هشدار اتحادیه اروپا درمورد عواقب خطرناک رقابت بر سر واکسن کرونا

به گزارش بیست آمار، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پس از صدور مجوز استفاده از واکسن دو شرکت داروسازی فایزر و بایون تک در انگلیس، درمورد تایید شتابزده واکسن و رقابت بر سر آن هشدار داد.

هشدار اتحادیه اروپا درمورد عواقب خطرناک رقابت بر سر واکسن کرونا

با ما سفر کنید و با تور برای اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، انگلیس اولین کشور غربی است که واکسن کووید - 19 را تائید نموده، اقدامی که بسیاری آن را کودتای سیاسی به نفع دولت بوریس جانسون نخست وزیر این کشور که با انتقاد در زمینه نحوه مدیریت بحران کرونا روبه روست، تلقی می نمایند.

تصمیم انگلیس برای تائید واکسن در قالب یک فرآیند اضطراری و فوق سریع اجرا شده است.

در همین حال، آژانس داروی اروپا که مسئول تائید واکسن کووید - 19 برای اتحادیه اروپاست، بیان کرد که روش زمانبر این نهاد برای تائید واکسن کرونا، مناسب تر است زیرا براساس مدارک بیشتر انجام می گردد و مستلزم کنترل های بیشتری نسبت به روش ناگهانی انگلیس است.

این نهاد درمورد تائید واکسن شرکت فایزر در انگلیس توضیح داد که مجوز عرضه مشروط، مناسب ترین سازوکار نظارتی برای استفاده در شرایط اضطرار کنونی است.

آژانس داروی اروپا روز سه شنبه بیان کرد که تا 29 دسامبر (9 دی) درمورد صدور مجوز برای واکسن شرکت فایزر تصمیم گیری می نماید.

قانونگذاران اتحادیه اروپا نیز تصمیم انگلیس را مورد انتقاد قرار داده اند. پیتر لیس نماینده اتحادیه اروپا که عضو حزب آنگلا مرکل صدراعظم آلمان است، گفت: این تصمیم را مشکل ساز می دانم و به کشورهای عضو اتحادیه اروپا توصیه می کنم این فرآیند را طبق همان روش تکرار ننمایند.

وی اضافه نمود: چند هفته آزمایش کامل از سوی آژانس داروی اروپا بهتر از صدور شتابزده مجوز واکسن است.

طبق مقررات اتحادیه اروپا، واکسن شرکت فایزر باید مجوز آژانس داروی اروپا را دریافت کند، اما کشورهای عضو این اتحادیه می توانند از روشی اضطراری استفاده نمایند که امکان توزیع واکسن در بازارهای داخلی این کشورها را برای مصرف موقت فراهم می نماید.

انگلیس مستلزم رعایت مقررات اتحادیه اروپاست، تا زمانی که در انتها امسال به طور کامل از این نهاد خارج گردد.

همچنین تیمو ولکن قانونگذار اتحادیه اروپا از گروه سوسیالیست که دومین گروه عظیم در مجلس اتحادیه اروپاست، گفت: یک رقابت دنیای آشکار برای عرضه واکسن به بازار در اسرع وقت برقرار است.

وی اضافه نمود: با این حال، معتقدم که بهتر است زمان گذاشت و از تضمین کیفیت، تاثیرگذاری و ایمنی واکسن و منطبق بودن آن با استانداردهای اتحادیه اروپا اطمینان یافت.

انگلیس به عنوان اولین کشور دنیا، واکسن کووید 19 تولیدشده در شرکت های داروسازی فایزر و بایون تک را تایید نموده است.

وزیر بهداشت انگلیس بیان کرد که آژانس نظارت بر داروی انگلیس مجوز استفاده از این واکسن را صادر نموده است و خدمات سلامت همگانی کشور از ابتدای هفته آینده آمادگی شروع واکسیناسیون را دارد. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 777

به "هشدار اتحادیه اروپا درمورد عواقب خطرناک رقابت بر سر واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار اتحادیه اروپا درمورد عواقب خطرناک رقابت بر سر واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید