چرخه کرونا همچنان فعال است ، با تداوم بی احتیاطی ها، پیک چهارم حتمی است

به گزارش بیست آمار، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به افزایش آمار بستری های کرونا طی چند روز اخیر، نسبت به بروز پیک چهارم در صورت عدم رعایت پروتکل ها و بازگشایی های شتابزده هشدار داد.

چرخه کرونا همچنان فعال است ، با تداوم بی احتیاطی ها، پیک چهارم حتمی است

دکتر پیام طبرسی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به شرایط فعلی اپیدمی کرونا در تهران، اظهار کرد: در حال حاضر خوشبختانه نشانه های پیک را نداریم ولی مساله نگران کننده در این چند روز اخیر به خصوص در تهران، افزایش موارد بستری است، به گونه ای که روز گذشته با 3 درصد افزایش در میزان بستری های کرونایی روبرو بودیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه چرخه بیماری همچنان در سطح جامعه فعال است، ادامه داد: زمانی که شاهد افزایش ابتلای هنرمندان، ورزشکاران و یا چهره های سرشناس هستیم، به این معناست که چرخه ویروس فعال بوده و این افراد نیز به دلیل حضور در تجمعاتی همچون استادیومها و غیره درگیر شده اند.

انتقاد از کاهش سطح رعایت پروتکل ها و بازگشایی های زودهنگام

دکتر طبرسی ضمن انتقاد از کاهش سطح رعایت پروتکل ها و بازگشایی های زودهنگام در شرایط شکننده و ناپایدار اپیدمی، اعلام کرد: بازگشایی مدارس و سایر اماکن تجمعی همچون سینما و کنسرت در شرایط شکننده فعلی، اشتباه بزرگی است و نتایج و تبعات اینگونه تجمعات طی دو هفته آینده نمایان می شود.

این فوق تخصص با تاکید بر ضرورت تداوم پروتکل ها و محدودیت های کرونایی، اعلام کرد: با توجه به تجربیات پیک های قبلی، اگر این بار با پیک جدیدی روبرو شویم مطمئنا شرایط بدتری نسبت به پیک های قبلی را تجربه خواهیم کرد.

ارتباط مستقیم جهش ویروس با افزایش میزان ابتلا

وی در این رابطه به شرایط وخیم برخی کشورهای اروپایی همچون انگلستان و آلمان اشاره کرد و گفت: افزایش شدید آمار ابتلا و فوتی در این کشورها ناشی از عدم تمکین پروتکل ها، فعال شدن شدید چرخه ویروس و به دنبال آن جهش ویروس و افزایش سرعت انتقال بیماری است؛ شرایط خطرناکی که در کشور ما نیز در صورت ادامه فرایند بی احتیاطی در رعایت پروتکل ها و ساده انگاری شرایط بیماری، ایجاد خواهد شد؛ چراکه جهش ویروس با افزایش میزان ابتلا و فعال شدن چرخه انتقال ویروس ارتباط مستقیمی دارد.

ویروس جهش یافته تمایل بیشتری به سنین پایین دارد

دکتر طبرسی همچنین با اشاره به اخبار نگران کننده ای که از متخصصان و اپیدمیولوژیست های انگلیس و آلمان در خصوص افزایش درگیری بچه ها و نوجوانان به گوش می رسد، اعلام کرد: با توجه به این اظهارات، مساله رعایت پروتکل ها و پیشگیری از بازگشایی زودهنگام مدارس بسیار جدی تلقی می شود.

وی در این رابطه توضیح داد: پیش از این شدت چسبندگی ویروس به رسپتورها و گیرنده های بدن بچه ها و نوجوانان پایین بود ولی احتمالا طی جهش های اخیر ویروس، تمایل آن به بچه ها و سنین پایین تر بیشتر شده است؛ از طرف دیگر همانگونه که می دانیم هدف واکسیناسیون بچه ها نیست و لذا درگیری بیشتر بچه ها، اهداف واکسیناسیون را نیز خدشه دار می کند.

هدف اصلی از واکسیناسیون حذف اپیدمی است

وی با بیان اینکه هدف اصلی از واکسیناسیون حذف اپیدمی است، اظهار کرد: در این شرایط افزایش ابتلا و درگیری بچه ها منجر به انتقال بیشتر بیماری به سایرین و تداوم چرخه فعال ویروس خواهد شد و علاوه بر به خطر انداختن جان بچه ها و سایرین، حتی در صورت آغاز واکسیناسیون عمومی، از خاموشی و حذف اپیدمی جلوگیری می کند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پایان ضمن انتقاد مجدد از رهاسازی پروتکل ها، افزایش ترددهای غیرضروری درون و برون شهری و بازگشایی های شتابزده، تاکید کرد: عدم توجه به این اصول در شرایط ناپایدار اپیدمی، مجددا شرایط ناگواری را برای کشور رقم خواهد زد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 878

به "چرخه کرونا همچنان فعال است ، با تداوم بی احتیاطی ها، پیک چهارم حتمی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخه کرونا همچنان فعال است ، با تداوم بی احتیاطی ها، پیک چهارم حتمی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید