تعرفه برق چگونه معین می شود؟

به گزارش بیست آمار، برای نحوه تعیین تعرفه مشترکان صنعت برق، ایران به پنج منطقه اقلیمی تقسیم بندی شده است که برای مناطق عادی نظیر تهران که از گرمای شدیدی برخوردار نیستند، الگوی مصرف ماهانه 300 کیلووات ساعت در نظر گرفته شده و در شهری همانند اهواز این رقم حدود 3000 کیلووات ساعت است.

تعرفه برق چگونه معین می شود؟

به گزارش خبرنگاران، اگر مشترکان بیش از الگوی تعیین شده برق مصرف کنند، با افزایش 16 درصدی تعرفه روبه رو خواهند شد و این درحالی است که بیش از 90 درصد مشترکان مناطق گرمسیر برق کمتر از الگو مصرف کرده و شامل افزایش 16 درصدی تعرفه نمی شوند. این در شرایطی است که در حال حاضر شاهد افزایش پنج تا شش درصدی مصرف برق بخش صنعتی هستیم. علاوه بر این در بخش خانگی نیز حدود 15 درصد مشترکان بیش از الگوی تعیین شده برق مصرف کرده و جزو مشترکان پرمصرف محسوب می شوند. این گروه از مشترکان صنعت برق چندین برابر بیشتر از مشترکان دهک اول برق مصرف و فشاری قابل توجهی به شبکه وارد می کنند.

مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور - در این رابطه گفت: برای تعرفه برق امسال تنها 7 درصد افزایش یافته است، با این حال مشترکانی که الگوی مصرف برق را رعایت نکنند، 16 درصد بیشتر از سایرین افزایش تعرفه خواهند داشت البته حدود 85 درصد مشترکان زیر الگوی تعیین شده برق مصرف می کنند و برای قدردانی از آنها پاداش خوش مصرفی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، نحوه محاسبه بدین شکل است که به ازای هر 10 درصد کاهش مصرف برق 20 درصد از هزینه بهای برق مصرفی در قبوض کاهش می یابد، امسال نیز در زمان اوج مصرف تابستان، برای مشترکان پرمصرف، 16 درصد بیش از تعرفه سایر مشترکان بهای برق افزایش می یابد.

خاموشی در یک قدمی کشور

این صحبت ها در حالی است که طبق پیش بینی های اجرا شده در هفته آینده با افزایش قابل توجه دمای هوا، پیک مصرف برق به حدود 56 هزار مگاوات خواهد رسید، این موضوع و مصرق بیش از اندازه به جان روشنایی افتاده و کشور را در چند قدمی خاموشی قرار داده است. در واقع وقوع گرمای زودرس در کشور موجب شده تا اوایل هفته جاری رکورد پیک مصرف 53 هزار و 630 مگاوات به ثبت برسد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 11 درصد افزایش داشته است.

همچنین افت محسوس دمای هوا در چند روز گذشته منجر به کاهش میزان مصرف برق در کشور شده است، با این حال بر اساس پیش بینی اجرا شده این فرایند چندان تداوم نخواهد داشت و در هفته آینده با افزایش قابل توجه دمای هوا، پیک مصرف برق نیز به حدود 56 هزار مگاوات خواهد رسید. این در حالی است که سالانه حدود یک میلیون مشترک جدید به صنعت برق افزوده می شود، در سال گذشته حدود 1000 مگاوات نیاز مصرفی به حوزه صنعت و تولید اضافه شد که نیازهای هر ساله به صورت متعارف با احداث نیروگاه های جدید پاسخ داده می شود.

از سوی دیگر برای تابستان امسال یک 1400 مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شده است و براساس برنامه ریزی اجرا شده این رقم تا سرانجام تابستان با افتتاح واحدهای جدید حرارتی، تجدیدپذیر و مقیاس کوچک به حدود 3000 مگاوات افزایش خواهد یافت.

تنها 10 درصد صرفه جویی کنید

بی تردید برای صنعت برق گذر پیروز از تابستان امسال صرفا با همراهی مشترکان امکان پذیر است، در سال گذشته همکاری مردم موجب شده بود پیک تابستان را بدون خاموشی و با پیروزیت سپری کنیم؛ طبیعتا اگر مشترکان در ساعات اوج مصرف حدود 10 درصد صرفه جویی در مصرف داشته باشند، امسال نیز بدون خاموشی روزهای گرم تابستان را سپری خواهیم کرد.

با توجه به میزان بالای مصرف برق سیستم های سرمایشی، مشترکان می توانند با تنظیم دمای کولرهای گازی خود روی 24 تا 25 درجه در تامین مطمئن برق سهم بسزایی داشته باشند.

ساعت های اوج مصرف از ساعت 13 تا 17 است که مشترکان باید در این ساعات از دور کند کولر آبی استفاده کنند، دمای ترموستات کولر گازی را روی عدد 24 درجه قرار دهند و از وسایل پرمصرف مانند ماشین لباسشویی، ظرفشویی و اتو بخار در این ساعت ها استفاده نکنند.

استفاده از دور کند کولر آبی در زمان اوج مصرف و نصب سایبان روی کولر تا 30 درصد مصرف برق را کاهش می دهد، تغییر درجه ترموستات کولر گازی از 18 به 24 درجه معادل 20 درصد و خاموش کردن هر لامپ اضافی، در زمان اوج مصرف هزار مگاوات از مصرف برق کشور را کاهش می دهد. در زمان اوج مصرف سال گذشته مصرف برق کشور به 57 هزار و 681 مگاوات رسید که اگر مصرف فعلی ادامه یابد امسال این رقم به 60 هزار مگاوات خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 477

به "تعرفه برق چگونه معین می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه برق چگونه معین می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید