افت 903 واحدی شاخص بورس

به گزارش بیست آمار، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در انتها معاملات با عقب نشینی 903 واحد همراه شد.

افت 903 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای معاملات امروز با ریزش شدید همراه شد، اما در میانه بازار به مدد نماد شرکت های عظیم، تعدیل شده و درنهایت با عقب نشینی 903 واحد همراه شد و به رقم یک میلیون و 186 هزار و 938 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن 886 واحد کاهش یافته و به رقم 427 هزار و 265 واحد رسید.

ارزش بازار بورس به بیش از 4 میلیون و 749 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 3.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 309 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 145 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

در فرابورس ایران هم معامله گران 15 هزار و 720 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع در دو بازار بورس و فرابورس بیش از 18 هزار و 865 میلیارد تومان داد و ستد شده است.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی هرکدام 8 صدم درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم وزن 2 دهم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 3 صدم درصد تقویت شد. شاخص بازار اول بورس 21 صدم درصد کاهش یافت. اما شاخص بازار دوم که معاملات بلوکی انجام می گردد فقط 9 صدم درصد رشد کرد.

امروز نماد های ملی مس، فولاد مبارکه، شستا و پتروشیمی نوری بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در واقع از ریزش بیشتر شاخص جلوگیری کردند و در سوی دیگر، نماد های گلگهر، چادرملو و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته اند.

نماد های پرتراکنش در بورس شامل ایران خودرو، ملی مس ایران، دارویی برکت، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی سرمایه ایرانیان، پالایش نفت تهران بوده اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 7 واحد افزایش یافته و به رقم 17 هزار و 604 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 192 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 609 میلیون سهام و حق تقدم در قالب 68 هزار نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 720 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نماد های آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان و فولاد هرمزگان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را امروز بازی کردند. نماد های پتروشیمی مارون، ذوب آهن، سنگ آهن گوهرزمین و فولاد ارفع بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

نماد های پرتراکنش شامل پتروشیمی تندگویان، پلیمر آریا ساسول، برق پیوندگستر پارس، ذوب آهن اصفهان، توسعه جهت برق گیلان، توسعه مولد نیروگاهی جهرم و سرمایه گذاری صباتأمین بوده اند.

به گزارش فارس، با توجه به جلسه سران سه قوه که قرار است امروز برگزار گردد، جمعی از کارشناسان بازار سرمایه در نامه ای پیشنهاد های خود برای اصلاح فرایند بازار بورس را ارائه کردند.

همچنین نمایندگان مجلس نیز 21 پیشنهاد بورسی برای اصلاح فرایند بازار سرمایه به این جلسه ارائه کردند. به هر حال بازار سرمایه با مشارکت 57 میلیون ایرانی به یکی از مردمی ترین بازار های بورس جهان تبدیل شده و بهترین فرصت برای تقویت پس انداز ملی و مشارکت مردم در سرمایه گذاری فراهم شده است و باید قوانین این بازار متناسب با حضور میلیونی مردم و در جهت حفاظت از سرمایه های خُرد آن ها تغییر پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 1033

به "افت 903 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 903 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید