درخواست سازمان حقوق بشر ژنو برای نجات زندانیان در عربستان

به گزارش بیست آمار، با افزایش میزان سرکوب گری در عربستان سازمان حقوق بشر و آزادی ژنو فراخوان خود را برای سازمان ملل متحد در خصوص آزادی تمام زندانیان سیاسی و آزادی بیان در این کشور فرستاد.

درخواست سازمان حقوق بشر ژنو برای نجات زندانیان در عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سعودی لیکس، شورای حقوق بشر و آزادی ژنو درخواست فوری خود را به تیم ویژه سازمان ملل در امور بازداشت های خودسرانه در مورد حمایت از حقوق آزادی بیان و سیاسی و همچنین مدافعان حقوق بشری در عربستان سعودی فرستاد.

شورای حقوق بشر از تیم سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه سازمان ملل خواست که فورا عبدالرحمن السدحان فعال سعودی را نجات دهند.

هفته گذشته یک دادگاه سعودی برای عبدالرحمن السدحان، فعال عربستانی حکم 20 سال حبس و 20 سال ممنوعیت سفر پس از پایان دوران حبس صادر کرد که فعالان و سازمان های حقوقی این حکم را محکوم و آن را بسیار ظالمانه توصیف کردند.

السدحان در مارس 2018 به دست نیروهای امنیتی سعودی بازداشت شد. وی در زندان الحائر در ریاض به سر می برد. وی پس از دو سال از بازداشت اجازه گفت وگو با خانواده خود را یافت.

این فراخوان همچنین شرایط وخیم حقوق بشر در عربستان را به دلیل سرکوب فزاینده آزادی بیان تحت حکومت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را تداعی می کند.

در این فراخوان همچنین نگرانی های سازمان های مدنی در مورد سرنوشت السدحان و ده ها زندانی آزادی بیان، قربانیان موج دستگیری های مدافعان حقوق بشر ، نویسندگان و روشنفکران در عربستان سعودی در سال 2018 بیان شده است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس کنندگان آمریکا صدور حکم 20 ساله علیه السدحان را وحشیانه توصیف کرد .وی در این باره گفت: این حکم ظالمانه درحالی صادر شده است که مقامات سعودی السدحان را سالهای طولانی بدون محاکمه زندانی کرده بودند.

پلوسی افزود: سرکوب آزادی بیان و نقض حقوق بشر در عربستان همچنان ادامه دارد که باید توسط همه آزادی خواهان در سراسر جهان محکوم شود.

همچنین یک مرکز حقوق بشر از مقامات سعودی خواست تا از زندانیان آزادی بیان مراقبت پزشکی کرده و برای احقاق حقوقی، انسانی، معیشتی آن ها تلاش کنند.

سازمان حقوق بشر خلیج فارس در مورد گزارش های دریافتی درباره ابتلا دکتر محمد القحطانی فعال سعودی به بیماری کرونا در داخل ابراز نگرانی کرد.

این سازمان حقوق بشری بر لزوم لغو دادگاه های القحطانی و سایر زندانیان سیاسی و آزادی بیان که بدون هیچ اتهامی در بازداشت به سر می برند تاکید کرد.

سازمان حقوق بشری خلیج فارس همچنین بر لزوم توقف فوری رفتار نامناسب مقامات سعودی با کلیه زندانیان از جمله ممانعت از خواندن مطالب و تماس با خانواده و وکلا تأکید کرد و گفت که این اقدامات حداقل قوانین استاندارد ملل متحد در مورد رفتار با زندانیان را نقض می کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1009

به "درخواست سازمان حقوق بشر ژنو برای نجات زندانیان در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست سازمان حقوق بشر ژنو برای نجات زندانیان در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید