کرونا در سه ماه، چه بلایی بر سر اقتصاد آورد؟

به گزارش بیست آمار، کشورهای بزرگ، آمار رشد اقتصادی سه ماهه را منتشر کرده اند. اعداد رشد، در تمام کشورها در بازه منفی قرار گرفته است و از ویرانگری های ویروس کرونا فقط در سه ماه، روایت می کند.

کرونا در سه ماه، چه بلایی بر سر اقتصاد آورد؟

به گزارش ایرنا، آثار ویروس کرونا بر اقتصاد کشورها در سراسر جهان، فاجعه بار بوده است. این واقعیت را آمارهای اقتصادی کشورها آشکار می کند. آمریکا، چین و ژاپن به عنوان سه اقتصاد بزرگ جهان، هر سه در رکود قرار گرفته اند. رکودی با اعداد وحشتناک که پیش بینی ها نشان می دهد تا خاتمه سال 2020، وحشتناک تر نیز خواهد شد.

ژاپن آخرین کشوری است که آمار رشد اقتصادی سه ماهه اول 2020 را این هفته منتشر کرد. رشد اقتصادی ژاپن، منفی 3.4 درصد بوده است. البته رشد اقتصادی ژاپن در این مدت بدون مقایسه با سال گذشته، منفی 0.9 درصد بوده است؛ عددی که نسبت به کشورهای چین، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا کمتر

اقتصاد چین نیز بین ماه های ژانویه و مارس، 6.8 درصد کوچک شد. در بیانی دیگر، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه اول امسال بدون مقایسه با سال گذشته، منفی 9.8 درصد بوده است. بانک های مرکزی در فرانسه و اسپانیا نیز گزارش از زیان 5 تا 6 درصدی دادند. رشد اقتصادی غیر سالانه آمریکا نیز، منفی 1.2 درصد بوده است.

بر اساس گزارش پایگاه داده پردازی استاتیستا، ژاپن بهتر از کشورهای اروپایی و آمریکا اقتصاد خود را در سه ماه گذشته، در مدار حرکت نگه داشته است، در حالیکه توانسته شیوع ویروس کرونا را نیز کنترل کند. اما با افزایش تعداد مبتلایان در ماه آوریل، این کشور مجبور شد که محدودیت های رفت وآمد و قرنطینه را شدیدتر کند. بنابراین در سه ماهه دوم سال، رشد اقتصادی اوضاع بدتری خواهد داشت.

کره جنوبی نیز در اوضاع مشابهی واقع شده است، این کشور هم در پیش بردن اقتصاد خود پیروز بود. کره جنوبی اعلام کرده است که تولید ناخالص داخلی آن در سه ماهه اول 2020، نسبت به فصل پیش از آن 1.4 درصد افت کرده است. بر خلاف ژاپن، کره جنوبی هنوز محدودیت های خود را تشدید نکرده است.

نمودار زیر که از پایگاه داده پردازی استاتیستا به فارسی برگردانده شده؛ شرایط رشد اقتصادی کشورها را در فصل اول 2020 نشان می دهد:

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 450

به "کرونا در سه ماه، چه بلایی بر سر اقتصاد آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در سه ماه، چه بلایی بر سر اقتصاد آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید