همکاری امنیتی و تجاری محور نشست امروز سران مصر، عراق و اردن

به گزارش بیست آمار، رئیس جمهور مصر و شاه اردن به منظور شرکت در نشست سه جانبه بغداد، قاهره و امان که هدف از آن توسعه همکاری ها در زمینه امنیتی و تجاری اعلام شده است، وارد عراق شدند و مورد استقبال رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور قرار گرفتند.

همکاری امنیتی و تجاری محور نشست امروز سران مصر، عراق و اردن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر امروز یکشنبه در رأس هیئتی به منظور شرکت در نشست سه جانبه سران مصر، اردن و عراق وارد بغداد، شد و مورد استقبال برهم صالح، رئیس جمهور این کشور نهاده شد.

در بدو ورود، رئیس جمهور عراق ابراز امیدواری کرد که این کشور بتواند از تجربه و کوشش های گسترده مصر در مبازره با تروریسم و افراطگرایی و بعلاوه در زمینه اجرای طرح های توسعه و اصلاحات مالی سراسری استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، برهم صالح بعلاوه ایفای نقش منطقه ای و عربی عراق را عامل مهمی در تثبیت امنیت و ثبات و توسعه منطقه دانست.

بعد از این استقبال، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از السیسی در کاخ نخست وزیری استقبال کرد.

رئیس جمهور مصر در این ملاقات کوشش های عراق در راستای تثبیت امنیت، ثبات و مبارزه با تروریسم و افراطگرایی را ستود.

عبدالفتاح السیسی بعلاوه بر حمایت از مواضع عراق تأکید کرد و گفت که همکاری برای تقویت همکاری سه جانبه بین مصر، عراق و اردن حائز اهمیت است.

نخست وزیر عراق بعد از این ملاقات در حساب توئیتری خود نوشت: بغداد صلح و عربیت امروز با کمال احترام و محبت از دو میهمان بزرگوار خود برادرم عبدالله دوم و برادرم رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی استقبال می نماید و به آن ها برای شرکت در نشست مشترک عراق، اردن و مصر خوش آمد می گوید. به عراق تان خوش آمدید و در کنار هم، بر اساس منطق همکاری و تکامل بین همسایگان، برادران و دوستان آینده ای برازنده ملتمان ترسیم خواهیم کرد.

این اولین سفر رسمی رئیس جمهور مصر به عراق طی سه دهه است. ریاست جمهوری مصر سفر السیسی به عراق را لحظه ای تاریخی توصیف نموده است.

قرار است السیسی و عبدالله دوم جداگانه ملاقات و در باره راههای تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه ها و مسائل مورد اهتمام طرفین گفت وگو نمایند.

خبرگزاری عمون اردن دقایقی پیش گزارش داد که پادشاه این کشور امان را به مقصد بعداد برای شرکت در نشست مذکور ترک نموده است.

رسانه های عراقی گزارش دادند که عبدالله دوم پادشاه اردن به منظور شرکت در نشست سه جانبه وارد بغداد شد و مورد استقبال برهم صالح رئیس جمهور عراق نهاده شد.

سه کشور مذکور طی ماه های گذشته ملاقاتهایی در سطح وزرای خارجه در بغداد داشتند و بر همکاری همه جانبه در زمینه انرژی و مبارزه با تروریسم و همکاری منطقه ای تأکید کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منبعی دیپلماتیک گزارش داد که گفت وگوها و ملاقاتهای سه جانبه بر روابط تجاری بین سه کشور مجاور و همکاری امنیتی متمرکز خواهد بود.

نشست امروز تا به امروز دو بار یک بار به علت حادثه مرگبار برخود دو قطار و بار دیگر به علت شرایط داخلی اردن و آنچه کودتای نافرجام خوانده شده، به تعویق افتاده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1143

به "همکاری امنیتی و تجاری محور نشست امروز سران مصر، عراق و اردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری امنیتی و تجاری محور نشست امروز سران مصر، عراق و اردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید