سال جاری برای اولین بار اجارهبها کنترل شد ، تاثیر مسکن ملی بر کاهش قیمتها

به گزارش بیست آمار، به گزارش خبرنگاران، پروانه اصلانی گفت: همه تحلیل ها حاکی از این است که قیمت مسکن فقط متاثر از حوزه بخشی مسکن نیست و حتما عوامل متعدد اقتصاد کلان، حوزه پولی، ارزی و بودجه بر قیمت مسکن، اثرگذار است.

سال جاری برای اولین بار اجارهبها کنترل شد ، تاثیر مسکن ملی بر کاهش قیمتها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: توجه داشته باشیم طرف مقابل این قیمت ها، تقاضا و درآمد سرانه مردم است، چون قیمت مسکن در کشورهای دیگر نیز گران است، اما درآمد سرانه مردم در ایران بسیار پایین تر از درآمد سرانه سایر کشورهاست به همین دلیل مسکن را به عنوان یک معضل، برای متقاضیان تبدیل نموده است.

وی درباره تاثیر اجرای طرح هایی مانند اقدام ملی مسکن و مسکن مهر در کاهش قیمت مسکن، گفت: کارهایی که ما انجام دادیم بخشی از آن، مربوط به حوزه کنترلی و بخشی دیگر مربوط به تشویق فراوری مسکن بوده است.

اصلانی افزود: اگر فراوریکنندگان تشویق به ساخت مسکن با قیمت تمام شده پایین تری شوند این موضوع منجر به افزایش فراوری مسکن و پُر کردن فاصله عرضه و تقاضا خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: اجرای طرح هایی مانند مسکن مهر و مسکن ملی در قیاس با اثرگذاری های شاخص های کلان، ناچیز است بنابراین ترجیح این است که از حوزه اقتصاد کلان باید بتوانیم بازار مسکن را کنترل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ حکم تخلیه ای در تابستان سال جاری برای مستاجران صادر نشد افزود: با مصوبه ای که سال جاری از ستاد ملی کرونا گرفتیم توانستیم برای نخستین بار قیمت اجاره بها را کنترل کنیم و اجاره نامه هایی که قرار بود تمدید گردد حداکثر 25 درصد افزایش قیمت یافت در حالی که اگر قرار بود مطابق بازار افزایش قیمت داشته باشیم رشد بالاتری را شاهد بودیم.

اصلانی از همه موجرهایی که این طرح را رعایت کردند، تشکر کرد و گفت: از قوه قضائیه نیز که به جز موارد استثنایی که در مصوبه ستاد کرونا آمده است حکم تخلیه ای صادر نکرد، تشکر می کنیم. این اقدام یکی از مهمترین عوامل پیروی نکردن قیمت بازار اجاره از بازار مسکن بود.

اصلانی افزود: همه جابجایی ها بر اساس توافق موجر و مستاجر انجام شده و آمار نشان می دهد قیمت رشد اجاره بها نسبت به رشد قیمت مسکن، کاهش داشته که حاکی از تاثیر مصوبه ستاد ملی مبارزه با کروناست.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 802

به "سال جاری برای اولین بار اجارهبها کنترل شد ، تاثیر مسکن ملی بر کاهش قیمتها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری برای اولین بار اجارهبها کنترل شد ، تاثیر مسکن ملی بر کاهش قیمتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید