نامه طالبان به رهبران جناح مقابل چه هدفی را دنبال می نماید؟

به گزارش بیست آمار، نامه طالبان به سران احزاب و رهبران جناح مخالف برای گفت وگوهای انفرادی با این گروه در صف جمهوریت یک حرکت نفاق افکنانه تحلیل و تفسیر و با آن مخالفت شده است.

نامه طالبان به رهبران جناح مقابل چه هدفی را دنبال می نماید؟

گروه طالبان در تازه ترین اقدامات خود نامه هایی به رهبران احزاب و شخصیت های سیاسی مخالف خود در افغانستان فرستاده و در آن نامه ها از آنها خواسته است با طالبان به صورت خصوصی وارد مذاکره شوند.

سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در گفت وگو با رسانه ها تائید نموده است که طالبان نامه ای به عبدالله عبدالله رئیس این شورا با چنین محتوایی فرستاده و از وی خواسته است که با طالبان وارد مذاکره گردد.

فریدون خوزون گفت: این اقدام گروه طالبان با هدف ایجاد تفرقه در صف جمهوریت انجام شده اما این ترفندهای طالبان تا به امروز بی نتیجه بوده و صف جمهوریت محکم و واحد خواهد بود.

منابع داخلی افغانستان همچنین گفته اند که چنین نامه هایی برای حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز فرستاده شده و از وی هم خواسته شده است که با طالبان مذاکره کند.

دیگر رهبران احزاب و شخصیت های سیاسی تا به امروز در این باره اظهار نظری ننموده اند، اما محتمل است شمار دیگری از سیاستمداران مطرح افغانستان چنین نامه هایی دریافت نموده باشند.

این نامه طالبان با واکنش های متفاوتی روبرو شده که بعضی آن را مفید خوانده و بعضی دیگر گفته اند که با هدف تفرقه افکنی انجام شده است.

عطاءالرحمان سلیم معاون شورای عالی مصالحه ملی و از افراد نزدیک به عبدالله عبدالله گفته است که چنین اقداماتی نتیجه نمی دهد و ما در پاسخ به طالبان گفته ایم که اقدام فردی هیچ طرفی را به هدف نمی رساند.

اما گل رحمان قاضی استاد دانشگاه و رئیس سابق کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان گفته است: مذاکرات فردی و مستقیم با طالبان می تواند یک راه چاره برای به نتیجه رسیدن زودتر برای تأمین صلح باشد.

پیش از این نیز طالبان در اقدام دیگری از شماری رهبران سیاسی افغانستان خواهان بیعت شده و یا گزینه های دیگری را برای آنها مطرح نموده بودند.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور سیاسی افغانستان در سالروز تجلیل از یک رهبر جهادی سابق در کابل گفت که طالبان نامه ای به وی فرستاده و چند انتخاب را به وی پیشنهاد نموده است.

وی اضافه کرد، طالبان از وی خواسته است که هزاره ها با طالبان بیعت نمایند و یا در صف طالبان قرار گرفته و با دولت کنونی بجنگند.

محقق گفت که پشنهاد دیگر طالبان این است که هزاره ها در صحنه سیاسی این کشور بی طرف مانده و از حمایت دولت نیز دست بردارند.

این رهبر سیاسی افغانستان گفت: پیشنهاد طالبان به هزاره ها چند گزینه دارد اما از بعضی دیگر از رهبران از جمله عبدالرب رسول سیاف از سیاستمداران شناخته شده و عالم برجسته اهل سنت این کشور تنها خواسته اند که با طالبان بیعت کند.

اکنون که نظامیان خارجی تصمیم گرفته اند افغانستان را به طور کامل ترک نمایند و نشست استانبول برای تأمین صلح نیز در شرایط نامعلومی قرار گرفته است، موضع گیری و واکنش های مخالفان طالبان از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت پراکندگی در صف جمهوریت، می تواند به نفع طالبان باشد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1046

به "نامه طالبان به رهبران جناح مقابل چه هدفی را دنبال می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه طالبان به رهبران جناح مقابل چه هدفی را دنبال می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید