تا به امروز موردی از انتقال کووید 19 بین انسان و دام گزارش نشده است

به گزارش بیست آمار، خبرنگاران/یزد رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که ویروس کووید 19 جهش یافته بیماری مشترک کروناست، گفت: تا به امروز هیچ مورد در جهان راجع به امکان انتقال این ویروس بین انسان و حیوان گزارش نشده است.

تا به امروز موردی از انتقال کووید 19 بین انسان و دام گزارش نشده است

دکتر علیرضا رفیعی پور امروز پنجشنبه در حاشیه مراسم تودیع علی اکبر حدادزاده وم عارفه علی فاتحی نیا مدیر کل جدید دامپزشکی استان یزد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دامپزشکی سال گذشته در شرایطی که با بروز چندین سیل و زلزله و دشمنی همیشگی آمریکا و تحریم های سخت گیرانه همراه بود، عبور موفقیت آمیزی داشت به طوری که هیچ اپیدمی در جمعیت دام، طیور و ماکیان کشور اتفاق نیفتاده و به دلیل برخورداری از شرایط پاک بین المللی در صادارت محصولات و فرآورده های دامی خوراکی و غیرخوراکی از کشورمان نیز توقفی روی نداده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه امروز نیز در اوج تحریم ها کشورمان در حوزه محصولات دامی مازاد تولید دارد و به دلیل محدودیت های صادراتی، ذخایر استراتژیکی و صادراتی خوبی را در این بخش داریم و کشور از امنیت غذایی خوبی برخوردار است.

رفیعی پور در این باره شرح داد: در سال گذشته با تولید سرجمع 15 میلیون تن محصولات دامی تولید کشور در این بخش رکورد زد که از این مقدار 10 میلیون تن شیر و لبنیات که کاملا صاداراتی است، حدود 1.2 میلیون تن آبزیان، 900 هزار تن تخم مرغ، 2.5 میلیون تن مرغ و 100 هزار تن عسل و سایر محصولات این حوزه بوده است.

وی این موفقیت را حاصل دانش و تلاش فعالان حوزه دامپزشکی کشور و اطلاعرسانی رسانه ها برای رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم خواند و در این باره نیز گفت: خوشبختانه با وجود این که سالانه قریب سه میلیون دوز واکسن برای دام و طیور کشورمان مصرف می شود ولی با آگاه سازی مردم با کمک رسانه باعث شده تا در برخی بیماری های مشترک که پیشگیری و درمان مشخصی ندارند مانند تب کریمه کنگو با آگاهسازی مردم بتوانیم بیماری را در کشورمان مهار کنیم.

این مسئول با بیان این که بسکمک از بیماری های دامی در کشورمان جزو خانواده کروناویروس است، تلاش 40 هزار نفر نیروی دامپزشکی اعم از بخش دولتی و بخش خصوصی در خط مقدم امنیت غذایی کشور را حافظ سلامتی مردم و برقراری تجارت و صادرات در این حوزه خواند.

وی اضافه کرد: البته همه دستگاه های کشور و رسانه ها در کسب این موفقیت دخیل بوده اند که جا دارد به همگی آنان خداقوت بگوییم.

رفیعی پور در پاسخ به خبرنگاری در مورد میزان صادارت این بخش گفت: در مجموع در سال گذشته تا سقف سه میلیون تن فرآورده های دامی خوراکی و غیرخوراکی از کشورمان به سایر کشورها صادر شده که یک میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور به ارمغان آورده است.

وی همچنین در مورد خسارت ناشی از کروناویروس بر جمعیت دامی کشورمان نیز گفت: بیماری کرونا یک بیماری مشترک شناخته شده از سالهای گذشته بوده که مواردی از آن نیز در دام های کشور در سالهای گذشته نیز مشاهده شده ولی متاسفانه در 2019 میلادی با جهش این ویروس و امکان انتقال انسان به انسان آن تحت عنوان ویروس کووید 19 به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و این که در سال های متمادی این بیماری مشترک انسان و دام به اپیدمی انسانی تبدیل نشده، ناشی از تلاش مجموعه دامپزشکی در جهان بوده است.

وی با اشاره به تلاش های که اکنون برای مهار این بیماری در کشور و جهان در حال انجام است، گفت: تا به امروز هیچ گزارش جهانی در مورد انتقال ویروس کووید 19 بین انسان و حیوان اعلام نشده و با اقدامات پیشگیرانه ای که دامپزشکی کشورمان از همان ابتدای شیوع بیماری در برخی کشورها با جلوگیری از ورود دام از این مبادی داشته نیز تا به امروز خسارتی به این بخش از کشورمان در اثر بیماری وارد نشده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان در رابطه با موضوع زنده به گور کردن جوجه ها نیز گفت: این اقدام یک رفتار ناشایست بود که دامپزشکی در این زمینه با دستگاه های متولی رسیدگی به موضوع در حال همکاری است و امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در کشور نباشیم.

رفیعی پور در پاسخ به سئوال خبرنگاری راجع به مزیت یزد در حوزه پرورش اسب اصیل در کشور نیز گفت: خوشبختانه استان یزد در بخش هایی مانند پرورش ماکیان و اسب رتبه برتر کشور را در اختیار دارد و این موارد به ظرفیتهایی برای این استان تبدیا شده ولی سازمان دامپزشکی به این مهم بسنده نکرده و در تلاش برای فعال کردن بخش تجارت در این بخش هاست.

این مقام مسئول در پایان در این مورد به امضای تفاهم نامه دامپزشکی کشورمان با اتحادیه اروپا و درخواست برخورداری از آخرین روش های آزمایش بیماری های مشترک بین انسان و اسب و همچنین رایزنی با کشور آلمان برای بهره مندی از آخرین متدهای آزمایش بیماری مشترک مشمشه اشاره کرد و گفت: امیدواریم با بهره مندی از پیشرفته ترین و جدیدترین روش آزمایش بیماری ها در حوزه صنعت اسب و کسب گواهی های الزامی تجارت جهانی در صنعت اسب، شاهد فعالیت بخش تجارت اسب کشور و استان یزد در سطح بین المللی باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 373

به "تا به امروز موردی از انتقال کووید 19 بین انسان و دام گزارش نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به امروز موردی از انتقال کووید 19 بین انسان و دام گزارش نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید