تحقق مبارزه با قاچاق از راستا حمایت از واردات رسمی و فراوری ملی

به گزارش بیست آمار، نشست هم اندیشی آنالیز مسائل بازار فرآورده های بهداشتی و آرایشی، با حضور مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعضای انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی و آرایشی و همچنین بعضی از بزرگترین تولیدات کنندگان کشور در اتاق ایران برگزار گردید. در این نشست مسایلی همچون ممنوعیت مطلق واردات، افزایش چشمگیر قاچاق، جهش هزینه های دریافت و تمدید شماره بهداشتی مورد آنالیز نهاده شد.

تحقق مبارزه با قاچاق از راستا حمایت از واردات رسمی و فراوری ملی

رییس انجمن واردنمایندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران در این نشست گفت: افزایش هزینه شماره بهداشتی توسط سازمان غذا و دارو، مسائل زیادی برای واردات به همراه داشته و پرداخت آن، خارج از توان بیشتر شرکت های واردنماینده است. به همین دلیل، هم در نامه انجمن به سازمان غذا و دارو، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتاق ایران اعتراض صنف را منعکس کردیم و هم به وسیله نامه مشترک تشکل های سلامت محور در قالب فدراسیون اقتصاد سلامت ایران به نهادهای ذی ربط، پیگیر موضوع شدیم.

حمید مقیمی اضافه نمود: فراورینماینده ها و واردنماینده ها در اواخر سال 1397 نشست های متعددی در وزارت صنعت داشتند و با مسوولان وزارت صنعت و دیگر سازمان های ذی ربط تفاهم کردیم که به دلیل شرایط مالی ویژه حاکم بر کشور، واردات فرآورده های بهداشتی و ارایشی، موقتا و مطابق جداول توافق شده، محدود و مشروط گردد؛ اما متاسفانه وزارت صنعت دستور توقف ناگهانی همه واردات را صادر کرد که نتیجه آن، تا کنون از بین رفتن هشت هزار شغل در شرکت های واردنماینده بوده است.

به گفته او با این تصمیم میلیاردها تومان درآمدهای دولت از محل عوارض و مالیات واردات قانونی، به جیب قاچاقچی ها منتقل شده است.

تعجب فراورینمایندگان از ممنوعیت ترخیص گمرکی

در ادامه، محمد کیانی، عضو هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی نیز ضمن مخالفت با ممنوعیت های مطلق وارداتی، گفت: ممنوعیت های وارداتی در صنایعی مانند عطریات، جلوی پاسخگویی به سلیقه متنوع جامعه را خواهد گرفت. ضمن اینکه در بخش هایی از فرآورده های بهداشتی و آرایشی نیز توان فراوری کشور هنوز به جایی نرسیده که واردات را مخل فراوری بدانیم و مسائل فراوری را باید در جای دیگری شناسایی کرد. هر چند در مواردی که توان فراوری داخلی وجود دارد، در شرایط کنونی اقتصاد ایران می توان محدودیت ها و عوارض گمرکی ترجیحی در نظر گرفت.

به گفته او ممنوعیت های واردات رسمی، باعث رشد قاچاق شده است. رقیب فراورینماینده، واردات رسمی نیست بلکه قاچاق و تجارت غیررسمی است. اگر راستا واردات باز باشد، فراوری نماینده هم در فضای رقابتی، فرصت رشد می یابد.

کیانی اضافه نمود: قابل درک نیست که چرا اقلامی مانند مداد آرایشی که فراورینماینده داخلی ندارد، در انبارهای گمرکی معطل می ماند آن هم وقتی که بازار، پر از مداد آرایشی قاچاق است .

حمایت از واردات رسمی و فراوری ملی راه حل مبارزه با قاچاق

امیر محمد پرهام فر، مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق طلا، ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این نشست گفت: هر کالایی در جامعه مصرف می گردد، باید امکان واردات قانونی آن فراهم باشد تا به قاچاق منجر نگردد. این مسأله شامل همه مصارف شرعی و قانونی جامعه است و منحصر به کالاهای اساسی نیست.

او اضافه نمود: در اواخر سال گذشته، در وزارت صنعت راه مناسبی برای تسهیل واردات و حمایت از فراوری داخلی تدوین شد و انتظار می رفت که این وزارت خانه، همین نقشه راه که بخش خصوصی واردنماینده و فراورینماینده در نگارش آن سهیم بوده اند ملاک عمل قرار دهد. اما اطلاعات اشتباهی به وزیر صنعت دادند که به دستور اشتباه منجر شد.

پرهام فر ادامه داد: به مسئولان وزارت صنعت گفته ایم که اگر بخشنامه ممنوعیت مطلق واردات فرآورده های بهداشتی و آرایشی را اصلاح ننمایند، گردش کار را برای صدور دستور لازم، به رییس جمهور گزارش خواهیم داد.

به گفته او، ستاد مبارزه با قاچاق، برای جلوگیری از رشد قاچاق، حامی واردنماینده و فراورینماینده قانونی است و بارها به سازمان های مختلف اجرایی، نامه نوشته و از ممنوعیت ها و محدودیت های وارداتی گلایه نموده است.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق طلا، ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص شماره بهداشتی نیز گفت: کد irc ماهیت خوبی دارد و ابزار مناسبی برای جلوگیری از قاچاق است. اما هزینه های آن باید طوری باشد که فراورینماینده ها و واردنماینده ها، دچار مشکل نشوند. حتما پیگیر این مسأله تا حل و برطرف آن هستیم.

حمایت فراورینمایندگان از واردات قانونی

در ادامه این مراسم، بیانیه مشترک انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی و انجمن واردنمایندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران توسط سیامک نصراللهی، عضو هیات رییسه انجمن قرائت شد:

متن این بیانیه به این توضیح است

با توجه به ضرورت ساماندهی و افزایش انضباط در حوزه فراوری، تجارت خارجی، بازرگانی داخلی، توزیع و عرضه فرآورده های بهداشتی و آرایشی، بویژه صیانت از سلامت جامعه، مبارزه با قاچاق و نگهداشت و توسعه اشتغال در این بخش، انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی و انجمن واردنمایندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به عنوان تنها تشکل هایی که شرکت های فراوری و تجارت فرآورده های بهداشتی و آرایشی را نمایندگی می نمایند، راه حلهای زیر را برای دستیابی به اهداف یادشده مورد تاکید قرار می دهند.

1- قاچاق کالا در حوزه بهداشتی و آرایشی به عنوان مهمترین دشمن سلامت مردم و اقتصاد رسمی کشور، فعالان بخش خصوصی بهداشتی و آرایشی را آزار می دهد. در این زمینه، علاوه بر ارتقای شیوه های نظارت بر مرزها، تسهیل تجارت قانونی و هدفمند فرآورده ها نیز راهگشا خواهد بود. همچنین سازماندهی توزیع و انجام امور فرهنگی به منظور ترغیب جامعه به مصرف کالاهای اصیل.

طرفین با هدف پاکسازی بازار از کالای قاچاق و تضمین سلامت عمومی، سطح عرضه را پایش نموده و موارد تخلف را به منظور رسیدگی قانونی، به مراجع ذی ربط اطلاع خواهند داد.

2. هر دو انجمن اتفاق نظر دارند که واردات رسمی و قانونی فرآورده های بهداشتی و آرایشی به نفع کشور و مصالح نظام و سلامت جامعه است و فراورینمایندگان، هیچ مخالفتی با واردات رسمی و هدفمند نداشته و راه توسعه فراوری داخلی را در برطرف موانع فراوری و مقابله با قاچاق می دانند و نه ممنوعیت های وارداتی. طرفین به مراجع مختلف قانونی اعلام می نمایند که واردات قانونی و صد البته هدفمند، به عنوان عامل تضمین رقابت سالم و ارتقای کیفیت محصولات فراوری داخل، مورد تاکید مشترک فراورینمایندگان و واردنمایندگان است.

3.با توجه به تاکید رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر ضرورت حمایت از فراوری ملی، هر دو انجمن تمام کوشش خود را در جهت اجرای فرمان راهبردی ایشان به کار خواهند بست. به همین دلیل، مقرر شد شرکت های واردنماینده به واسطه آن که نمایندگی شرکت های خارجی را در اختیار دارند، صاحبان برندهای معتبر جهانی را به فراوری مشترک در ایران اعم از احداث کارخانه جدید یا بهره گیری از ظرفیت خالی شرکت های فراوریی داخلی تشویق نمایند تا از این طریق، توان کمی و کیفی فراوری داخلی افزایش یافته و اشتغال نیز توسعه یابد.

4. دو انجمن که تنها تشکل های عرصه حوزه فراوری و تجارت فرآورده های بهداشتی و آرایشی کشور هستند و عموم شاغلان این بخش را پوشش می دهند، تمام کوشش خود را برای پیگیری بهبود فضای کسب و کار بهداشتی و آرایشی به کار خواهند برد تا از این طریق، رونق و اشتغال پایدار در این بخش تضمین گردد.

5. فعالان حوزه بهداشتی و آرایشی که همگی در بخش خصوصی فعالیت می نمایند، ضمن اظهار ناراحتی از تحریم های غیرمنصفانه خارجی، آمادگی دارند از تمام ظرفیت های خود برای عبور از گردنه های سخت تحریم ها، بهره بگیرند. اعتماد دولت به بخش خصوصی و پرهیز از ایجاد مزاحمت های اداری و مقرراتی، به ما امکان می دهد که کالاهای سلامت محور مورد احتیاج جامعه در حوزه کسب و کار خود را با بهترین کیفیت و قیمت ممکن به هموطنان عزیزمان عرضه کنیم.

6. از مسوولانی که تصمیم های خود را پس از اخذ مشورت تشکل های ذی ربط بخش خصوصی اتخاذ و ابلاغ می نمایند تشکر نموده و انتظار داریم این سنت حسنه، در تمام دستگاه های اداری به عنوان نقشه راه مورد توجه قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 155

به "تحقق مبارزه با قاچاق از راستا حمایت از واردات رسمی و فراوری ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق مبارزه با قاچاق از راستا حمایت از واردات رسمی و فراوری ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید