خبرنگاران بعضی مبتلایان به کرونا بر اثر استرس دچار دیابت شدند

به گزارش بیست آمار، تهران- خبرنگاران- رئیس انجمن دیابت ایران گفت: بعضی از مبتلایان به کرونا به دلیل استرس های فراوان در حین بیماری، به بیماری دیابت دچار شدند.

خبرنگاران بعضی مبتلایان به کرونا بر اثر استرس دچار دیابت شدند

اسدالله رجب روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران اضافه کرد: بیش از یک سال است که کرونا مهمان ما شده و بعضی از افرادی که دچار این ویروس شدند، به دلیل افزایش قند خون ناشی از استرس به بیماری دیابت مبتلا شده اند که تاثیر بسیار منفی بر آنها گذاشته و باید همیشه تحت درمان قرار گیرند.

وی گفت: همچنین از زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، تاثیر زیادی روی عملکرد بیماران دیابتی گذاشت و آنهایی که به عوارض قلبی و عروقی، فشار خون و چاقی ناشی از این بیماری دچار بودند، صدمات زیادی در ابتلا به کرونا دیدند که جبران پذیر نیست.

رجب با بیان اینکه مراجعات و معاینه های دوره ای بیماران مبتلا به دیابت در شرایط کرونایی به مراکز درمانی بسیار کم شده است، ادامه داد: این بیماران باید قند خون خود را در حد طبیعی کنترل نمایند، رعایت نکات بهداشتی، شستشوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و ممانعت از سفرهای غیرضرور برای این بیماران بسیار حیاتی است و باید این نکات را مورد توجه قرار دهند.

وی توضیح داد: همچنین بیماران دیابتی با توجه به شرایط اخیر کرونا در کشور، بهتر است دارو و وسایل مورد نظر برای کنترل قند خون را در دسترس داشته باشند تا کمتر به داروخانه ها مراجعه نمایند، کرونا همچنان هست و باقی خواهد ماند، ما باید شیوه های رفتار زندگی خود را تغییر دهیم و مراقب سلامتی خود باشیم.

رجب اظهار داشت: فرد مبتلا به دیابت باید دستگاه تست قند داشته باشد و دفعات بیشتری قند خون خود را اندازه گیری کند و در صورت قرنطینه خانگی، علاوه بر تیم درمانی کرونا با پزشک معالج خود نیز در ارتباط باشد تا از نظر کنترل دیابت هدایت های مناسب را دریافت کند.

به گزارش خبرنگاران، اکنون حدود 415 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند. همچنین 8.8، درصد جمعیت بزرگسال جهان به این بیماری گرفتار است.

پیش بینی می گردد که تا سال 1419 تعداد مبتلایان به این بیماری به 642 میلیون نفر برسد. بیماری دیابت در ایران نیز به سرعت در حال رشد بوده و تا سال 1419 بیش از 9 میلیون ایرانی به این بیماری مبتلا خواهند بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 949

به "خبرنگاران بعضی مبتلایان به کرونا بر اثر استرس دچار دیابت شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بعضی مبتلایان به کرونا بر اثر استرس دچار دیابت شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید