بیش ترین تلفات برق را کدام کشور دارد؟

به گزارش بیست آمار، بر اساس آمار، میانگین جهان در میزان تلفات شبکه انتقال توزیع و فوق توزیع برق، 8.3 درصد شناخته شده و ایتالیا کم ترین میزان تلفات با عدد 7.0 درصد و عراق با عدد 50.6 درصد، بیش ترین میزان تلفات برق را دارند.

بیش ترین تلفات برق را کدام کشور دارد؟

به گزارشمیزان تلفات برق ایران طی سال های 1392 تا 1397 از 15.2 درصد به 11.1 درصد کاهش یافت که بیانگر کاهشی 4.1 درصدی است. این میزان کاهش به معنای صرفه جویی در احداث 2500 مگاوات نیروگاه جدید با سرمایه گذاری حدود 1.5 میلیارد یورو و کاهش 8 میلیارد مترمکعب مصرف گاز طبیعی در نیروگاه ها در این بازه زمانی است.

تلفات شبکه برق ایران در سال 1397 از تلفات شبکه برق مکزیک، ترکیه و برزیل کمتر بوده است؛ این تلفات ناشی از مقاومت ذاتی سیم ها و تجهیزات شبکه در مقابل عبور جریان الکتریکی بوده و میزان آن تابعی از وسعت شبکه، فاصله مراکز مصرف برق از نیروگاه ها و نوع و میزان برق مصرفی مشترکان است؛ بنابراین رقم تلفات در کشور های مختلف ناشی از موارد پیش گفته متفاوت است.

کاهش تلفات به زیر10 درصد که ایران را در کنار کشور هایی مانند اسپانیا قرار می دهد، ممکن است، اما به حدود 5000 میلیارد تومان سرمایه گذاری برای اصلاح، بازسازی و توسعه خطوط و پست های برق نیاز دارد که این میزان سرمایه گذاری با توجه به کاهش هزینه های سرمایه گذاری در احداث نیروگاه ها و کاهش مصرف سوخت نیروگاه ها اقتصادی و توجیه پذیر است.

اما یکی از عوامل موثر بر افزایش میزان تلفات، استفاده غیرمجاز از برق است که مقابله با این عامل نیازمند عزم همه سیاست گذاران و نیز مقام های محلی و گروه های اجتماعی موثر است. در این بین، شبکه برق اسپانیا از نظر وسعت، پراکندگی و نوع بار به شبکه برق ایران نزدیک تر و قابل مقایسه تر است و طبق آمار میزان تلفات برق در ایران 11.1 درصد و در اسپانیا 9.6 درصد معین شده است.

بنا بر اعلام توانیر، کمترین تلفات برق مربوط به چین با عدد 5.5 درصد و بیش ترین تلفات شبکه انتقال توزیع و فوق توزیع مربوط به عراق با عدد 50.6 درصد است. بعد از عراق، هند با عدد 19.4 درصد، پاکستان 17.4 درصد، برزیل 15.8 درصد، ترکیه 14.8 درصد، مکزیک 13.6 درصد، خاورمیانه و شمال آفریقا 13.6 درصد، بعد از ایران، بیشترین میزان تلفات برق را دارند و کشور هایی که میزان تلفات آن ها کمتر از ایران است، می توان به پرتغال با 10.0 درصد، اسپانیا 9.6 درصد، کانادا 8.9 درصد، آفریقای جنوبی 8.4 درصد، انگلستان 8.3 درصد کمترین تلفات برق را دارند.

این در حالی است که میانگین دنیا در میزان تلفات شبکه انتقال توزیع و فوق توزیع برق 8.3 درصد شناخته شده و کشور های ایتالیا با 7.0 درصد، فرانسه 6.4 درصد، آمریکا 5.9 درصد و چین 5.5 درصد کمترین میزان تلفات را در کل دنیا دارد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 93

به "بیش ترین تلفات برق را کدام کشور دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش ترین تلفات برق را کدام کشور دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید