اسد: آمریکا نفت سوریه را سرقت می کند و به ترکیه می فروشد

به گزارش بیست آمار، رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه فرایند بازسازی سوریه شروع شده اما نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است، مبارزه با تروریست ها را مقدمه مقابله با آمریکا دانست و گفت، آمریکا با ترکیه در حال سرقت نفت سوریه هستند.

اسد: آمریکا نفت سوریه را سرقت می کند و به ترکیه می فروشد

به گزارش گروه بین الملل بیست آمار، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفت وگو با شبکه چینی فونیکس، بیان نمود که فرایند بازسازی کشورش آغاز شده اما سوریه نیازمند سرمایه گذاری بیشتر داخل و خارج است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، اسد با ابراز امیدواری به اینکه شرکت های چینی بررسی سرمایه گذاری در بازار سوریه را بررسی کنند، گفت، سوریه با آزادسازی بیشتر مناطق از اشغال تروریسم، گفت وگو با شرکت های چینی را آغاز کرده تا تحریم ها را جبران کند و بتواند عملیات بازسازی کشور را پیش ببرد.

رئیس جمهور سوریه با اشاره به حضور غیرقانونی آمریکایی ها در کشورش شرح داد که حضور آمریکایی ها غیرقانونی است و اولویت سوریه برای مقابله با این حضور غیرقانونی، زدن تروریست هاست چون این مسئله، حضور آمریکایی ها را تضعیف، و گروه های سوری که تحت کنترل آمریکا فعالیت می کنند، متقاعد خواهد کرد که به آغوش میهن بازگردند و به تلاش های دمشق برای آزادسازی کل خاک کشور بپیوندند و در این حالت، دیگر افقی برای ماندن آمریکایی ها در سوریه باقی نخواهد ماند.

بشار اسد با اشاره به همکاری آمریکا و ترکیه در شمال سوریه نیز گفت، ایالات متحده آمریکا در حال سرقت نفت سوریه و فروش آن به ترکیه است؛ ترکیه ای که با همه گروه های تروریست در عملیات سرقت و فروش نفت سوریه همدست است. رژیم ترکیه مستقیماً در فروش نفت (سوریه) قبلاً با جبهة النصره و بعد از آن با داعش و امروز با آمریکا همکاری می کند.

بخشی از متن مصاحبه؛

فونیکس: آمریکایی ها می گویند آمده اند از چاه های نفت سوریه در شرق فرات محافظت کنند. اما در نهایت آنها با نفت این چاه ها چه می کنند؟

اسد: قبل از اینکه آمریکا بیاید، جبهة النصره روی این چاه ها حساب کرده بود. بعد که داعش آمد، جبهة النصره کنار زده شد. عملا او [داعش] نبود که آن [النصره] را کنار زد. بلکه النصره و داعش ادغام شدند و اسمش شد داعش. داعش هم نفت سوریه را سرقت می کرد و می فروخت. کجا؟ فروش از طریق ترکیه انجام می شد. امروز آمریکا نفت سوریه را سرقت می کند و به ترکیه می فروشد. ترکیه با همه این گروه ها در عملیات فروش نفت، هم دست است. مسئله ای نیست، ترکیه آماده است زیرا رژیم ترکیه مستقیما در فروش نفت، قبلاً با النصره، بعد با داعش و امروز با آمریکا، همکاری می کند.

فونیکس: در چنین وضعی، حجم درآمد سوریه از نفت چقدر است؟

اسد: در یک مرحله ای از اوایل جنگ، درآمد نفت تقریبا صفر شد. امروز بعد از پس گیری بخشی کوچک از چاه ها طی دو سال گذشته، چیز کمی از [درآمد] نفت دست ما را گرفته است. تا الان تأثیر مثبت نفت بر اقتصاد سوریه هنوز محدود است چون بیشتر چاه ها تحت کنترل گروه های تروریستی یا گروه های قانون شکن است که بیشترشان تحت فرمان آمریکا کار می کنند. بنابراین شرایط نفت تا این لحظه خیلی تغییر نکرده است.

فونیکس: پس دولت سوریه چطور با موضوع حضور آمریکا در منطقه حوزه های نفتی شرق فرات روبه رو می شود؟

اسد: آمریکا تکیه به تروریست ها دارد. پس باید تروریست ها را زد. این برای ما اولویت نخست است. زدن تروریست ها، حضور آمریکا را کم و بیش تضعیف می کند. بعد از این، گروه هایی هستند که تحت فرمان آمریکا کار می کنند. باید این گروه ها را نیز یک جوری متقاعد کرد بخصوص با گفت وگو، [مبنی بر این] که به نفع همه سوریه است که به آغوش وطن بازگردند و به تلاش سوریه برای آزادسازی کل خاک ملحق شوند. بعد از این دیگر برای حضور آمریکایی ها هیچ افقی باقی نمی ماند. اما اگر [آمریکا] بماند، تجربه عراق را دارد. مقاومت مردمی خواهد بود. باید تاوان بدهد. در نهایت، آمریکا خارج خواهد شد.

فونیکس: اخیرا شاهد اعتراضات مردمی و اغتشاش های در برخی کشورهای همسایه از جمله عراق، لبنان و حتی ایران بودیم. به این اتفاقات چطور می نگرید؟

اسد: طبعا، کشورهای همسایه به شکل مستقیم بر ما اثر می گذارند. روابط مستقیم خانوادگی، اقتصادی و همه نوع روابط هست... اگر این تحرکات برای حل مسائل باشد و به بهبود اوضاع اقتصادی... منجر شود، میتوانم بگویم مثبت است اما اگر منطقی باشیم، آیا دولت های غربی و آمریکا اجازه می دهند این تحرکات همانطور که هست باقی بماند؟ حتما مداخله می کنند و سوءاستفاده می کنند.

در حال تکمیل...

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 13

به "اسد: آمریکا نفت سوریه را سرقت می کند و به ترکیه می فروشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسد: آمریکا نفت سوریه را سرقت می کند و به ترکیه می فروشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید