دفتر خدماتی به معنی تعامل با صنف نیست، باید با نماینده صنف دفاتر خدمات مسافرتی ارتباط برقرار گردد ولی متاسفانه گویی 60 دفتر خدمات مسافرتی تعطیل شده در این استان وجود ندارد، مسلما ما فعالان این دفاتر مسائل دنیای را درک می کنیم، اما حداقل انتظار این بود که با نماینده بخش خصوصی تعاملی در جهت کاهش این بحران صورت گیرد.

شرط و شروط برای یک بخشنامه

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان مرکزی با اشاره به بخش نامه ابلاغ شده از سوی معاونت جهانگردی وزارت میراث فرهنگی گفت: طبق یک بند از این بخش نامه به جهت تسهیل شرایط دفاتر متضرر شده از کرونا، دفاتر مسافرتی که طبق آیین نامه باید در اماکن تجاری و اداری فعالیت نمایند، می توانند به جهت کاهش هزینه ها در اماکن دارای موقعیت اداری هم فعالیت داشته باشند، اگر مدیران اعلام می نمایند که تابع تصمیمات کشوری هستیم باید این بخش نامه را اجرایی نمایند، اما معاونت جهانگردی استان، نامه ای ارسال می نماید که موضوع موقعیت اداری چنانچه از نظر قوانین مرتبط با شهرداری ها بلامانع باشد، مورد تایید است.

وی اضافه نمود: مسلما در زمان صدور این بخشنامه از سوی وزارتخانه رایزنی و هماهنگی با شهرداری های انجام شده است که اگر این امر در تهران صورت نگرفته باشد، در صدور بخش نامه تخلف انجام شده، اما اگر رایزنی انجام شده است، پس چرا اداره کل میراث فرهنگی چوب لای چرخ دفاتر می گذارد و مسئله قوانین شهرداری ها به میان می آید؟ متاسفانه این شرط گذاری ها جهت حمایت از دفاتر خدمات مسافرتی آسیب دیده نیست چراکه قطعا شهرداری موافقت نمی نماید یک کسب و کار تجاری در کنار یک واحد مسکونی فعالیت کند.

سفرها به سمت سفرهای مسئولانه و هوشمند سوق یابند

نظامی در مورد انجام سفرها اظهار کرد: بعضی سفرها ممکن است باعث شیوع بیشتر بیماری کووید 19 گردد که باید جلوی آن گرفته گردد، به همین دلیل باید سفرها به سمت سفرهای مسئولانه و هوشمند سوق یابند. سفرهای انفرادی را باید تا حد امکان جلوگیری کرد و مردم به سمت سفرهای گروهی راهنمایی شوند، در سفرهای انفرادی امکان نظارت بر رعایت و اجرای پروتکل های بهداشتی وجود ندارد، اما در سفرهای گروهی از جانب دفاتر خدمات مسافرتی می توان چتر نظارتی را گسترش داد، چراکه دفاتر آیین نامه سفرهای هوشمند را دارند که می توان پروتکل ها و فاصله گذاری در جریان سفر، اقامت و ... را در قالب این آیین نامه اجرایی کرد.

وی تاکید نمود: مسلما اگر سفرها به این سمت راهنمایی گردد، می توان یک صنعت را نجات داد. سفرهای گروهی می تواند دفاتر، اقامتگاه ها، هتل ها و ... را فعال کند.

گلایه از بعضی شرکتهای تامین نماینده خدمات

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان مرکزی با ابراز گلایه از بعضی شرکتهای تامین نماینده خدمات گفت: متاسفانه در این شرایط، شرکتهای هواپیمایی و ریلی علیرغم اینکه شاهد هستند که دفاتر خدماتی در چه شرایطی قرار دارند، اما راسا اقدام به بلیط فروشی می نمایند. در اراک انجمن کوشش کرد که قطار فدک برای راستا اراک-مشهد فعال گردد، چرا که ضمن منفعت برای شهر و شهفرایندان منافع مالی برای دفاتر خدمات مسافرتی داشت، اما متاسفانه شرکت فدک با نصب بیلبورد در شهر و ارائه شماره تماس و آدرس سایت مستقیما اقدام به فروش بلیط کرد. نظامی توضیح داد: اگر مسئولان نمی توانند حمایتی از این دفاتر نمایند، حداقل می توانند از چنین اقداماتی در شهر جلوگیری نمایند تا سنگ اندازی در کار دفاتر خدمات مسافرتی افزایش پیدا نکند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 695

به "کرونا رمقی در جان گردشگری نگذاشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا رمقی در جان گردشگری نگذاشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید