مراکز دیده بانی ترکیه در ادلب؛ اهرم قدرتمند ارتش سوریه

به گزارش بیست آمار، مراکز دیده بانی نظامی ترکیه در حومه ادلب، که در چارچوب اجرای توافق کاهش تنش ایجاد شدند، به مثابه یک بار و نقطه ضعف کُشنده ای برای طرف تُرکی تبدیل شده است؛ چرا که 7 تا از آنها در محاصره ارتش سوریه است که می تواند این مراکز را در صورت لزوم، منهدم کند.

مراکز دیده بانی ترکیه در ادلب؛ اهرم قدرتمند ارتش سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالباری عطوان تحلیلگر مطرح دنیا عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم به اوضاع میدانی در شمال سوریه و تنش های نظامی اخیر میان سوریه و ترکیه پرداخته است.

عطوان طبق معمول مقاله خود را با چند سوال شروع نموده است: چرا پوتین ملاقات با اردوغان برای حل مسالمت آمیز اوضاع در ادلب را رد می نماید؟ مراکز دیده بانی نظامی ترکیه در این استان چگونه به اهرم فشار قوی در دست ارتش سوریه تبدیل شده است؟ سناریوهای مورد انتظار در چند روز آینده چیست؟

عطوان نوشت: نکته قابل توجه این است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تا کنون به درخواست ملاقاتی که همتای تُرکی اش رجب طیب اردوغان آن را چند بار مطرح نموده تا طی آن درباره تشدید تنش درگیری ها در استان ادلب، افزایش احتمال تبدیل این تنش به جنگی فراگیر در نتیجه پیشروی ارتش سوریه و بازپس گیری ده ها روستا و شهرک و همچنین بازپس گیری سه شهر اصلی یعنی خان شیخون، معرة النعمان و سراقب و بازگشایی بزرگراه های بین المللی برای نخستین بار از سال 2010، که حلب و دمشق را و نیز حلب و لاذقیه را به هم مرتبط می نماید، بحث نمایند پاسخ نداده است.

مخالفت پوتین با درخواست اردوغان نشان دهنده نارضایتی او از تجهیزات نظامی ترکیه در منطقه ادلب است که با توافق سوچی میان این دو رئیس جمهوری در تناقض است و اردوغان کوشش می نماید رهبری روسیه را به شروع مذاکراتی جدید برای دستیابی به توافقی جایگزین وادار کند که آتش بس جدید و مجبور کردن نیروهای سوریه به عقب نشینی از تمامی اراضی و شهرهایی که طی هفته های اخیر بازپس گرفته اند و نیز دستیابی به تضمین هایی درباره تداوم حضور نظامی ترکیه در عفرین، جرابلس و الباب از بارزترین عناوین آن هستند.

شکست مذاکراتی، که هیئت های نظامی روسیه و ترکیه در آنکارا، پایتخت ترکیه درباره ادلب انجام دادند به معنای آن است که روس ها تمامی درخواست های ترکیه را را رد و بر پایبندی اردوغان به توافق سوچی و اجرای کامل آن و نیز خاتمه دادن به اسلوب مانورها جهت خرید زمان، اصرار می نمایند و در غیر این صورت گزینه نظامی که ارتش سوریه با پیشتیبانی هوایی و زمینی روسیه شروع نموده است تنها گزینه خواهد بود.

جنگ روانی، که از سوی اردوغان در بیانیه اش شروع شده است و در آن گفت که نیروهای در واکنش به کشته شدن 13 سرباز ترکیه در جریان موشک باران نیروهای سوریه علیه مرکز دیده بانی ترکیه در حومه ادلب، 101 سرباز سوریه را کشته اند، نتایج کاملا معکوسی داشته است. به ویژه زمانی که مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه- وابسته به معارضان- در بیانیه ای این ادعا را ردّ و تأکید کرد که هیچ سرباز سوی در هیچ گونه حملات موشکی ترکیه کشته نشده است. معلوم شد این بیانیه(اردوغان) در کوشش برای فرونشاندن خشم و عصبانیت افکار عمومی ترکیه به دلیل کشته شدن تعدادی از سربازان تُرک صادر شده است که احتمال می رود این رقم در صورت گسترش یافتن دایره درگیری ها در روزهای آینده افزایش یابد.

سه تحول مهمی وجود دارد که بایستی قبل از کوشش برای دستیابی به نتایج احتاقتصادی که می تواند به تشدید تنش میان سوریه و ترکیه گردد، مورد اشاره قرار بگیرد:

نخست: شکست شرط بندی طرف تُرکی به نیروهای معارض مسلح سوری و به ویژه ارتش آزاد ثابت شد؛ زیرا تمامی این عناصر از سه شهر اصلی خان شیخون و معره النعمان عقب نشینی کردند و ازآنها به شکلی که انتظار می رفت دفاع ننموده و ارتش سوریه بدون متحمل شدن تلفاتی جانی وارد این مناطق شد.

دوم: مراکز دیده بانی نظامی ترکیه (12 مرکز) در حومه ادلب، که در چارچوب اجرای توافق کاهش تنش در ادلب و حومه آن ایجاد شدند، به مثابه یک بار و نقطه ضعف کُشنده ای برای طرف تُرکی تبدیل شده است؛ چرا که 7 تا از این مراکز در حال حاضر در محاصره ارتش سوریه قرار دارند که در هر یک از آنها تقریبا یک صد سرباز ترکیه مستقر هستند و در صورت حمله ترکیه به نیروهای سوریه، می توان این مراکز را منهدم کرد و تمامی افراد حاضر در آنها را کُشت.

سوم: پشتیبانی روسیه از پیشروی ارتش سوریه بیش از هر زمان دیگری تقویت شده است. روز دوشنبه عناصر وابسته به جبهه النصره با دو فروند پهپاد پایگاه هوایی روسیه حمیمیم را هدف قرار دادند که یکی از آنها ساقط شد.

ارتش سوریه، روز سه شنبه در بیانیه ای تأکید کرد که به هرگونه حمله نیروهای ترکیه به نیروهای ارتش سوریه، که با هدف ممانعت از پیشروی این نیروها در حومه ادلب انجام می گردد، پاسخ خواهد داد. بعید نیست که بمباران مراکز دیده بانی محاصره شده ترکیه، که با چراغ سبز همپیمان روسی انجام شد، اولین پاسخ باشد.

نماینده آمریکا در ناتو اعلام نمود که کشورش در اردوگاه همپیمان تُرکیه ای در مواجهه با ائتلاف سوری- روسی قرار می گیرد که این موضع فقط به معنای ماهی دریافت از آب گل آلو است، بلکه همچنین به این دلیل است که این حمایت آمریکایی در وهله نخست جدی نیست و تحریک علیه شخص پوتین محسوب خواهد شد و از سوی دیگر، ترکیه را وارد جنگی می نماید که به فرسایشی اقتصادی و نظامی آن منجر خواهد شد و چه بسا به کودتای نظامی یا حتی انقلاب مردمی خواهد انجامید.

معتقدیم که پوتین طرح های جایگزینی در واکنش به هرگونه حمایت آمریکا یا ورود نیروهای ترکیه در ادلب دارد و مخالفتش برای هرگونه ملاقات با رجب طیب اردوغان عزم وی را برای پیشبرد طرح های مورد توافق با رهبری سوریه درباره بازپس گیری کامل ادلب و سپس حرکت به سمت شرق فرات را مورد تایید قرار می دهد.

اطلاعات رسیده از منابع موثق حاکی از آن است که پوتین به دلیل مخالفت اردوغان با پیشنهاد وی برای ملاقات با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، طی اجلاس سران در سوچی در اوج خشم قرار داشت. در جریان این اجلاس، که با نظارت روسیه برای احیای توافق آدانا- منعقد در سال 1998- برگزار گردید ملاقاتی علنی میان سرهنگ علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه و همتای ترکی اش هاکان فیدان انجام شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 158

به "مراکز دیده بانی ترکیه در ادلب؛ اهرم قدرتمند ارتش سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراکز دیده بانی ترکیه در ادلب؛ اهرم قدرتمند ارتش سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید