سکوت سنگین وزارت راه وشهرسازی برای تخصیص نیافتن اراضی دستگاه ها

به گزارش بیست آمار، در حالی که باید تا سرانجام شهریور دستگاه ها اراضی خود را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار می دادند اما هنوز بسیاری از دستگاه ها در این خصوص اقدامی نکرده اند.

سکوت سنگین وزارت راه وشهرسازی برای تخصیص نیافتن اراضی دستگاه ها

اجرای طرح نهضت ملی مسکن یکی از مهم ترین طرح های است که دولت برای تحقق آن وعده و وعید های بسیار زیادی داده اند وعده هایی که اجرای آن منوط به تخصیص زمین است.

طبق دستوری که وزیر راه وشهرسازی و بعلاوه رئیس جمهور برای تکمیل و تسریع در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن داده بود مقرر شده بود که دستگاه های دولتی هرچه سریعتر اراضی مازاد خود را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار دهند، اما تا به امروز تنها یکی از دستگاه ها از جمله جهاد کشاورزی این اراضی در اختیار دستگاه ها قرار می دهد.

براساس اساس ماده 10 قانون جهش فراوری مسکن زمین هایی که در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن و سایر سازمان ها قرار گرفته است باید در اختیار دولت و وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد و آنطور که مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعلام می نمایند بخش عمده ای از زمین های مورد احتیاج برای ساخت واحد های مسکونی طرح نهضت ملی مسکن شناسایی و جا نمایی شده است، اما آن چیزی که هم اکنون به عنوان مانعی بزرگ در جهت این طرح نمایان شده، تامین منابع مالی این پروژه است.

براساس این گزارش استانداران به عنوان روسای شورا های برنامه ریزی و توسعه استان ها باید تا سرانجام شهریور ماه سال جاری تکلیف یک میلیون و 500 هزار واحد زمین نهضت ملی مسکن را معین نمایند. تامین یک میلیون و 500 هزار واحد زمین برای طرح نهضت ملی مسکن از تکالیف شورا های برنامه ریزی و توسعه استان ها است که در پی تاکید رییس جمهور مبنی بر معین تکلیف تامین زمین مورد احتیاج برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن مورد توجه قرار گرفته است.

در راستای اعمال ماده 10 قانون طرح نهضت ملی مسکن، دستگاه های اجرایی که اراضی مازاد و غیرقابل استفاده دارند، باید به دولت عودت دهند تا در این طرح مورد استفاده قرار گیرد، در این راستا سازمان ملی زمین و مسکن با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طرح کاداستر یا حدنگار را در دستور کار قرار داده است تا شناسایی اراضی مازاد دستگاه های دولت و اراضی که تا به امروز اسناد مالکیت آن ها به نام دولت داده نشده است، شناسایی و در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

این در حالی است که چندی پیش فخاری مدیرعامل سازمان ملی زمین ومسکن اعلام نموده بود که در اجرای طرح نهضت ملی مسکن هیچ مسئله ای در تامین زمین وجود ندارد و زمین برای ساخت واحد های مسکونی مهیا است. او می گوید: به طور قطع در مراحل تکمیلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن، حضور مردم برای تامین مبالغ اولیه طرح، ثبت نام نهایی، طرف قرارداد شدن با مجریان و پیمانکاران و بعلاوه انجام تعهدات سازمان ها و بخش های مختلف دولتی در تامین زیرساخت ها هم در امور زیربنایی و هم امور روبنایی، الزامی است که اگر همگرایی لازم در این بخش ایجاد گردد، در موعد مقرر احتیاجمندی های مردم تامین می گردد.

اما به گفته بسیاری از مدیران شهر های نو و بعلاوه نمایندگان مجلس تا به امروز بسیاری از دستگاه ها اراضی مازاد خود را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار نداده است که یکی از این دستگاه ها وزارت نفت و بعلاوه وزارت علوم است که به گفته فخاری تا به امروز کم ترین اراضی را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار داده ا ست.

براساس این گزارش دولت میخواهد در قالب طرح جهش فراوری مسکن اقدام به تخصیص زمین به جای واحد مسکونی نمایند و در بعضی از شهر ها هم اقدام به ساخت واحد های مسکن ویلایی کند.

اما عدم تخصیص زمین به وزارت راه وشهرسازی خود زمینه ساز ایجاد مسائل بسیار برای ادارات کل راه وشهرسازی و بعلاوه دستگاه ها برای ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن می گردد؛ بنابراین باید پیگیری این موضوع در دستور کار قرار گیرد تا شاهد بهبود شرایط وتسریع در روند اجرای طرح جهش فراوری مسکن در کشور باشیم.

در همین رابطه هم اسماعیل حسین زهی عضو کمسیون عمران مجلس هم اعلام نموده است که در بازدید هایی که از بعضی استان ها داشته است تامین زمین پروژه ها هنوز سرعت خوبی ندارند و حتی می توان گفت پیشرفت فیزیکی بعضی از پروژه ها صفر درصد بوده است.

تا به امروز با وجود آنکه چند روز از مهلت معین شده برای واگذاری اراضی به دستگاه های مختلف گذشته، اما هنوز در این زمینه وزارت راه وشهرسازی اظهار نظری ننموده است چرا که اگر این دستگاه ها اراضی خود را واگذار ننمایند مستقیم به طبق قانون سند آن به وزات راه وشهرسازی واگذار می گردد، اما فعلا در این خصوص وزارت راه وشهرسازی سکوت سنگینی نموده است.

خبرنگاران مالی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 مهر 1401 بروزرسانی: 9 مهر 1401 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1562

به "سکوت سنگین وزارت راه وشهرسازی برای تخصیص نیافتن اراضی دستگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت سنگین وزارت راه وشهرسازی برای تخصیص نیافتن اراضی دستگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید