اولین سوال از وزیر اقتصاد در مجلس یازدهم

به گزارش بیست آمار، اولین سوال از وزیر در مجلس یازدهم در قالب سوال سید محسن دهنوی نماینده مردم تهران از وزیر امور اقتصادی و دارایی کلید خورد.

اولین سوال از وزیر اقتصاد در مجلس یازدهم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، اولین سوال از وزیر در مجلس یازدهم در قالب سوال سید محسن دهنوی کننده مردم تهران شمیرانات، ری و اسلامشهر و پردیس از فرهاد دژپسند وزیر امور مالی و دارایی کلید خورد.

محسن دهنوی، کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به تازگی در حساب توئیتری خوداعلام کرده که از اولین اقداماتش در مجلس شورای اسلامی پیگیری این حق مردم از وزیر اقتصاد است.

دهنوی در حساب توئیتری اش می نویسد: باید پای حق مردم ایستاد. دلیلی ندارد که برخی شرکت های بورسی، با بهانه نبود زیرساخت، مبالغ پایین سود سهامداران را پرداخت نکنند و با آن، ثروت های هنگفتی برای خود جمع کنند. چرا از سجام برای حل این مشکل استفاده نمی شود؟ اولین سوال از وزیر اقتصاد را در این موضوع مطرح خواهم کرد.

در متن سوال محسن دهنوی که امروز هیات رئیسه مجلس وصول آن را اعلام کرده، آمده است:

سالهاست که مبالغ خرد زیادی از سود نقدی شرکت های بورسی به دلیل زمانبر بودن فرآیند دریافت از طریق بانک ها اخذ نشده و در قالب حساب های پرداختنی بلندمدت به جیب شرکت ها می رود. سامانه سجام در راستای اجرای قوانین مبارزه با پولشویی و تروریسم مالی توسط شرکت سمات راه اندازی شده است. اما متاسفانه با وجود سجامی شدن بخش اعظمی از سهامداران کماکان سود نقدی به روش سنتی از طریق مراجعه به بانک ها پرداخت می شود. به گفته مدیرعامل شرکت سمات فقط 10 شرکت سود های نقدی خویش را از طریق سجام پرداخت می کنند. زمانبر بودن فرآیند دریافت و همچنین ناآگاهی برخی سهامداران خرد باعث عدم مراجعه به بانک ها برای دریافت این مبالغ خرد می شود. از آنجا که سود نقدی پرداختنی شرکت ها و اوراق در مجموع به طور متوسط سالانه 50 هزار میلیارد تومان می باشد، حتی ضایع شدن بخش کوچکی از این مبلغ نیز می تواند باعث زیان سهامداران خرد و مردم شود.

طبعا شرکت ها از عدم مراجعه برای دریافت سود و همچنین بانک ها از طریق ماندگاری مبالغ در حساب ها منتفع می شوند. تصویب و اجرای قوانین الزام آور می تواند شرکت ها را ملزم به پرداخت سود های نقدی از طریق شرکت سپرده گذاری و مدیریت وجوه کند.

پیش از این بیش از 3000 امضا در برخی کارزار های مجازی برای مجبور کردن شرکت های بورسی به واریز سود از طریق سجام جمع آوری شده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 463

به "اولین سوال از وزیر اقتصاد در مجلس یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین سوال از وزیر اقتصاد در مجلس یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید