کرونای طولانی؛ خطری برای سلامت روان

به گزارش بیست آمار، برای برخی بهبودیافتگان اما، غلبه بر عوارض روانشناختی آن به مراتب سخت تر از عوارض جسمانی بوده است. این آثار روانی آزاردهنده ممکن است ماه ها ادامه پیدا کنند.

کرونای طولانی؛ خطری برای سلامت روان

همه گیری کرونا از بسکمک جهات بر سلامت روان ما تأثیر گذاشته و بسکمک را تنها، افسرده، مضطرب و حتی پریشان کرده است. از یازدهم مارس 2020 که سازمان جهانی بهداشت کووید-19 را همه گیری جهانی گفت، بیش از 173 میلیون نفر به آن مبتلا شده اند.

برای بعضی بهبودیافتگان اما، غلبه بر عوارض روانشناختی آن به مراتب سخت تر از عوارض جسمانی بوده است. این آثار روانی آزاردهنده ممکن است ماه ها ادامه پیدا کنند.

دکتر نسرین الوان، پژوهشگر و مدرس بهداشت عمومی در دانشگاه ساوتهمپتون بریتانیا، کرونای طولانی را اینگونه تعریف می کند: بهبود نیافتن کامل علائم بیماری و برنگشتن سلامت و فعالیت روزانه به سطح پیش از ابتلا به کرونا. بخش بزرگی از افرادی که با علایم حاد کرونا به بیمارستان مراجعه کرده و بستری شده اند، کووید طولانی دارند، اما در میان مبتلایان به بیماری خفیف هم شایع است.

اکنون با گذشت زمان و افزایش بهبودیافتگانی که از عوارض درازمدت کووید رنج می برند، به عقیده شمار روزافزونی از متخصصان، کرونای طولانی را نمی توان پدیده ای استثنایی و نادر دانست و باید آن را یکی از عوارض شایع این بیماری در نظر گرفت. بر اساس تحقیق یک نهاد وابسته به نظام ملی سلامت بریتانیا، بعضی از این علائم در کسانی که کرونای خفیف گرفته بودند، بیشتر مشاهده شده اند.

عوارض طولانی مدت کووید را می توان به دو دسته تقسیم کرد، عوارض جسمانی مانند:

از دست رفتن حس بویایی و چشایی

تنگی نفس و درد قفسه سینه

احساس خستگی مفرط

درد عضلانی

سردرد

افسردگی

اضطراب

اختلال استرس پس از سانحه یا پی تی اس دی

تحریک پذیری، پرخاش و عصبانیت

مه آلودگی ذهن

در ماه های ابتدایی همه گیری، ویروس کرونا بیشتر به دلیل تاثیرش بر ریه و دستگاه تنفس شناخته می شد، اما با گذشت زمان، اختلالات عصبی و روانی، تا مدتی پس از بهبود، هرچه بیشتر گزارش شدند. ساخت واکسن هم کمک کرد که در کنار عوارض جسمانی، به آثار احتمالی کرونا بر سیستم عصبی و سلامت روان توجه بیشتری شود.

بر اساس پژوهشی که محققان دانشگاه آکسفورد نتایجش را در نشریه پزشکی لنست منتشر کرده اند، حدود 34 درصد مبتلایان به کرونا، یعنی از هر سه بیمار یک نفر، تا شش ماه پس از رفع علائم بیماری، از عوارض عصبی یا روانی رنج می برند. در این مطالعه، پژوهشگران در پرونده و سوابق پزشکی 230 هزار بیمار، از چهارده عارضه عصبی و روانی، دستکم یکی را شناسایی کردند.

پروفسور پل هریسون محقق اصلی این مطالعه می گوید: اگرچه این اختلالات به تنهایی کم خطرند، اما با توجه به وسعت همه گیری و مزمن بودن بسکمک از این عوارض، تأثیر آن بر کل جمعیت ممکن است برای نظام های سلامت و خدمات اجتماعی گران تمام شود. به همین دلیل، این نظام های سلامت باید خود را برای تقاضای قابل پیش بینی، هم برای مراقبت های اولیه هم ثانویه، آماده کنند.

دکتر نسرین الوان می گوید هنوز معلوم نیست چه کسانی به کووید طولانی دچار می شوند: بیشتر تحقیقات نشان داده اند که زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند، ولی به نظر من تفاوت بین این دو خیلی زیاد نیست.

منبع: فرادید
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1103

به "کرونای طولانی؛ خطری برای سلامت روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونای طولانی؛ خطری برای سلامت روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید