ناجا: در پرونده مرگ منصوری هیچ فردی دستگیر نشده است

به گزارش بیست آمار، رئیس پلیس بین الملل ناجا در ارائه شرحات درمورد مرگ متهم غلامرضا منصوری گفت: با توجه به تحت نظر بودن متهم، پلیس رومانی باید شرح دهد که چه اتفاقی برای منصوری روی داده که منجر به مرگ وی شده، منتظریم تا شرح ماوقع برای ما ارسال شود تا با هماهنگی قوه قضائیه سایر اقدامات را انجام دهیم.

ناجا: در پرونده مرگ منصوری هیچ فردی دستگیر نشده است

به گزارش ایرنا، سردار هادی شیرزاد در مورد اینکه چرا منصوری در رومانی در بازداشت نماند، گفت: درخواست پروفایل دی ان دی جنازه فوت شده را داده ایم و تا به امروز در پرونده مرگ منصوری هیچ فردی دستگیر نشده است.

زمانی که برای یک متهم اعلان قرمز صادر شود، دادگاه کشوری که متهم در آن حضور دارد، بر اساس مستندات کشور درخواست کننده اعلان قرمز، برای محاکمه وی زمانی را تعیین می کند، نوبت دادگاه آقای غلامرضا منصوری نیز در تاریخ 22 تیر تعیین شده بود، متهمی که برایش اعلان قرمز صادر شده، تحت نظر پلیس و قوه قضائیه آن کشور قرار خواهد داشت. همچنین متهم یا باید بازداشت شود و به زندان برود یا اینکه تحت الحفظ و ممنوع الخروج باشد، درباره آقای منصوری با توجه به شرایط کرونایی، حکم قاضی رومانی مبنی بر بازداشت وی در زندان نبود و برای ما نیز در نامه ای اعلام کردند که تا تاریخ برگزاری دادگاه، زیرنظر پلیس و قوه قضائیه خواهد بود و ممنوع الخروج است.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در مورد ابهامات و آخرین اخبار پرونده منصوری گفت: بعد از این مرگ متهم منصوری، نامه ای از پلیس بین الملل بخارست به پلیس بین الملل تهران ارسال شد، در این نامه توضیحاتی در مورد مرگ منصوری داده و همچنین عنوان شده بود که این فرد خودکشی کرده و جنازه آن به واحد جنایی بخارست منتقل شده است، در این نامه هویت فرد فوت شده، غلامرضا منصوری عنوان شده بود.

شیرزاد افزود: بعد از این اتفاق خبر به بازپرس پرونده مرتبط با منصوری منتقل شد، در مورد این حادثه قوه قضائیه سوالاتی داشت، مجموعه سوالات دستگاه قضا، به پلیس اینترپل ارسال و از پلیس بین الملل بخارست درخواست شد که اطلاعات تکمیلی را به پلیس بین الملل تهران ارسال کند.

وی با بیان اینکه یکی از درخواست های ایران از پلیس رومانی، اعزام که یک تیم کارشناسی برای بررسی میدانی صحنه حادثه بود، اظهار کرد: پلیس رومانی خواهان پیگیری این درخواست از راستا دیپلماتیک شد و به همین خاطر، از طریق قوه قضائیه درخواستی از راستا دیپلماتیک برای کشور رومانی ارسال شد.

سردار شیرزاد در مورد نحوه ارتباط و تعامل با پلیس بین الملل رومانی برای پیگیری این پرونده، افزود: پلیس های بین الملل از طریق یک سامانه داخلی به نام هر روز هفته و 24 ساعته دائما باهم در ارتباطند، در این سامانه اخبار و درخواست ها رد و بدل می شود و در مورد مجرمین مصاحبه می شود، پلیس اینترپل بخارست هم یکی از این پلیس ها است که ارتباط دائمی با پلیس اینترپل تهران دارد.

وی در مورد عملکرد پلیس بین الملل بخارست در این حادثه، گفت: پلیس رومانی در این ماجرا سعی کرد، آنچه که در توان داشته در اختیار پلیس بگذارد، اما گاهی به خاطر نیاز به مجوز مراجع قضایی و دادستانی رومانی محدودیت هایی به وجود آمده و آن ها اعلام کردند از راستا دادستانی و دستگاه قضایی رومانی برای برخی هماهنگی ها و ارسال مستندات باید عبور شود. اما با وجود این محدودیت ها، مستندات متعددی را برای ایران ارسال کردند و علاوه بر این پیگیر هستند که درخواست های متعدد ما، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در مورد برخی ابهامات و مطالب مطرح شده در مورد زنده بودن منصوری، گفت: بعد از اعلام رسمی خبر این حادثه، بلافاصله از اینترپل بخارست در مورد هویت فرد فوت شده و نحوه حادثه سوال شد و آن ها در مستنداتی که اخیرا مطرح کردند توضیح داده اند که فرد فوت شده، بر اساس مستندات و مدارکی که به همراه داشته تعیین هویت شده و مرگ این فرد را پلیس رومانی به نام غلامرضا منصوری تایید و برای ما ارسال کرده است.

جسد غلامرضا منصوری ساعت 14:30 روز جمعه سی ام خرداد، در لابی هتل دوک در بخارست رومانی پیدا شد؛ براساس آنچه رسانه های رومانی با استناد به نتایج اولیه کالبدشکافی، گزارش داده اند مرگ او در اثر جراحات برخورد با سطحی سخت، رخ داده است.

منصوری متهم ردیف نهم پرونده مرتبط با اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه بود؛ به گفته رسول قهرمانی نماینده دادستان، منصوری یک ماه بعد از دستگیری طبری، تلفن خود را در ایران گذاشت و از ایران خارج شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 533

به "ناجا: در پرونده مرگ منصوری هیچ فردی دستگیر نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناجا: در پرونده مرگ منصوری هیچ فردی دستگیر نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید