نانو واکسن ضدکرونایی نانویی بالای 90 درصد اثربخشی دارد

به گزارش بیست آمار، یک شرکت خارجی که واکسن حاوی نانوذرات برای مقابله با ویروس کرونا فراوری نموده است، از اثربخشی 90.4 درصدی این واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی اطلاع داد.

نانو واکسن ضدکرونایی نانویی بالای 90 درصد اثربخشی دارد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، طبق اعلام شرکت نوواواکس (Novavax)، نتایج آزمایش فاز سوم کارآزمایی بالینی روی نانوواکسن ضد کرونای این شرکت در آمریکا و مکزیک، اثربخشی 90.4 درصد را نشان می دهد.

گریگوری گلن، رئیس تحقیق و توسعه نوواواکسدر این باره گفت: نتایج این آزمایش با کارایی و مشخصات ایمنی که این واکسن قبلاً در آزمایش فاز 3 در بریتانیا نشان داده بود، مطابقت دارد.

گلن ادامه داد: قاره های مختلف، جمعیت های مختلف، ویروس های مختلفی دارند، با این حال، ما هنوز هم شاهد تأثیر بسیار خوب این واکسن هستیم. این همان چیزی است که شما می خواهید داشته باشید.

این مطالعه در ماه دسامبر شروع شد و 29960 بزرگسال در 113 سایت در آمریکا و شش سایت در مکزیک ثبت نام کردند. به بعضی از شرکت کنندگان دارونما داده شد و به بعضی دیگر دو دوز واکسن نوواواکس با فاصله 21 روز تزریق شد.

این شرکت در بیانیه خود گفته است که این واکسن به خوبی تحمل می گردد و عوارض جانبی شایع شامل درد در محل تزریق، کمتر از سه روز و خستگی، سردرد و درد عضلانی کمتر از دو روز را هم در پی دارد. این شرکت اظهار داشت که همه این موارد در افراد مورد آزمایش خفیف است.

بیشتر موارد در افراد پرخطر، مانند افراد بالاتر از 65 سال، با بیماری های خاص یا قرار گرفتن در معرض مکرر کووید 19 بود. این شرکت بیان کرد که اثربخشی واکسن در جمعیت های پرخطر 91 درصد است.

تجزیه و تحلیل نهایی از نتایج آزمایش فاز 3 نوواواکس در بریتانیا، نشان داده بود که این واکسن دارای اثربخشی کلی 89.7 درصد است و اثر آن برابر 96.4 درصد در برابر ویروس کرونای اصلی و 86.3 درصد در برابر نوع B.1.1.7 است همان سویه ای که به ویروس انگلیسی معروفیت یافته است.

واکسن ویروس کرونای نوواواکس، به نام NVX-CoV 2373، با سه واکسنی که در آمریکا استفاده می گردد، فرق دارد. این واکسن برای تحریک پاسخ ایمنی به آنچه فناوری نانوذرات نوترکیب و کمکی نوواواکس موسوم است متکی است.

نوواواکس گفت که میخواهد در آمریکا برای مجوز استفاده اضطراری از واکسن خود در سه ماهه سوم امسال درخواست کند و در راستا فراوری حدود 100 میلیون دوز در ماه تا سرانجام سه ماهه سوم است.

واکسن نواواکس از یک پروتئین سنبله ویروس کرونا استفاده می نماید. این شرکت سال هاست که روی توسعه فناوری نانوذرات نوترکیب خود کار نموده و اولین واکسن ضدکرونا خود را با استفاده از این روش در بهار فراوری کرد. در تابستان، آزمایش های بالینی اولیه نشان داد که این واکسن بی خطر است و کارآزمایی های دیگری هم در آمریکا و سایر کشور ها وارد مرحله برنامه ریزی شد.

واکسن به صورت تزریق در دو دوز بوده که با وارد کردن یک بخش پروتئینی پاسخ ایمنی را در بدن ایجاد می نماید و پادتن هایی در بدن تشکیل می گردد که از اتصال ویروس کرونا به سلول های گیرنده جلوگیری می نماید. این پروتئین با مواد کمکی ویژه این شرکت ترکیب شده است، ماده ای که برای افزایش عملکرد واکسن طراحی شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1147

به "نانو واکسن ضدکرونایی نانویی بالای 90 درصد اثربخشی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانو واکسن ضدکرونایی نانویی بالای 90 درصد اثربخشی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید