مهرداد اسکویی: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم

به گزارش بیست آمار، ایرنا/ کارگردان مستند رویاهای دم صبح گفت: امروز این کرونا است که جهان را به قبل و بعد از خود تقسیم کرده است و اجازه خطا در مواجهه با آن را نداریم.

مهرداد اسکویی: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم

مهرداد اسکویی درباره برگزاری جشنواره های سینمایی و رویدادهای هنری در شرایط کرونایی، گفت: بعد از سال 1918 که جهان تجربه آنفلوانزای اسپانیایی را به صورت گسترده پشت سر گذاشت، امروز این کرونا است که جهان را به قبل و بعد از خود تقسیم کرده است. در این شرایط احترام به سلامت انسان ها همواره باید در اولویت قرار گیرد. هر رویدادی باید از تمامی هنرمندان و چهره های اجرایی فعال در آن مراقبت کند.

وی با تأکید بر موضع مخالف خود نسبت به برگزاری فیزیکی جشنواره های سینمایی گفت: این رویدادها به خوبی می توانند در فضای آنلاین برگزار شوند. کما اینکه تجربه پیروز سینماحقیقت هم نویدبخش همین رویکرد بود.

این مستندساز با اشاره به برخی نگرانی ها بابت برگزاری محافل فیزیکی در جشنواره های سینمایی تأکید کرد: حتی اگر یک نفر مبتلا به این بیماری شود و فرآیند برگزاری یک رویداد، مسبب آن باشد، شخصا فکر می کنم در عمل، ضد آن چیزهایی که در جشنواره ها برای آن ها کار می کنیم، عمل کرده ایم. سلامت انسان ها آنقدر حائز اهمیت است که هرگونه خطایی می تواند پایبندی ما به مباحث اخلاقی را دچار چالش های جدی کند.

کارگردان مستند آخرین روزهای زمستان که داوری بخش مستند و داستانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی را بر عهده دارد، گفت: شخصا با تمام توانم در کنار جشنواره فیلم کوتاه رضوی ایستاده ام و بسیار علاقه مندم آثار فیلمسازان جوان حاضر در این رویداد دیده شود. در عین حال معتقدم ما باید اولین افرادی باشیم که جنسی از اخلاق مداری و نگاه انسانی نسبت به هم نوع را داشته باشیم و ملاحظات بهداشتی را هم به صورت فردی رعایت کنیم.

اسکویی گفت: خوشحالم که جشنواره چهاردهم رضوی در گرگان و با دبیری فردی آشنا به حوزه سینمای کوتاه برگزار می شود. مجموعه همکاران این رویداد در شرایط مالی و بحرانی که دامن گیر همه رویدادهای سینمایی شده است، با ایثار این رویداد را با چنین کیفیتی برگزار می کنند. به سهم خود از تک تک شان سپاسگزاری می کنم.

عضو هیأت داوری بخش مستند و داستانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی درباره این رویداد هم گفت: تا به امروز در چند دوره از جشنواره فیلم کوتاه رضوی به نام داور حضور داشته ام و فکر می کنم این رویداد به گونه ای است که فیلمسازان به خوبی از آن استقبال می کنند. سال ها قبل حوزه هنری جشنواره ای با تمرکز بر فیلم های معناگرا و دینی برگزار می کرد که امروز جشنواره رضوی به خوبی جایگزین آن رویداد شده است.

این کارگردان سینمای مستند تأکید کرد: در دوره هایی داور این رویداد بوده ام و به خصوص در این دوره، فیلم های بسیار خوبی را در جشنواره دیده ام و خیلی خوشحالم که این فرصت برایم مهیا شده تا شاهد فیلم های مستند و داستانی با این کیفیت در این رویداد باشم.

اسکویی درباره وجه تمایز جشنواره رضوی با دیگر رویدادهای موضوعی در سینما که معمولا عمر کوتاهی دارند، تأکید کرد: در زمینه استمرار برگزاری یک رویداد، مدیران اجرایی و حامیان مالی نقش مهمی دارند. جشنواره رضوی علاوه بر این ویژگی، رویدادی است که فیلمسازان سینمای کوتاه ما علاقه ویژه ای به آن دارند چراکه رویکرد متفاوتی نسبت به موضوعات معناگرا و انسانی دارد.

وی گفت: این جشنواره به صورت خیلی گسترده، مضامین متنوعی را در خود جای می دهد و به همین دلیل بخش عمده ای از سینمای کوتاه ایران می تواند در این رویداد سهیم شود. به خصوص که سینمای ایران در عرصه ملی و بین المللی به ٌصورت ویژه با این مضامین شناخته می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1185

به "مهرداد اسکویی: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهرداد اسکویی: اجازه خطا در مواجهه با کرونا را نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید