رئیس جمهور برزیل به کرونا توجهی ندارد

به گزارش بیست آمار، دیده بان حقوق بشر تاکید نمود، رئیس جمهور برزیل با درخواست از مردم کشورش برای عدم رعایت فاصله گذاری و دیگر برنامه های مبارزه با شیوع ویروس کرونا که از سوی دولت های ایالتی و وزارت بهداشت برزیل اعلام شده، جان مردم کشورش را به طور جدی به خطر انداخته و با انتشار اطلاعات گمراه کننده درباره پاندمی کرونا بسیار بی پروا عمل نموده است.

رئیس جمهور برزیل به کرونا توجهی ندارد

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به نقل از وب سایت دیده بان حقوق بشر، خوزه میگوئل ویوانکو، مدیر بخش آمریکای این سازمان گفت: برای هفته ها ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل کوشش های ایالت ها و وزارت بهداشت کشور خودش را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نابود نموده و جان و سلامت برزیلی ها را به طور جدی به خطر انداخته است. برای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از این پاندمی، رهبران باید تضمین نمایند که مردم به اطلاعات دقیق و معتبر که برای حفظ سلامتشان لازم است دسترسی داشته باشند. رئیس جمهور برزیل هر کاری می نماید جز این کار.

تا 10 آوریل امسال میلادی 18 هزار و 397 مورد ابتلا به ویروس کرونا در برزیل ثبت شده است و 974 برزیلی بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

در تاریخ 20 مارس امسال میلادی بولسونارو دستور اجرایی را صادر و ایالت ها را از قدرت محدود کردن تحرک مردم به منظور مبارزه با ویروس کرونا محروم کرد. اما چهار روز بعد دادگاه عالی برزیل این دستور را باطل کرد.

بولسونارو در تاریخ 26 مارس یک حکم ریاست جمهوری صادر نموده و کلیساها و مراکز لاتاری را جزو خدمات ضروری معین کرد و با این کار آنها را از قوانین بهداشتی ایالت ها و شهرداری ها مستثنی کرد در نتیجه اجازه داد تا مردم در این مکان ها جمع شوند. یک روز بعد یکی از دادگاه های فدرال برزیل این حکم را به حالت تعلیق درآورد و اعلام نمود که این حکم نقض قوانین فدرال هستند. این دادگاه همچنین دولت را از تصویب برنامه هایی علیه فاصله گذاری اجتماعی که توسط ایالت ها اعمال شده اند، ممنوع نمود.

بولسونارو در تاریخ 23 مارس دستور ریاست جمهوری دیگری صادر کرد و ضرب الاجل ها برای آژانس های دولتی برای پاسخ دادن به درخواست های اطلاعات از جمله شفاف سازی درباره سیاست های خودشان برای رسیدگی به شرایط فوق العاده بهداشتی را به حالت تعلیق درآورد. این تعلیق ضرب الاجل ها بری آژانس های دولتی که از کارمندان خود خواسته بودند در قرنطینه بمانند یا دور کاری نمایند و یا اقدامات مشابهی اتخاذ نمایند، اعمال می گردد. اگر دولت این اطلاعات را رد کند، خواستار نمی تواند درخواست تجدیدنظر بدهد.

این دستور همچنین ضرب الاجل ها برای ارائه دیگر اطلاعات در شرایط خاص را به حالت تعلیق درآورد.

این دستور به دنبال کوشش دولت بولسونارو در ژانویه سال 2019 میلادی صورت گرفت. دولت بولسونارو در آن موقع کوشش کرد تا دسترسی برزیل به قانون اطلاعات را با صدور حکمی که قدرت مقامات را برای طبقه بندی اطلاعات به عنوان محرمانه یا فوق محرمانه افزایش می داد، متزلزل سازد.

علی رغم اینکه بحران ویروس کرونا خطر بالقوه بسیار جدی برای سلامت برزیلی ها محسوب می گردد اما بولسونارو از زمان شروع این بحران جدیت این موضوع را بسیار کم جلوه داده و آن را با سرماخوردگی ویا آنفولانزا مقایسه نموده و آن را توهمی که رسانه ها به آن دامن زده اند، توصیف نموده است. وی اقدامات احتیاطی را هیستریک و عصبی خطاب نموده و بارها از دولت های ایالتی خواسته تا فاصله گذاری اجتماعی را بردارند.

بولسونارو به توصیه های مربوط به فاصله گذاری اجتماعی بی اعتنایی نموده و از افرادی که مسن نیستند خواسته تا همانند وی رفتار نمایند و با این کار آنها را در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار داده است.،ایسنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 233

به "رئیس جمهور برزیل به کرونا توجهی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور برزیل به کرونا توجهی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید