درخواست دیده بان عربی آزادی رسانه ها برای آزادی خبرنگاران محبوس

به گزارش بیست آمار، دیده بان عربی آزادی رسانه ها امروز (شنبه) بار دیگر از مسؤولان مصری خواست روزنامه نگاران بازداشت شده در این کشور را آزاد نمایند.

درخواست دیده بان عربی آزادی رسانه ها برای آزادی خبرنگاران محبوس

به نوشته روزنامه عربی21، دیده بان عربی آزادی رسانه ها که دفتر آن در لندن واقع است، امروز در بیانیه ای با اشاره به اینکه آزادی هشت روزنامه نگار مصری اقدامی قابل تقدیر است، بار دیگر مسؤولان قاهره را به آزادسازی روزنامه نگاران بازداشت شده تشویق کرد.

در این بیانیه که همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات منتشر شد، آمده است: هنوز نزدیک به 70 روزنامه نگار و عکاس که حکم های بعضی از آنها حبس ابد است، در بازداشت به سر می برند.

در ادامه این بیانیه آمده است: بیشتر روزنامه نگاران بازداشت شده در مصر در بازداشت موقت به سر می برند و هنوز به دادگاه های مربوطه ارجاع داده نشده اند، بیشتر این افراد حداکثر مدت بازداشت موقت درج شده در قوانین را پشت سر گذاشته اند اما هنوز آزاد نشده اند و دوباره با اتهام های جدید در حبس نگه داشته شده اند.

این نهاد حقوقی تاکید نمود: در حالی بازداشت موقت باید تنها یک اقدام احتیاطی باشد، در طولانی مدت و بدون حکم قضایی به مجازاتی ناقض آزادی تبدیل می گردد، این روزنامه نگاران و عکاسان بازداشت شده هیچگونه جنایت تروریستی مرتکب نشده اند و تمام جرمشان فعالیت مطبوعاتی و یا بیان مسالمت آمیز نظراتشان است.

در ادامه این بیانیه آمده است: حق آزادی مطبوعات در قانون اساسی مصر و قوانین این کشور تضمین شده و طبق ماده 71 قانون اساسی مصر، بازداشت در پرونده های مطبوعاتی و تعطیلی دفاتر روزنامه ها ممنوع است.

دیده بان یاد شده طرح اتهامات جدید علیه روزنامه نگاران برای حبس دوباره آنها را محکوم و اعلام نمود: تعداد زیادی از روزنامه نگاران و عکاسان با اینکه بیمار بوده و به مراقبت های پزشکی احتیاج داشته اند، با این مساله روبرو شده اند. گرچه مجدی احمد حسین، روزنامه نگار 70 ساله مصری چند روز قبل پس از گذراندن هفت سال حبس آزاد شد، اما هنوز روزنامه نگاران سالخورده و بیمار در زندان های مصر وجود دارند از جمله جمال المحتجز که با وجود مشکلاتی در گرددن و ستون فقرات و کبد از دو ماه قبل در حبس است و یا عامر عبد المنعم، روزنامه نگار روزنامه الشعب و تعدادی دیگر.

این دیده بان در ادامه بار دیگر آزادی سایر روزنامه نگاران محبوس و عمل به قانون اساسی مصر را که ضامن آزادی و استقلال مطبوعات است، خواهان شد و توسعه کنترل امنیتی بر رسانه ها و استمرار مسدودسازی وب سایت ها را محکوم کرد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1059

به "درخواست دیده بان عربی آزادی رسانه ها برای آزادی خبرنگاران محبوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست دیده بان عربی آزادی رسانه ها برای آزادی خبرنگاران محبوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید