پاسخ لیلاز به ادعای ارسال سیگنال مذاکره با آمریکا: آقای بذرپاش، این حرف را میزنی که مانع موفقیت دولت روحانی شوی

به گزارش بیست آمار، خبرنگاران : تحلیلگر اقتصادی گفت: با توجه به اصرار مجلس برای بازنگری اساسی در بودجه 1400 گفت: من معتقدم مجلس می تواند فقط یک قید به لایحه بودجه بزند و آن را تصویب کند

پاسخ لیلاز به ادعای ارسال سیگنال مذاکره با آمریکا: آقای بذرپاش، این حرف را میزنی که مانع موفقیت دولت روحانی شوی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، سعید لیلاز، تحلیلگر مالی، در پاسخ به نقدها و مخالفت های کنندگان مجلس با بودجه 1400 به خصوص نقدهای که در رابطه با عدم تحقق منابع درآمدی بودجه مطرح می شود، گفت: نگرانی کنندگان مجلس درباره عدم تحقق منابع درآمدی بودجه، یک نگرانی واقعی نیست. نحوه برخورد مجلس با لایحه بودجه، کاملا سیاسی است. نگرانی مجلس، یک نگرانی واقعی نیست برای این که مهم نیست که دولت حجم صادرات نفت را روزی 230 هزار بشکه در نظر گرفته، یا 2 میلیون و 300 هزار بشکه یا حتی به فرض 23 میلیون بشکه در نظر گرفته است. مهم این است که اولا دولت باید حداکثر تلاشش را برای تحقق درآمدهای بودجه بودجه بکند، از آن مهم تر این که دولت باید همواره در صورت تحقق درآمدها، هزینه کند.

لیلاز ادامه داد: مگر عدم تحقق درآمدهای بودجه دولت در دو سه سال اخیر و با شدت دریافت تحریم ها کم اتفاق افتاده است؟ خب پس چرا آن اَبَرتورم های چند صد درصدی و ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران، اتفاق نیفتاد؟ برای این که دولت هزینه هایش را نیز پایین آورده است. نگهبانی برای انطباق هزینه ها با درآمدها مهم است. دولت و سازمان برنامه و بودجه هم تا به امروز این اصل را رعایت کرده است.

این کارشناس مالی با توجه به اصرار مجلس برای بازنگری اساسی در بودجه 1400 گفت: من معتقدم مجلس می تواند فقط یک قید به لایحه بودجه بزند و آن را تصویب کند. اگر این قید را نزند و در بودجه دست ببرد آن وقت بودجه دیگر بودجه دولت نیست و مسئولیت آن برعهده آقای روحانی و نوبخت نخواهد بود. آن قید این است که مجلس می تواند بگوید به جز هزینه های اساسی و مهم که الزاما باید پرداخت شود مانند حقوق کارمندان و بازنشستگان یا هزینه های نظامی و دفاعی یا هر هزینه ای که مهم می داند؛ در سایر هزینه ها و مخارج، هنگامی اجازه دارد هزینه کند که درآمد آن محقق شده باشد. یعنی به جای این که دائم تاکید شود که منابع درآمدی و از جمله فروش بیش از 2 میلیون بشکه نفت قابل تحقق نیست، مجلس این قید و شرط را بگذارد که فلان هزینه ها فقط هنگامی که منابع درآمدی و از جمله فروش نفت، محقق شد، قابل پرداخت است.

لیلاز افزود: اجازه بدهید به یک تجربه تاریخی در ایران اشاره کنم. در برنامه سوم عمرانی در دوران شاه که همین مشکل احتمال عدم تحقق منابع درآمدی برنامه را داشتیم، آمدند هزینه های برنامه را به دو بخش هسته و غیرهسته تقسیم کردند. گفتند هزینه های هسته، هزینه هایی است که به هر قیمتی باید پرداخت و انجام بشود. هزینه های غیرهسته نیز هزینه هایی بود که در صورت تحقق درآمد، انجام می شد. مجلس می تواند تنها با این قید و تقسیم بودجه به دو بخش هسته و غیرهسته، لایحه دولت را تصویب و برای اجرا در سال بعد، ابلاغ کند.

این اقتصاددان گفت: اگر مجلس می خواهد با موضوع لایحه بودجه، کارشناسی برخورد کند، راهش این است. اما متاسفانه برخورد مجلس، برخورد سیاسی است، برخورد کارشناسی با موضوع نیست. تاکید بر تورم زا بودن لایحه بودجه 1400 هم یک برخورد سیاسی است. همین امسال تورم 41 درصد بوده است. اگر قائل به ارتباط کسری بودجه و تورم هستیم، مجلس محترم باید بگوید همین امسال دقیقا کدام یک از هزینه های دولت، بیخود و قابل حذف شدن بوده است؟ مجلس دقیقا بگوید کدام یک از هزینه های دولت را قبول ندارد؟ اگر می خواهیم کسری بودجه نداشته باشیم، مجلس محترم، یک فهرست تهیه کند و بگوید بودجه این نهادها و سازمان ها بی خود یا زیاد است و حذف شود یا کاهش پیدا کند. دقیقا کدام نهادها و سازمان و کدام بخش ها؟ اگر مجلس بخواهد حرف کلی نزند و دقیق و مصداقی صحبت کند، خواهیم دید که نمی تواند فهرستی ارائه بدهد، البته اگر می توانند ارائه کنند.

لیلاز با اشاره به تجربه دیگر کشورها گفت: الان میزان کسری بودجه دولت عربستان به 15 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده است. این عدد در ایران به 5 درصد هم نرسیده است، آن وقت سازمان برنامه و بودجه، توسط مجلس به این شکل مورد هجمه قرار می گیرد. نسبت کسری بودجه بودجه آمریکا نسبت به تولید ناخالص داخلی به 9 درصد رسیده است. این نسبت در برخی کشورهای اروپایی به 7 درصد رسیده است. در ایران این نسبت 5 درصد است. اتفاقا انضباط مالی دولت و سازمان برنامه و بودجه بسیار بیشتر از این کشورها بوده است و این صرفا یک ادعا نیست، واقعیتی است که با عدد و رقم قابل اثبات است.

وی خاطر نشان کرد: مجلس اگر می خواهد به موضوع بودجه به صورت کارشناسی نگاه کند و نه سیاسی، خواهد دید که در مقایسه با دیگر کشورها با وجود این که ایران دارد بدترین و شدیدترین تحریم طول تاریخ اش را طی می کند، عملکرد بودجه ای و مالی دولت و سازمان برنامه و بودجه بسیار بهتر از بقیه بوده است. من معتدم در سه سال اخیر علی رغم تحریم وحشتناکی که اجرا شد، ایران یکی از بهترین کشورهای خاورمیانه از حیث بودجه بوده است و این با یک بحث کارشناسی قابل اثبات است. کسری بودجه ایران حدودا یک سوم کشور عربستان است علی رغم این که ایران در تحریم کامل مالی است و عربستان بزرگ ترین فروشنده نفت در جهان است. ما کسری بودجه داشتیم اما این کسری حدود 5 درصد جی دی پی است نه مانند عربستان که 15 درصد جی دی پی است.

وی با اشاره به این که برخی کنندگان مجلس و فعالان اصولگرا ادعا کرده اند سازمان برنامه و دولت، بودجه سال 1400 را با هدف ارسال سیگنال مذاکره به آمریکا نوشته اند، گفت: این حرف بی پایه است و صرفا نیت خوانی است. اگر بنا به نیت خوانی باشد منم می توانم نیت خوانی کنم و مثلا به آقای مهرداد بذرپاش بگویم شما هم این حرف را می زنی که مانع موفقیت دولت روحانی بشوید. با این ادعاها و نیت خوانی ها که نمی شود بحث کرد. وقتی درباره بودجه حرف می زنیم باید با عدد و رقم حرف بزنیم. اتفاقا این ادعاهاها مثل ارسال سیگنال مذاکره به آمریکا که برخی کنندگان مجلس مطرح می کنند، شائبه سیاسی بودن مخالفت شان با بودجه را تقویت می کند. من نمی خواهم در همان دامی بیفتم که آقای بذرپاش افتاده است و می خواهد ما را هم به این دام بیندازد. معتقدم باید با ادبیات کارشناسی درباره بودجه سخن گفت و فکت و عدد آورد.

لیلاز در پایان گفت: اگر مجلس محترم، دیوان محاسبات و دیگر مخالفان بودجه، صادقانه نظرشان بر این است که درآمدهای بودجه 1400 محقق نمی شود یا هزینه ها زائد است بیایند این قید را بر بودجه بزنند که فلان هزینه ها به شرط تحقق درآمدها، پرداخت شود. همچنین بگویند کدام هزینه هایی که آقای نوبخت و سازمان برنامه در بودجه آورده است غلط و زائد است و باید حذف یا کسر بشود؟ آیا دولت می تواند کسری منابع صندوق های بازنشستگی برای پرداخت حقوق بازنشستگان را پرداخت نکند؟ آیا دولت می تواند حقوق پرستاران و کادر درمان کشور را پرداخت نکند؟ می تواند حقوق معلم ها را پرداخت نکند؟ و بسیاری دیگر از هزینه های این چنینی که ضروری هستند. مجلس محترم به صورت دقیق و غیرشعاری بگوید دولت و سازمان برنامه در کجا خرج کرده است که زائد و اضافی بوده است؟ دقیقا بگویند مثلا بودجه دولت برای فلان نهاد، زائد بود و نباید پرداخت شود. دقیقا بگویند کدام هزینه ها بی فایده یا زیادی است، که سازمان برنامه آن هزینه را حذف کند.

وی افزود: کنندگان می گویند منابع درآمدی بودجه 1400 خوشبینانه است و مثلا فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت در سال آینده محقق نمی شود. خب این موضوع که این همه جار و جنجال ندارد، کنندگان شرط بگذارند که فلان هزینه ها در صورت فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه پرداخت می شود و اگر فلان درآمد محقق نشد، فلان هزینه ها نیز پرداخت نمی شود. دقیقا هم بگویند کدام هزینه ها پرداخت نمی شود. خب طبعا هزینه های جاری را که نمی توان پرداخت نکرد. خود مجلس بیاید هزینه ها را به دو بخش هسته و غیرهسته تقسیم کند. هزینه های هسته، شامل هزینه هایی باشد که ناچار به پرداخت و تامین آن هستیم مثل حقوق کارمندان و بازنشستگان و غیره. هزینه های غیرهسته نیز شامل هزینه هایی باشد که چندان ضروری نیست و در صورت تامین منابع درآمدی، پرداخت می شود. در آن صورت خواهیم دید که برخی نهادهای خاص فرهنگی و شبه فرهنگی که زیر نظر دولت هم نیستند قربانی نخست این نوع بودجه ریزی دقیق و اصولی خواهند بود چون طبعا غیرهسته هستند و در صورت تحقق منابع درآمدی باید بودجه آنان پرداخت شود. پس مجلس باید دو کار انجام بدهد، اول این که بگوید دقیقا کدام هزینه ها را زائد می داند، دوم این که بگوید هزینه هایی که اولویت اصلی ندارد در صورت تحقق منابع درآمدی، پرداخت می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 811

به "پاسخ لیلاز به ادعای ارسال سیگنال مذاکره با آمریکا: آقای بذرپاش، این حرف را میزنی که مانع موفقیت دولت روحانی شوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ لیلاز به ادعای ارسال سیگنال مذاکره با آمریکا: آقای بذرپاش، این حرف را میزنی که مانع موفقیت دولت روحانی شوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید