خبرنگاران کرونا و مسائل دارویی بیماران در گیلان

به گزارش بیست آمار، رشت - خبرنگاران - این روزها با شیوع ویروس کرونا در استان گیلان، درد ناشی از این بیماری و دل نگرانی های اطرافیان یک طرف و مسائل ناشی از این بیماری از جمله تهیه دارو از طرف دیگر زندگی مبتلایان به کرونا و خانواده هایشان را به شدت متاثر کرده است.

خبرنگاران کرونا و مسائل دارویی بیماران در گیلان

با آمدن کرونا ، چهره واقعی خیلی ها هم نمود عینی و بیرونی یافت و چه بسیار افرادی که نشاید نامشان را نهند آدمی.آنانی که با احتکار ماسک و الکل و سایر اقلام بهداشتی باعث شدند تا مردم ما با نبود و کمبود این اقلام در بحران ویروس کرونا دچار اضطراب شوند و یا آنجا که سلامت پزشک و پرستار و پیراپزشک و خدمه ای که در مراکز درمانی ما به بیماران خدمت می کنند به خطر بیافتد.

اگر چه به گفته مسئولان، آن دسته از مبتلایان به کرونا بستری در بیمارستان های استان گیلان با مشکل دارو روبرو نیستند اما خانواده بیماران قرنطینه در منزل، برای تهیه داروهای معرفی شده از سوی پزشک دغدغه دارند.

تا دو روز گذشته تنها داروخانه هلال احمر استان گیلان برای توزیع داروهای ویژه بیماران کرونا اختصاص داشت اما از دو روز گذشته علاوه بر این، سه داروخانه برای تهیه داروی مبتلایان به کرونا در نظر گرفته شده و تعداد آن در حال افزایش است.

به سراغ یکی از داروخانه های توزیع داروی مبتلایان به کرونا در رشت رفتم، مسئول فنی داروخانه دفترچه های مراجعه کنندگان را به نوبت دریافت می کرد و از آنان کد ملی می خواست، جریان را که پرسیدم گفت : از دو روز گذشته، توزیع دارو با ثبت کد ملی بیمار انجام می گردد.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان با بیان اینکه داروی تجویزی از سوی پزشک برای بهبود بیماران کرونا به سختی تهیه می گردد، اضافه کرد: قبل از اینکه به این داروخانه مراجعه کنم، یکی به من گفت که دارو را برایت تهیه می کنم، اما قیمتش خیلی بالاست.

وی گفت: ما خودمان به یکدیگر رحم نداریم، در این شرایط که باید به هم کمک کنیم، داروی بیماران مبتلا به کرونا در بازار آزاد با قیمت های بسیار بالا فروخته می گردد.

او ادامه می دهد که قرصی که قیمت آن چند هزار تومان است الان در بازار آزاد یا همان بازار سیاه چند صدهزار تومان قیمت دارد و برای من این هزینه بسیار سنگین است اما چاره ای ندارم ناچارم برای بیمارم تهیه کنم زیرا در داروخانه ها کم است و یا نیست.

جملاتی از این دست که دارو به دست ما نرسیده، تا ساعت 12 صبر کنید، یا بروید و بعد برای دریافت دارو بیایید، نگران نباشید دارو دریافت می کنید، از شرکت پخش کننده به دست ما نرسید، صبر کنید و مانند آن ، در داروخانه بسیار شنیده می گردد.

از مالک و مسئول فنی داروخانه می خواهم گفت و گوی کوتاهی با او داشته باشم که پاسخ می دهد : باید صبر کنید تا کد ملی دفترچه ها را ثبت و بعد صحبت کنیم.

در این فرصت به سراغ یکی از مراجعه کنندگان برای دریافت دارو رفتم که برای دریافت داروی مادرش به این داروخانه مراجعه کرده، می گوید : روز گذشته برای دریافت دارویی که پزشک تجویز کرده، به داروخانه هلال احمر مراجعه کردم که دارو تمام شده بود.

وی گفت: امروز به این داروخانه مراجعه کردم، دفترچه را تحویل دادم اما گفته اند که باید دو ساعتی تحمل کنم، تا دارو برسد.

مالک و مسئول فنی داروخانه بعد از ثبت کد ملی همه مراجعه کنندگان در فرصتی که سرش خلوت شده ، می گوید :تامی فلو، هیدروکسی کلروکین و دو مورد آنتی بیوتیک از جمله داروهای اولویت دار برای بیماران مبتلا به کرونا است که در این داروخانه توزیع می گردد.

وی گفت: تامی فلو از داروهای ضد ویروس است که برای هر کسی تجویز نمی گردد و مورد استفاده نیست بنابراین نیابد در داروخانه های عادی یافت گردد.

وی با بیان اینکه از دو روز گذشته اجازه توزیع داروهای مبتلایان به کرونا علاوه بر داروخانه هلال احمر به این داروخانه داده شده است، گفت: طی این مدت دارو به موقع با حمایت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تامین می گردد و با ثبت کد ملی مسئله ای نیست.

مالک داروخانه خاطر نشان کرد: از سه شنبه تا پنجشنبه گذشته به اندازه دارویی که به این داروخانه ارائه شده، به 300 نفر از مراجعه کنندگان داروی ویژه بیماران کرونا ارائه شده است.

وی در پاسخ به سئول خبرنگار بیست آمار، مبنی بر اینکه داروی تامی فلو در بازار آزاد تهیه می گردد، اضافه کرد: قیمت داروی تامی فلو با قیمت شرکت 10 عدد 31 هزار تومان است اما شنیده می گردد که تا 500 هزار تومان در بازار آزاد فروخته می گردد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار بیست آمار، مبنی بر مسائل تهیه داروی مبتلایان به کرونا گفت: بیماران بستری در بیمارستان های استان مسئله ای به لحاظ تامین دارو ندارند.

دکتر محمدرضا نقی پور در گفت و گو با خبرنگار بیست آمار، درباره بیماران مبتلا به کرونا که به صورت سرپایی در منزل تحت درمان قرار دارند، بیان داشت: برخی از پزشکان بیش از حد نیاز بیمار، داروهای غیرضروری تجویز می کنند که این مهم مسائلی را برای بیماران در تهیه دارو ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه از دو روز گذشته توزیع دارو برای مبتلایان به کرونا در داروخانه هلال احمر و چند داروخانه دیگر در گیلان با نسخه پزشک و ثبت کد ملی بیمار انجام می گردد، خاطر نشان کرد: با این کار جلوی افراد سودجو گرفته می گردد و از این پس بیماران مبتلا به کرونا در تهیه دارو مسئله ای نخواهند داشت.

کننده سابق وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مدیریت مقابله با کرونا در گیلان هم در این زمینه می گوید: از این پس توزیع داروهای بیماران کرونایی علاوه بر رشت در شهرهای لاهیجان، آستارا، تالش و انزلی انجام می گردد.

دکتر مهدی شادنوش اضافه کرد : در شهر رشت هم تعداد داروخانه های عرضه کننده این داروها را به سه ، 4 مورد افزایش داده ایم که طی روزهای آینده این تعداد در نقاط مختلف شهر افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه برای درمان کرونا داروی معینی وجود ندارد، اضافه کرد : داروهایی هم که تجویز می گردد برای از بین بردن عفونت های دیگر و تسکین درد بیمار است.

وی مطرح نمود : متاسفانه برخی از داروها به صورت بی رویه توسط پزشکان تجویز می گردد که این خود در شرایط کنونی مسئله ای بر مسائل موجود اضافه کرده است ، چنانکه فقط طی چند روز بالغ بر 40 هزار قرص از یک داروی معین در رشت توزیع شده و همچنان هم تقاضا و درخواست برای آن شدید است.

وی شرح داد : به منظور ساماندهی این شرایط سامانه ای طراحی شده که قابلیت رصد مصرف کنندگان و توزیع کنندگان را دارد و اجرای این طرح طی چند روز اخیر تا حدود از شدت این مساله کاسته است.

شادنوش گفت : ضمن آنکه هم اکنون گستره توزیع داروها را به چندین داروخانه در رشت توسعه داده ایم و ظرف دو سه روز آینده این داروها دربرخی شهرستان ها هم عرضه می گردد.

وی با تاکید دوباره بر اینکه دارو در درمان این بیماری نقش چندانی ندارد، اضافه کرد : در این میان عده ای سودجو که به هر طریقی امکان تهیه این دارو را از شبکه توزیع می یابند با ایجاد بازار سیاه آنها را به مبالغ هنگفتی در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

وی ادامه داد : اما آنان باید بدانند که از این پس این افراد قابل رد گیری هستند و با شناسایی سودجویانی که در این شرایط با سلامت مردم بازی می کنند و بر اساس اعلام دادستان استان در حکم مفسد فی الارض هستند به شدت برخورد می گردد.

ویروس کرونا معمولاً از طریق قطرات تنفسی ناشی از عطسه یا سرفه منتشر می گردد که می تواند ویروس را به هرکسی که در تماس نزدیک با فرد آلوده است، منتقل کند.

امروز گیلان از جمله کانونهای آلوده به ویروس کرونا در کشور است .

منبع: ایرنا
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 251

به "خبرنگاران کرونا و مسائل دارویی بیماران در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا و مسائل دارویی بیماران در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید