وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن به دنبال توافق های امنیتی با بغداد است

به گزارش بیست آمار، وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکرات جاری کشورش با بغداد گفت که واشنگتن از طریق این مذاکرات به دنبال توافق های امنیتی با طرف عراقی است.

وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن به دنبال توافق های امنیتی با بغداد است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه برجسته ترین نتایج مدنظر این کشور از آنچه که گفت وگوی استراتژیک بین بغداد و واشنگتن خوانده شده است را گفت.

این وزارتخانه بر حمایت خود از عراق در مؤسسات اقتصادی بین المللی تأکید کرد و گفت که دولت عراق مجددا هم بر حفاظت از نیروهای آمریکایی حاضر در خاک خود متعهد شده است.

وزارت خارجه آمریکا گفت وگو با عراق را درباره سیاست، امنیت و اقتصاد خواند و گفت: ایالات متحده به دنبال توافق های امنیتی دو جانبه با عراق است و وزارت امور خارجه ایالات متحده موافقت واشنگتن را برای کمک به بغداد در ایجاد اصلاحات اعلام کرده است.

مذاکرات میان عراق و آمریکا با نام گفت وگوی راهبردی میان دو کشور عصر روز پنجشنبه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار گشت و قرار است دو روز ادامه یابد. این گفت وگو شامل بحث هایی درباره حضور نیروهای آمریکا در عراق، اوضاع اقتصادی عراق و همچنین سایر زمینه های سرمایه گذاری، کشاورزی و فناوری است.

هیئت عراقی شامل 21 نفر به ریاست مشاور وزارت خارجه عراق است و در هر حوزه مورد بررسی در این مذاکرات دو نماینده از آن حضور دارند.

آمریکا و عراق در بیانیه ای مشترک پس از مذاکرات شب گذشته تعهد خود را به خروج نیروهای آمریکایی از عراق گفتند و گفتند که ایالات متحده به دنبال ایجاد پایگاه های دائمی یا حضور نظامی دائمی در عراق نخواهد بود.

دو طرف همچنین توافق کرده اند که آمریکا ظرف ماه های آینده شمار نیروهای خودش در عراق را کاهش دهد.

سیاستمداران عراق طی روزهای گذشته به تیم مذاکره کننده عراقی درباره هر گونه دیکته آمریکا بر عراق در این مذاکرات هشدار دادند و تاکید کردند که ملت عراق بی صبرانه منتظر هستند که در مذاکرات بغداد-واشنگتن اجرایی شدن تصمیم مجلس عراق برای اخراج نیروهای بیگانه از عراق کلید بخورد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 516

به "وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن به دنبال توافق های امنیتی با بغداد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن به دنبال توافق های امنیتی با بغداد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید