حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو

به گزارش بیست آمار، سید مصطفی هاشمی طبا در تبادل نظر با خبرنگاران با یادآوری اینکه برگزاری بازی های المپیک از ابتدا تا به امروز در بازه های زمانی 4 ساله بوده است، گفت: با این اوصاف موکول کردن بازی های المپیک توکیو به سال 2021 باعث به هم خوردن نظمِ فاصله زمانی میان ادوار بازی های المپیک می گردد اما تصمیمی که در این زمینه گرفته شده منافاتی با منشور المپیک ندارد.

حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو

وی توضیح داد: به خاطر شرایط بحرانی حاصل از شیوع ویروس کرونا، کمیته بین المللی المپیک چاره ای جز تعویق بازی ها نداشت. قاعدتا به خاطر این شرایط تعویق دو سه ماهه بازی ها جواب نمی داد. بنابراین تغییر زمان بازی ها به یک سال آینده بهترین تصمیم ممکن بود.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی وقت در این زمینه ادامه داد: لغو کلی بازی ها هم سناریویی دور از ذهن بود. چند دهه از عمر بازی های المپیک می گذرد. طی این مدت تنها دو دوره بازی ها آنهم به خاطر جنگ جهانی برگزار نشد اما برگزاری سایر ادوار بازی ها در هر شرایطی به قوت خود باقی ماند. سال جاری هم فراگیری جهانی ویروس کرونا و مسئله مهم سلامت ورزشکاران و دیگر افراد درگیر با این بازی ها، IOC را وادار به اتخاذ این تصمیم کرد که درست هم بود.

هاشمی طبا همچنین تاکید نمود که بعید است تاخیر در برگزاری این دوره بازی های المپیک باعث جابه جایی در زمان برگزاری دوره آینده این بازی ها گردد. بازی های المپیک توکیو در سال 2021 میلادی برگزار می گردد و قاعدتا سه سال بعد از آن هم دوره دیگری از این بازی ها برگزار خواهد شد.

این مدیر ورزشی همچنین در خصوص اینکه تعویق بازی های المپیک چه تغییری بر شرایط کاروان ایران می تواند داشته باشد؟ جنبه مثبت آن بیشتر است یا منفی؟، گفت: نمی توان نظر قاطعی در این مورد داشت، قاعدتا با تعویق بازی های المپیک فرصت برای ورزشکارانی که مثلا با آسیب دیدگی روبرو هستند، بیشتر و بهتر مهیا می گردد تا بهبودی کامل پیدا نموده و به شرایط ایده آل نزدیک تر شوند اما بعید هم نیست به خاطر لغو اردوها و دور شدن ورزشکاران از تمرینات تیمی، آمادگی آنها تحت الشعاع قرار بگیرد و حتی بعضا طی یک سال و نیم آینده دچار آسیب دیدگی شوند.

وی با بیان اینکه تعویق یک ساله بازی های المپیک تغییر خاصی به حال کاروان ایران ندارد طوریکه نه متضرر می شویم نه نفعی می بریم، توضیح داد: این شرایط البته برای دیگر کشورها هم وجود دارد. بهره گیری از تغییر زمان بازی ها برای ورزشکاران سایر کشورها هم پنجاه به پنجاه است؛ می تواند برای آنها مفید باشد یا باعث آسیب شان گردد یا حتی فرقی به حال شان نداشته باشد.

رئیس پیشین کمیته ملی المپیک در بخش دیگری از این تبادل نظر تاکید نمود: اصلا نمی توان در خصوص کاروان ایران و چگونگی ادامه روندی که برای بازی های المپیک خواهد داشت انتظار معجزه داشت. درست است که یک سال به زمانِ در دسترس برای آماده سازی ورزشکاران و کاروان اضافه شده اما فراموش نکنیم که عامل بازدارنده کرونا همچنان وجود دارد و تعیین هم نیست چه زمانی ریشه کن می گردد. در این زمینه باید خود را با شرایط تطبیق داد.

هاشمی طبا همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به ادامه شیوع و فراگیری کرونا و همچنین تاخیر ایجاد شده در برگزاری بازی های المپیک، بهتر است شروع به کار تمرینات و اردوهای المپین ها هم به تاخیر بیفتد یا در شرایط قرنطینه شروع گردد؟ به خبرنگاران گفت: قرنطینه برای ورزشکاران موضوع خیلی خاص و حادی نیست چراکه آنها وقتی وارد اردوی شبانه روزی می شوند یعنی به نوعی قرنطینه هستند اما به خاطر شرایط کرونایی باید با لحاظ کردن همه جوانب تصمیم گیری گردد. به نظرم در این زمینه باید زمان مسابقات انتخابی المپیک که باید از طرف فدراسیون های بین المللی تعیین گردد را لحاظ کرد. در کل اما تمرینات هرچه کمتر به تاخیر بیفتد، بهتر است اگرچه سلامت ورزشکاران مهمترین اولویت به حساب می آید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 326

به "حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت رئیس پیشین کمیته ملی المپیک از موضع IOC برای المپیک توکیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید