بازدید معاون هنری وزارت ارشاد از 2 نمایشگاه نقاشی

به گزارش بیست آمار، تهران (پانا) - معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو نمایشگاه نقاشی در گالری های تهران تماشا کرد.

بازدید معاون هنری وزارت ارشاد از 2 نمایشگاه نقاشی

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری عصر آدینه 26 شهریورماه از نمایشگاه نقاشی احمد وکیلی با اسم جامعه دران در گالری عصر و نمایشگاه جلال شباهنگی در گالری ریشه 29 تماشا کرد.

نمایشگاه مروری بر آثار جلال شباهنگی مجموعه ای از آثار نقاشی و بعلاوه نقاشی گل و مرغ را از این هنرمند 86 ساله به مایش گذاشته است که تا 16 مهرماه در گاری ریشه 29 ادامه داد. نمایشگاه احمد وکیلی با اسم جامه دران هم همزمان با شصتمین سال تولد این هنرمند در گالری عصر برگزار شده است که تا 19 مهرماه برقرار است.

وکیلی در یادداشتی درباره این نمایشگاه نوشته است: مجموعه حاضر برگرفته از گوشه ای است به نام جامه دران که در آواز ترک، اصفهان و ... نواخته می گردد. موسیقی ایران زمین متشکل از هفت دستگاه و پنج آواز است که هر کدام حال و هوای خود را دارند. از این رو موزیسین برای تغییر این حال و هوا با تسلط به دستگاهها و بر اساس بداهه، گاهی فضا را تغییر داده و از دستگاهی به دستگاه دیگر نقل مکان می نماید. برای اینکه سکته ای در این جابه جایی حس نگردد گوشه هایی هستند که پلی را ایجاد می نمایند تا مخاطب به آهستگی وارد فضای بعدی گردد. جامه دران از آن جمله گوشه هاست و به قول اهالی موسیقی گوشه ای است سیال. از آنجا که علاقه وافری به موسیقی اصیل ایران داشته و دارم، این مجموعه را با در نظر گرفتن خصلت ذاتی جامه دران کار نموده و کوشش داشته ام علاوه بر توسعه سیال بودن در خود اثر، با قرار دادن آثار کنار هم هم به این مهم دست یابم. سیال بودن مفهومی است که در فضایی بصری دو کنتراست را به نرمی با هم آشتی می دهد و هنرمند بسته به دانش خود و ابعاد و زوایا عناصر بصری می تواند هزاران نوع از آن را تجربه کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1221

به "بازدید معاون هنری وزارت ارشاد از 2 نمایشگاه نقاشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید معاون هنری وزارت ارشاد از 2 نمایشگاه نقاشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید