استفاده از سلول بندناف برای درمان کرونا، سلول بنیادی که احتیاج به تطابق ژنتیک ندارد

به گزارش بیست آمار، رئیس بانک خون رویان با بیان اینکه سلول های بنیادی که هم اکنون برای بیماران کویید 19 استفاده می گردد از نوع سلول بنیادی مزانشیم مشتق از بافت بند ناف است، گفت: نکته بسیار مهم این سلول ها این است که احتیاج به تطابق ژنتیک ندارند.

استفاده از سلول بندناف برای درمان کرونا، سلول بنیادی که احتیاج به تطابق ژنتیک ندارد

مرتضی ضرابیه رئیس بانک خون رویان در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی بیست آمار گفت: دو نوع متفاوت سلول بنیادی از خون بند ناف و از بافت بند ناف وجود دارد.

وی با اشاره به تفاوت سلول بنیادی موجود در خون بند ناف و بافت بند ناف، شرح داد: یک نوع سلول بنیادی همان است که هنگام زایمان از خونی که در بند ناف وجود دارد جمع آوری می گردد، علاوه بر این یک سلول بنیادی دیگر هم وجود دارد که سلول بنیادی موجود در بافت بند ناف است. یعنی همین بافتی که در آن رگ وجود دارد و خون جریان پیدا می نماید که به آن سلول بنیادی مزانشیم گفته می گردد.

استفاده از سلول بنیادی مزانشیم مشتق از بافت بند ناف برای بهبود کرونا

رئیس بانک خون رویان اضافه کرد: سلول بنیادی مزانشیم که از بافت بند ناف جداسازی می گردد، کاربردهای خاصی دارد و اتفاقاً بیشترین سلولی که برای درمان بیماران عصبی استفاده می گردد یا هم اکنون برای بیماران کویید 19 (ویروس کرونا) از آن استفاده می کنیم سلول های بنیادی مزانشیم مشتق از بافت بند ناف است.

ضرابیه تاکید نمود: بنابراین تفاوت بین این سلول ها در منشا آنها است و نکته بسیار مهم این است که سلول های بنیادی مزانشیمی که از بافت بند ناف استخراج می شوند احتیاج به تطابق ژنتیک ندارند به این معنا که می توانیم سلول های بنیادی یک بند ناف را جداسازی کنیم و بدون اینکه احتیاج به تطابق ژنتیکی داشته باشد برای هر کسی که به آن احتیاج دارد استفاده کنیم.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 20amar.ir شناسه مطلب: 410

به "استفاده از سلول بندناف برای درمان کرونا، سلول بنیادی که احتیاج به تطابق ژنتیک ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از سلول بندناف برای درمان کرونا، سلول بنیادی که احتیاج به تطابق ژنتیک ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید