کدخدایی: نامزدی اشخاص با سابقه نظامی در انتخابات منع قانونی ندارد

به گزارش بیست آمار، تهران (پانا) - سخنگوی شورای نگهبان به نمایندگان مجلس توصیه کرد که نظرات غیررسمی را به نقل از شورای نگهبان به عنوان نظر رسمی اعلام نکنند.

کدخدایی: نامزدی اشخاص با سابقه نظامی در انتخابات منع قانونی ندارد

عباسعلی کدخدایی صبح امروز در نشست خبری درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 1400 گفت: ایراداتی که در لایحه بودجه داشتیم، مشابه دوره های قبل بوده است، مغایرت هایی در اصول 52 و 53 که مربوط به مشخص ردیف و سقف بودجه وجود دارد که از ایرادات شایع است. علاوه بر این 10 مورد ایراد در اصل 52، 17 مورد در اصل 53 و 5 مغایرت با اصل 75 داشتیم همچنین 5 مغایرت با سیاست های کلی نظام، 4 مورد مغایرت با نظر فقهای شورای نگهبانی مغایرت هایی در خصوص تبعیض ناروا داشتیم.

عضو شورای نگهبان افزود: کار شورای نگهبان برای آنالیز بودجه ادامه دارد و ما ایرادات را ارسال خواهیم کرد.

کدخدایی همچنین درباره آنالیز طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: این طرح با ایرادات و مغایرت هایی در اصول 99، 115 و 110 روبرو شد. بعضی موارد برای اولین بار مغایرت آن اعلام شد و این مواد برای اصلاح به مجلس ارجاع شد.

وی درباره مصوبات امسال شورای نگهبان گفت: در طول امسال حدود 63 مصوبه از سوی مجلس دریافت کردیم 60 درصد مغایرت و 50 درصد عدم مغایرت داشتیم 12 اساسنامه ارسال شده که 6 مورد مغایرت و 6 مورد عدم مغایرت داشتیم. همچنین 177 نامه از دیوان عدالت اداری داشتیم که عدم مغایرت 72 نامه اعلام شد و 33 مورد خلاف موازین شرع بود.

کداخدایی تاکید نمود: هنوز پاسخ رسمی ما به مجلس اعلام نشده است، هرچند دوستان مجلس عجله کردند و آقایان نظرهای غیررسمی ما را به عنوان نظر رسمی اعلام کردند. دوستان مجلس لازم نیست نظرات جلسات ما را اطلاع رسانی نمایند.

وی درباره عملیات اجرایی نظارت در حوزه انتخابات گفت: هماهنگی های لازم اجرا شده است. پیش بینی ها براساس شرایط کرونا در حال اجرا است. چاپ تعرفه ها به اتمام رسیده است و نظارت شورای نگهبان تا زمان توزیع تعرفه ها هم ادامه خواهد داشت.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه گفت: شورای نگهبان محدودیتی در آنالیز گزارش های ارسالی به این شورا ندارد چه از طرف مردم و چه از سوی سازمان ها و نهادها؛ اما به دقت آنها را آنالیز می کنیم.

وی درباره تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تاکید نمود: اگر تبلیغات برخلاف قانون باشد ما می توانیم آنها را در آنالیز صلاحیت ها مد نظر قرار دهیم.

کدخدایی درباره انتقاد نسبت به آنالیز صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: آنچه که شورای نگهبان می تواند انجام دهد رعایت مر قانون است و به همین طریق عمل خواهد نمود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره نحوه برگزاری انتخابات نیز گفت: اگر قانون اصلاح گردد از نظر شورای نگهبان ایرادی ندارد که انتخابات در بیش از یک روز برگزار گردد.

کدخدایی درباره حضور نظامیان در انتخابات گفت: اگر رویه شورای نگهبان و قوانین را نگاه کنید منع قانونی برای حضور افرادی که سابقه نظامی دارند، وجود ندارد. البته دخالت نظامیان که سوگیری داشته باشد، منع دارد.

وی درباره سران قوا و احتمال نامزدی آنها در انتخابات تاکید نمود: قانون منعی نکرده افرادی را که دارای سمت هستند بخواهند در انتخابات ثبت نام نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 959

به "کدخدایی: نامزدی اشخاص با سابقه نظامی در انتخابات منع قانونی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدخدایی: نامزدی اشخاص با سابقه نظامی در انتخابات منع قانونی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید