فارس من، مصوبه مورد استناد استانداری برای تعطیلی در آلودگی هوا شامل دانشگاه هم می گردد

به گزارش بیست آمار، یک مقام مسئول در وزارت علوم در پیگیری درخواست دانشجویان برای تعطیلی دانشگاه ها در روزهای آلوده، گفت: مصوبه مورد استناد استانداری درباره شرایط حاد و اضطرار آب و هوایی، اجازه تعطیلی مراکز آموزشی اعم از آموزش مقدماتی و عالی را بنا به تشخیص به استاندار می دهد البته وزارت علوم عضو این کمیته نیست.

فارس من، مصوبه مورد استناد استانداری برای تعطیلی در آلودگی هوا شامل دانشگاه هم می گردد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، بعضی کاربران فارس با ثبت سوژه در سامانه فارس من خواهان پیگیری تعطیلی دانشگاه ها در روزهای آلوده شده اند.

این کاربران معتقدند که متاسفانه یکی از رویه های نادرست موجود در ایام آلودگی هوا، تعطیلی مدارس و عدم تعطیلی دانشگاه ها است و درخواست دارند که خبرنگاران فارس این مطالبه را از مسؤولان پیگیری نمایند.

استانداری می تواند در شرایط حاد و اضطرار آب و هوایی، مراکز آموزشی اعم از آموزش مقدماتی و عالی را تعطیل کند

در پیگیری این سوژه، علیرضا عبداللهی نژاد مدیر روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، گفت: استانداری مصوبه ای در این باره دارد که مصوبه موجود استاندار را مکلف می نماید در شرایط حاد و اضطرار آب و هوایی، مراکز آموزشی اعم از آموزش مقدماتی و عالی را تعطیل کند.

عبداللهی نژاد ادامه داد: استانداری در شرایط اضطرار آلودگی هوا به این مصوبه استناد می نماید و بنابراین می تواند طبق این مصوبه تعطیلی را به دانشگاه ها هم تسری دهد.

وی خاطر نشان کرد: همچنان که در تعطیلی اخیر مؤسسات آموزش عالی به همین مصوبه استناد و دانشگاه ها تعطیل اعلام شد.

پیگیری تعطیلی دانشگاه ها در روزهای آلودگی هوا از وزارت علوم

عبداللهی نژاد در پاسخ به خواسته دانشجویان برای تعطیلی دانشگاه ها در روزهای اضطرار آلودگی هوا و پیگیری و رایزنی وزارت علوم از طرف دانشجویان در این باره، گفت: وزارت علوم در کمیته اضطرار آلودگی هوا عضو نیست که نظری داشته باشد و رأساً هم نمی تواند در این زمینه اقدامی انجام دهد.

وی ادامه داد: همچنان که وقتی مدارس تعطیل می گردد، وزارت آموزش و پرورش پیگیری نکرده است. وزارت علوم هم مانند وزارت آموزش و پرورش است و تفاوتی ندارد.

مدیر روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرح داد: به دلیل تعداد بسیار بیشتر دانش آموزان نسبت به دانشجویان و قرار داشتن قشر کودک و نوجوان در طبقه حساس جامعه از نظر سلامت، مدارس در صدر تعطیلی قرار می گیرند؛ علاوه بر این، بسیاری از دانش آموزان با وسیله نقلیه والدین به مدرسه رسانده می شوند.

اگر در هر بار آلودگی هوا دانشگاه را تعطیل کنیم با اختلال در آموزش روبرو می شویم

عبداللهی نژاد اظهارداشت: تعطیلی مراکز آموزش عالی شمشیری دولبه است؛ از یک سو آلودگی از نظر سلامت و حفظ جان مضر است و از سوی دیگر تداوم فرآیند آموزش هم مهم است.

این مقام مسؤول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه نمود: استانداردهای کمی و کیفی باید در طول ترم تحصیلی رعایت گردد؛ از حدود سه ماه قبل از شروع ترم، همه چیز از جمله زمان ثبت نام، انتخاب واحد، حذف واحد، سرانجام کلاس، تاریخ امتحان و سرانجام ترم معین است.

وی ادامه داد: وقتی در فصل پاییز و زمستان قرار می گیریم، اگر هر بار که آلودگی هوا رخ می دهد دانشگاه را تعطیل کنیم با اختلال در آموزش روبرو خواهیم شد و کار آموزش سخت خواهد شد.

عبداللهی نژاد توضیح داد: با این حال در مواردی که کمیته اضطرار آلودگی هوا زیر نظر استانداری تهران تشخیص داده که دانشگاه باید تعطیل باشد وزارت علوم تابع بوده است.

پیشنهاد تعطیلی زمستان به جای تابستان

عبداللهی نژاد درباره پیشنهاد تعطیلی یک هفته تا یک ماه مراکز آموزشی در نیمه دوم سال و جبران تعطیلی با شروع فعالیت از قبل از مهر ماه، گفت: در این باره هنوز بحث جدی نشده که از وزارت علوم اظهارنظر خواسته باشند؛ اگر بحث جدی باشد وزارت علوم می تواند کمیته ای از معاون آموزشی، معاون پژوهشی، معاون اداری اقتصادی و جمع منتخبی از رؤسای دانشگاه ها را تشکیل دهد و به صورت دقیق و کارشناسی اظهار نظر و تصمیم گیری کند.

این مقام مسؤول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: البته باز هم وزارت علوم نمی تواند رأساً اقدام کند و باید پیشنهاد را برای اجرایی شدن به دولت یا نهاد قانون گذاری ارجاع دهد.

وی تاکید نمود: نظر شخصی من این است که با تکرار شرایط آب و هوایی در سال های گذشته و پیشآمد اضطرار آلودگی هوا در زمستان می توان به این پیشنهاد عمل کرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 33

به "فارس من، مصوبه مورد استناد استانداری برای تعطیلی در آلودگی هوا شامل دانشگاه هم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، مصوبه مورد استناد استانداری برای تعطیلی در آلودگی هوا شامل دانشگاه هم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید