مواجهه ادبیات با بحران هایی مثل کرونا

به گزارش بیست آمار، مجید راستی با بیان این که ادبیات بخش عمیق مسائل است، از مواجهه ادبیات با بحران هایی مثل کرونا می گوید.

مواجهه ادبیات با بحران هایی مثل کرونا

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت وگو با خبرنگاران درباره مواجهه ادبیات با بحران هایی مثل جنگ، بلایای طبیعی و بیماری های همه گیر از جمله کرونا، اظهار کرد: شکل های مختلفی برای مقابله با بحران ها وجود دارد. اگر به مسائل بچه ها نگاه کنیم، یک سری از مسائل مانند کرونا هست اما به این شکل فراگیر نبوده است. حالا که این رخ داده عظیم ترها کارهای مختلفی می نمایند تا کمترین صدمه به بچه ها وارد شود. یکی از چیزهایی که بچه ها به نوعی آن را از دست دادند، حضور در فضاهایی بود که جمع می شدند و بازی می کردند.

او اضافه کرد: ادبیات یکی از منابعی است که بچه ها می توانند به وسیله آن با این نوع مسائل مقابله نمایند؛ اما تا حدی می تواند بچه ها را همراهی کند. زمانی که بچه ها کتاب می خوانند در واقع بخشی از وقت شان را می گذارند تا با دنیای آدم ها و ماجراها و فرهنگ ها آشنا شوند و شناخت خود را نسبت به دنیای بیرون از خودشان بیشتر نمایند. در واقع ادبیات می تواند بچه ها را وارد دنیاهایی کند و بحران ها و مسائلی را که در آن ها هست، به بچه ها نشان دهد و به نوعی تجربه ذهنی بچه ها را بالا ببرد.

راستی درباره فراوریات ادبی مرتبط با کرونا در دوران کرونایی هم گفت: ادبیات مانند خبر نیست که صبح اتفاق بیفتد و نهایتاً تا شب در دسترس مردم باشد یا روزنامه نیست که بلافاصله مسئله ای را منعکس کند و مخاطب بتواند از آن استفاده کند. زمانی که یک کتاب بخواهد منتشر شود در شرایط عادی و با توجه به شرایط ناشر و برنامه ریزی هایی که برای فراوری کتاب دارد، از یک سال تا 10 سال طول می کشد. از زمانی هم که بحران کرونا پیش آمده، ناشران هم به سهم خودشان کوشش نموده اند اما مانند هر شغل دیگری با وقفه و کندی روبه رو شده اند. اگر نویسنده ای هم بخواهد برای این موضوع قصه ای بنویسد، البته قصه ای که به درد بخورد، زمان می برد؛ یعنی حتی اگر الان هم کارهایی نوشته شده باشد برای تبدل شدن به کتاب قطعا در مرحله آماده سازی است و با توجه به شرایط پیش آمده، فعالیت ناشران کمتر از نصف شده است؛ ما با شرایطی روبه رو بودیم که یک ماه کل مشاغل غیرضروری از جمله نشر تعطیل شد. این وقفه ها ضربه کاری می زند.

او در ادامه اعلام نمود: ادبیات زمان بر است و تا یک اثر خلق شده و به مرحله آماده سازی و تکثیر برسد و بعد در دسترس بچه ها قرار بگیرد زمان خواهد برد. از طرف دیگر ما یک واقعیت تلخ هم جدای بحران کرونا داشتیم، آن هم تیراژ کتاب است؛ تیراژ کتاب ها آن قدر پایین آمده که اگر کتابی که فراوری می شود، فقط در دسترس بچه های تهران قرار بگیرد چیزی نمی شود، تیراژ 1000 نسخه برای یک منطقه هم کفاف نمی دهد، در هر منطقه چندین هزار بچه هست.

نویسنده قصه های فندق و پسته، پل آشتی و پسر کوچولویی به اسم غوره تاکید نمود: ادبیات بخش عمیق مسائل است، مانند دریا است، هرچه به عمق دریا می روید امواج نمود ندارد اما وجود دارد. بنابراین ادبیات به سهم خود و با کوشش کسانی که در این راستا کار می نمایند، قطعا کارهایی خلق خواهد نمود که با فاصله زمانی به دست بچه های محدودی خواهد رسید. رد پای هر بحرانی که به زندگی انسان ها برمی شود در قصه هایی از ادبیات نمود پیدا نموده، همان طور که از گذشته ها داریم، قطعا این مسئله نیز خود را نشان خواهد داد. اما آن چه در حال حاضر مهم است، این است که بچه ها تشویق شوند تا مقداری از وقت شان را به مطالعه بگذرانند و این مهم است که مطالعه نمایند، همفکری داشته باشند و نظرات خود را با دوستان شان مبادله نمایند، کتاب مشخصی انتخاب نمایند و روحیه شان را با مطالعه و حفظ دوستی ها تقویت نمایند.

مجید راستی همچنین درباره این که کرونا می تواند به عنوان یک سوژه دنیای دریچه ای رو به ادبیات دنیا باز کند، گفت: به اعتقاد من ادبیات همه کشورها به هم نزدیک است زیرا با مسائل انسانی سر و کار دارد؛ خشم، نفرت و عشق موضوعاتی است که بین همه انسان ها مشترک است و ادبیات و هنر از همین چیزها خلق می شود و بیان نماینده همین مسائل است. نگاه انسانی این کشور و آن کشور ندارد، مسائل، مفاهیم و موضوعات انسانی بین همه ملیت ها مشترک است با ویژگی های منطقه ای، مسائل انسانی هم در دسترس همه ادبیات ها و هنر است؛ مثلا جنگ ضایعه ای در زندگی ملت هاست که برای بعضی از کشورها پیش آمده اما مسائلی مانند صلح، مهربانی، دوستی و کوشش برای پیشرفت چیزهایی است که بخصوص در ادبیات کودک نسبت به ادبیات عظیمسال بیشتر دیده می شود اما جا دارد باز هم بر روی آن ها کار شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1080

به "مواجهه ادبیات با بحران هایی مثل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواجهه ادبیات با بحران هایی مثل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید