سازمان جهانی بهداشت: خطر سرایت کرونا از اجساد اندک است

به گزارش بیست آمار، سازمان جهانی بهداشت با انتشار گزارشی خطر بالقوه سرایت کووید-19 توسط اجساد را اندک ارزیابی و اظهار داشت که تا به امروز هیچ شواهدی دال بر انتقال ویروس کرونا به وسیله رسیدگی به جنازه افراد متوفی وجود نداشته است.

سازمان جهانی بهداشت: خطر سرایت کرونا از اجساد اندک است

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا بر اساس گزارش 24 مارس (5 فروردین) سازمان جهانی بهداشت پیرامون ملاحظات رسیدگی ایمن به جنازه متوفیان مظنون و قطعی ابتلا به بیماری کووید-19، خطر ابتلا به این ویروس مرتبط با تماس مستقیم با جنازه یا ترشحات آلوده به ویروس و یا تماس مستقیم با اشیاء آلوده به ویروس اعلام شده است.

این گزارش می افزاید، بر اساس شواهد موجود ویروس کووید-19 به وسیله تماس نزدیک بین افراد و یا مدفوع منتقل می گردد. از آنجایی که منشاء این ویروس جدید و فرایند پیشرفت آن هنوز به طور کامل تعیین نیست تا دسترسی به اطلاعات کامل تر باید احتیاط های بیشتر صورت داد.

در این گزارش آمده است، غیر از تب های هموراژیک (خونریزی دهنده) مانند ابولا و وبا، اجساد ناقل بیماری نیستند. فقط ریه اجساد مبتلا به آنفلوانزا، اگر در فرآیند کالبد شکافی سهل انگاری گردد، ویروس را انتقال دهد، در غیر این صورت اجساد عموما ناقل بیماری نیستند.

  • نیازی به سوزاندن اجساد نیست

سازمان جهانی بهداشت همچنین درباره ضرورت سوزاندن اجساد مبتلایان به کووید-19 نوشته است: شایع است افرادی که بر اثر بیماری های واگیردار فوت می نمایند باید سوزانده شوند که این مطلب درست نیست. سوزاندن بنا بر اعتقادها و آداب و رسوم انجام شده و ارتباطی با قواعد بهداشتی دفن اجساد ندارد.

این سازمان، همچنین لزوم سوزاندن متعلقات افراد فوت شده بر اثر کرونا را نیز رد و تاکید نموده که البسه آنها باید در دمای 60 تا 90 درجه شست وشو و سایر اقلام با الکل 70 درصد ضد عفونی گردد.

بخش دیگری از این گزارش به ملاحظات رسیدگی ایمن درخصوص خاکسپاری جنازه متوفیان مظنون و قطعی ابتلا به بیماری کووید-19 پرداخته و از افرادی که فاقد تجهیزات حفاظت شخصی هستند خواسته به دلیل آنکه ممکن است ویروس کرونا روزها روی سطوح و بدن متوفی باقی بماند، تماس غیرضروری با چنین جنازه هایی را به حداقل برسانند.

در این گزارش آمده است، افرادی که با جنازه در تماس هستند (مانند کادر بیمارستان و کارکنان سردخانه) باید پیش و پس از لمس جنازه دست های خود را شسته و از لباس های محافظتی مانند روپوش و دستکش استفاده نمایند. همچنین اگر احتمال ترشح از جنازه وجود دارد افراد باید از چشم بند و ماسک استفاده نمایند.

سازمان جهانی بهداشت با این حال یادآور شده تا زمانی که نکات ایمنی رعایت گردد، نیازی به استفاده از وسایل ویژه در حمل و انتقال متوفی وجود ندارد.

  • احتیاطات در خاکسپاری

این سازمان تاکید نموده که در همه مدت، کرامت و شان متوفی مطابق با آداب و رسوم مورد نظر قرار گرفته و خانواده آنها باید مورد احترام قرار گیرد. ضمن آنکه برخلاف شایعه ها باید از دفن شتابزده متوفی اجتناب گردد.

اگر اعضای خانواده بخواهند جنازه را بدون لمس کردن ببینند، با اجرای احتیاطات استاندارد می توان به آنها اجازه این کار را داد. اما اعضای خانواده قبل از این کار باید کاملا آموزش داده شوند تا از لمس کردن یا بوسیدن جنازه خودداری نمایند.

بزرگسالان بالای 60 سال و افراد دچار ضعف دستگاه ایمنی بدن نباید به طور مستقیم با جنازه متوفیان کووید-19 تماس داشته باشند.

بر اساس این راهنمای موقت فعلا شواهدی وجود ندارد که افراد به علت قرار دریافت در معرض جنازه های متوفیان کووید-19 به بیماری مبتلا شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 355

به "سازمان جهانی بهداشت: خطر سرایت کرونا از اجساد اندک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان جهانی بهداشت: خطر سرایت کرونا از اجساد اندک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید