پوتین: روسیه متقابلاً پاسخ تحریم های آمریکا را می دهد

به گزارش بیست آمار، رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که تصویب پروژه نورد استریم 2 در سنا آمریکا بر روابط دوجانبه واشنگتن و مسکو تأثیر می گذارد و روسیه پاسخ متقابلی به این اقدام آمریکا خواهدداد.

پوتین: روسیه متقابلاً پاسخ تحریم های آمریکا را می دهد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزای فارس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز (پنجشنبه) برای حدود دو هزار خبرنگار داخلی و خارجی کنفرانس خبری سالیانه برگزار کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در کنفرانس خبری سالیانه خود ضمن اشاره به بودجه دفاعی آمریکا که تحریم های روسیه را در خود گنجانده گفت: تحریم های آمریکا بر روابط دوجانبه تأثیر می گذارد و روسیه نیز پاسخ متقابلی خواهد داد.

سنا آمریکا روز سه شنبه هفته جاری با تصویب قطعنامه ای به تحریم پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به روپا موسوم به نورد استریم 2 رأی داد. (جزئیات بیشتر)

بعید است سنا، ترامپ را برکنار کند

رئیس جمهور روسیه در بخشی از کنفرانس خبری خود به اقدام اخیر مجلس نمایندگان آمریکا در تصویب لایحه استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اشاره نمود و گفت که بعید است سنای آمریکا، ترامپ را از قدرت برکنار کند.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) با اکثریت آرا هر دو بند قطعنامه استیضاح دونالد ترامپ را به تصویب رساند تا او سومین رئیس جمهور تاریخ آمریکا لقب بگیرد که استیضاح می گردد. (جزئیات بیشتر)

پوتین در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره احتمال برکناری ترامپ از قدرت گفت: در مورد تداوم گفت وگوی ما با آمریکا قبل از انتها ریاست جمهوری ترامپ، به نظر می رسد که شما سؤال را طوری مطرح می کنید که گویی (ریاست جمهوری ترامپ) تمام شده است.

رئیس جمهور روسیه سپس ادامه داد: من در این خصوص (انتها ریاست جمهوری ترامپ) مطمئن نیستم. هنوز فرایند استیضاح باید به سنا برود که اکثریت آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند. این ادامه یک نزاع سیاسی داخلی است.

وی درباره اقدام دموکرات ها علیه ترامپ گفت که استیضاح ترامپ در واقع ادامه جنگ دموکرات ها علیه ترامپ است و شرح داد: این حزب (دموکرات ها) که در انتخابات (ریاست جمهوری 2016) شکست خوردند، همچنان از طرق دیگر به جنگ (با ترامپ) ادامه می دهند.

مسکو آماده تمدید استارت جدید است

رئیس جمهور روسیه همچنین بر آمادگی مسکو برای تمدید پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت) تأکید کرد و هشدار داد: در صورتیکه استارت جدید تمدید نگردد، امنیت جامعه دنیای متزلزل خواهد شد زیرا در صورت عدم تمدید استارت، هیچ چیز در دنیا نمی تواند رقابت تسلیحاتی را از بین ببرد. من معتقدم که چنین چیزی بد است.

وی هشدار داد که اگر آمریکا و روسیه در مورد تمدید پیمان 10 ساله کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت جدید) که اوایل 2021 منقضی می گردد، به توافق نرسند، رقابت تسلیحاتی در دنیا غیرقابل اجتناب خواهد بود.

این مقام روس توضیح داد علیرغم آنکه آمریکا به هیچ یک از پیشنهادات روسیه درباره پیمان استارت جدید پاسخ نداده است، اما مسکو آماده تمدید این معاهده است.

پوتین گفت: آنها (آمریکا) می توانند فردا توافقنامه (استارت جدید) را برای ما بفرستند یا اینکه ما می توانیم آن را برای واشنگتن بفرستیم.

معاهده کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به استارت، سال 1991 منعقد و سال 2009 منقضی شد. استارت جدید نیز پیمان کاهش تسلیحات اتمی میان آمریکا و روسیه است و در سال 2011 اجرایی شد و به طرفین هفت سال برای کاهش تسلیحات خود مهلت داده است.

طبق این گزارش، هدف اصلی این معاهده، کاهش یک سوم از زرادخانه های هسته ای و همچنین محدود کردن دو طرف به عدم استقرار بیش از 700 موشک بالستیک بین قاره ای، موشک های بالستیک زیردریایی و بمب افکن های راهبردی و عدم تجاوز از یکهزار و 550 کلاهک هسته ای مستقر شده و 800 سکوی پرتاب مستقر شده و غیرمستقر شده می باشد.

اوایل امسال میلادی مقامات آمریکایی و روس یکسری رایزنی هایی را درباره سرنوشت این پیمان که دو سال دیگر منقضی می گردد، انجام دادند. تا به امروز واشنگتن یک آری یا نه قاطعانه درباره ادامه این پیمان مطرح نکرده است.

همکاری اقتصادی پکن-مسکو برپایه اعتماد است

پوتین در پاسخ به سؤالی درباره روابط اقتصادی چین و روسیه گفت: سطح بی سابقه ای از اعتماد، موجب پیشرفت روابط میان چین و روسیه بوده است.

وی بار دیگر به انتها دوران تک قطبی آمریکا اشاره نمود و ادامه داد: دنیا تک قطبی وجود ندارد، این یک توهم است.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری ضمن انتقاد از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا گفت: تحریم ها علیه بخش انرژی روسیه، تا حد زیادی بر بازار دنیای تأثیر منفی خواهد داشت.

مسکو خواهان گفت وگو میان طرفین درگیر در لیبی است

پوتین در ادامه به تحولات لیبی اشاره نمود و ضمن تأکید بر اینکه مسکو از هیچ گروه مسلحی در لیبی حمایت نمی کند، گفت: روسیه خواهان انتها درگیری ها در لیبی و گفت وگو میان طرفین درگیر می باشد.

وی سپس به ارتباط روسیه با کشورهای دیگر برای حل مسئله لیبی گفت: ما با شرکای ترکیه ای و غربی خود برای متوقف شدن خشونت ها در لیبی و نجات مردم لیبی در تماس هستیم.

از آوریل گذشته طرابلس پایتخت لیبی و اطراف آن شاهد درگیری های مسلحانه بین نیروهای حفتر و نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی است.

با وجود گذشت حدود نُه ماه از شروع این درگیری ها و ناکامی نیروهای حفتر در نفوذ به طرابلس، اما حفتر پنجشنبه گذشته از شروع نبرد سرنوشت ساز و پیشروی به سمت طرابلس اطلاع داد.

حفتر از حمایت های اقتصادی و تسلیحاتی امارات و مصر برخوردار است حال آنکه السراج نیز از حمایت های قطر و ترکیه برخوردار است و در همین ارتباط رسانه های ترکیه روز سه شنبه هفته جاری از شروع اعزام نیروهای ترکیه ای به طرابلس به منظور حمایت از نیروهای السراج اطلاع دادند.

رئیس جمهور روسیه در کنفرانس خبر خود توضیح داد که با حفتر و نیروهای السراج در تماس است و خواهان انتها درگیری ها در لیبی است.

در حال تکمیل...

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 27

به "پوتین: روسیه متقابلاً پاسخ تحریم های آمریکا را می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: روسیه متقابلاً پاسخ تحریم های آمریکا را می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید