نشست خبری سران آمریکا و هند ، ترامپ: دهلی نو سه میلیارد تسلیحات از آمریکا می خرد

به گزارش بیست آمار، رئیس جمهور آمریکا که در سفر به کشورهای دیگر بیش از هر چیز به فکر فروش تسلیحات نظامی است گفت که دهلی نو سه میلیارد دلار تسلیحات نظامی پیشرفته از آمریکا می خرد.

نشست خبری سران آمریکا و هند ، ترامپ: دهلی نو سه میلیارد تسلیحات از آمریکا می خرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که به منظور سفر دو روزه در هند به سر می برد روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با نارندرا مودینخست وزیر هند اظهار داشت که دولت هند با خرید سه میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی از آمریکا موافقت کرده است.

با توجه به اختلافات میان واشنگتن و دهلی نو بر سر خرید تسلیحات روسی، بسیاری از تحلیلگران هدف اصلی سفر ترامپ به هند را اعمال فشار به این کشور برای لغو خریدهای تسلیحاتی از مسکو و خرید تسلیحات از آمریکا می دانند.

به گفته ترامپ، واشنگتن و دهلی نو دو قرارداد فروش تسلیحات امضا کردند که یکی از آنها مربوط به خرید بالگردهای نظامی آمریکایی است.

ترامپ گفت: این سفر برای هر دو کشور خیلی سازنده بود. صبح امروز ما همکاری های دفاعی میان دو کشور را با توافق خرید تسلیحات هند از آمریکا به ارزش سه میلیارد دلار توسعه دادیم، تسلیحاتی بسیار پیشرفته و مدرن شامل بالگردهای آپاچی رومئو MH-16.

بنا به گزارشها، این توافق همچنین شامل خرید 24 هواپیمای چندمنظوره MH-60R سی هاوک نیز است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به منظور دیدار و رایزنی با مقامات هند روز دوشنبه وارد فرودگاه احمدآباد بزرگترین شهر ایالت گجرات در غرب این کشور شده بود و مورد استقبال کم نظیر از طرف نارندرا مودی قرار گرفت. برخی منابع خبری می گویند که میزبانی هند از ترامپ بیش از ده میلیون دلار خرج روی دست دولت هند گذاشته است.

نخست وزیر هند روز گذشته در یک ورزشگاه صدهزارنفری پر از تماشاگر از ترامپ میزبانی کرد و دو طرف برای حضار به ایراد سخنرانی پرداختند.

ترامپ طبق عادت چند سال اخیر خود در مقام ریاست جمهوری آمریکا، به محض ورود به هند به تمجید و تعریف از تسلیحات و تجهیزات آمریکایی پرداخت و آنها را بهترین و ترسناک ترین تجهیزات نظامی در جهان خواند.

هند یکی از شرکای اقتصادی و سیاسی آمریکا محسوب می شود، با این حال تصمیم دولت دهلی نو برای خرید سامانه موشکی اس-400 و دیگر تسلیحات نظامی از روسیه باعث نگرانی واشنگتن شده است.

دولت آمریکا از هند خواسته از خرید سامانه اس-400 صرف نظر کند و به جای آن سامانه آمریکایی پاتریوت بخرد. اما دهلی نو تاکید کرده است که خرید سامانه اس-400 متناسب با نیازهای تسلیحاتی این کشور است و قصد ندارد از خرید آن صرفنظر کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 224

به "نشست خبری سران آمریکا و هند ، ترامپ: دهلی نو سه میلیارد تسلیحات از آمریکا می خرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست خبری سران آمریکا و هند ، ترامپ: دهلی نو سه میلیارد تسلیحات از آمریکا می خرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید