سیاست خارجی ایران در دوران بایدن چگونه خواهد بود؟

به گزارش بیست آمار، با پیروزی کاندیدای دموکرات ها در انتخابات آمریکا این سوال مطرح شده که تهران و واشنگتن چه سیاستی را در قبال یکدیگر اتخاذ خواهند کرد؟

سیاست خارجی ایران در دوران بایدن چگونه خواهد بود؟

مهسا مژدهی: ترامپ، توافق هسته ای را میراث اوباما می خواند و از آن متنفر بود و بالاخره پس از آنکه همه مخالفان خروج از برجام را از کاخ سفید بیرون کرد، پیروز شد تا از این توافق خارج شود. بایدن اما خود را ادامه ای بر دولت اوباما می داند و توافق هسته ای را به عنوان دستاوردی برای آمریکا یاد می نماید. او در دوران تبلیغات انتخاباتی گفته بود که به توافق با ایران باز می شود. اما به نظر نمی رسد که این وعده بایدن به معنای بازگشت فوری به برجام باشد.

تحریم های حدبیشتری که ترامپ علیه ایران وضع کرد بر میزان بی اعتمادی دو کشور نسبت به یکدیگر افزوده است . از سوی دیگر به نظر می رسد که اگر دولت بایدن بخواهد به برجام بازشود، نیازمند آن است که در خصوص بعضی از تحریم ها در داخل این کشور به اجماع برسد. ایران گفته است که حاضر نیست در خصوص مواردی که قبلا در خصوصش مصاحبه نموده، پای میز مذاکره بنشیند و از واشنگتن توقع دارد که به مفاد برجام، بدون هیچ قید و شرطی بازشود.

بایدن گفته است که بازگشت به توافق هسته ای را نقطه شروعی برای مذاکرات بعدی می داند. ایران اما با چنین رویکردی موافق نیست و گفته است تنها در صورتی مصاحبه با ایالات متحده را می پذیرد که این کشور در قالب کشورهای 5 + 1 و در خصوص بازگشت به مفاد توافق و حذف تحریم ها عمل کند. به نظر می رسد که بایدن قصد ندارد درهای دیپلماسی را بر سر مساله ایران ببندد. بسته به اینکه تیم وزارت خارجه او شامل چه کسانی باشد و مشاورانش چه رویکردی به مساله ایران داشته باشند، نتیجه متفاوت خواهد بود.

در خبرنگاران با نادر انتصار استادممتاز علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی به مصاحبه نشسته است:

سیاست دولت ترامپ علیه ایران، سیاست فشار حدبیشتری بر تهران بود. بایدن و دموکرات ها از ابتدا با این شیوه مخالف بوده اند. اما حالا که آنها انتخابات را برده اند، رویکرد دولت بایدن به رابطه با ایران و حذف تحریم ها چه خواهد بود؟

بایدن مایل است که تا اندازه ای که ممکن باشد روابط ایران و آمریکا را به آنچه اوباما شروع نموده بود برگرداند. البته این به این معنا نیست که تحریم ها کاملا حذف شوند. بعضی از تحریم ها بخصوص آنهائی را که ترامپ با دستورهای اجرائی اعمال نموده بود را رئیس جمهور آینده آمریکا میتواند در صورت تمایل حذف کند ولی بیشتر تحریمات موجود به سادگی قابل حذف نیستند و حذف آنها تنها به میل رئیس جمهور امکان پذیر نیستند

ایا همانطور که جو بایدن در پیش از انتخابات وعده میداد، بازگشت به توافق با ایران به سرعت و بدون پیش شرط انجام خواهد گرفت؟

درست است که جو بایدن بارها وعده بازگشت به برجام را داده است ولی آنچه که او از برجام قصد دارد، با آنچه که ایران قصد دارد تفاوت دارند. آنچه ایران انتظار دارد این است که دولت آینده آمریکا به تعهدات برجامی خود برشود ولی بایدن قصد دارد برجام را به عنوان قدم اول برای تدوین قرارداد وسیعی با ایران که شامل مهار کردن قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران میشود بکار اندازد و از قدرت نظامی و سیاسی ایران بکاهد. قبول چنین درخواستی برای کشوری مانند ایران مشکل و حتی خطرناک خواهد بود .

مقامات کشورمان مواضع خود را در خصوص آینده روابط با واشنگتن و مصاحبه با آمریکایی ها به طور روشنی اعلام نموده اند. اما در عمل ایران چه سیاست خارجی را در ارتباط با دولت جدید آمریکا باید در پیش بگیرد؟

ایران باید سیاست خارجی خود را چه در خصوص روابطش با آمریکا و چه با کشور دیگری روی محور منافع ملی و امنیت کشور بنا نهد. این نیاز به برنامه ریزی دراز مدت دارد و با شعار دادن قابل اجرا نخواهد بود. تأمین منافع مالی, سیاسی و امنیت ملی و همچنین حفظ یکپارچگی کشور باید تنها عواملی باشند که مشخص کننده سیاست خارجی ایران باشند.

بعضی نگرانند که دولت بایدن در صورتی که نتواند با تهران به نتیجه برسد، آسان تر از ترامپ بتواند اجماعی علیه ایران ایجاد کند. آیا دولت دموکرات ها تن به شرط و شروط ایران برای ادامه مصاحبه ها خواهد داد؟

خیر. همانگونه که در جواب سؤال اول گفتم دولت بایدن شرط و شروط خود را برای برگشت به برجام و مصاحبه با ایران خواهد داشت و بعضی از این شرایط ممکن است برای ایران قابل هضم نباشند. لذا هرگونه مذاکره احتمالی با دولت آینده آمریکا نیاز به برنامه ریزی حرفه ای دارد چون طرف آمریکائی با قدرت و با تیمی منسجم که می داند چه می خواهد روبروی ایران خواهد ایستاد .

چقدر امکان دارد که مشکل بین تهران و واشنگتن در دوران جو بایدن حل شود؟

مشکل بین تهران و واشنگتن در دوران ریاست جمهوری ترامپ بوجود نیامد و با رفتن او نیز از بین نخواهد رفت. اکنون بیش از چهل سال است که روابط بین ایران و آمریکا پیچیده و مشکل شده اند و با تغییر رئیس جمهور در آمریکا این دیوار قطور سیمانی بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا به آسانی فروپاشی نخواهد کرد.

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

بایدن تنش میان ایران و آمریکا را کاهش می دهد؟

آیا ترامپ از کاخ سفید دل خواهد کند؟

یک آمریکا؛ دو ملت

23/ 312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 743

به "سیاست خارجی ایران در دوران بایدن چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست خارجی ایران در دوران بایدن چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید